Jump to content
em20346

Furturi din bancomate

Recommended Posts

"metoda" se numeste "lebaneese loop" si exista cam de cand exista si cardurile .

https://www.google.com/search?q=lebaneese%20loop&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:unofficial&client=firefox-aurora&source=hp&channel=np

hai sa va spun una mai veche de acum cativa ani patita de mine:

suedia acum cativa ani buni, in stockolm, in vizita la un prieten care muncea de cativa ani acolo.

am iesit intr-o seara la club parca si in drum m-am oprit sa scot ceva bani de la un bancomat.

bag cardul tastez pinul si dau sa tastez"enter" ..pl nu merge..cardul meu era in aparat si pinul tastat intelegeti?

era un tip de bancomat model mai vechi presupun nu avea nici touch screen sa selectezi ceva si nici butoanele alea in lateralul ecranului doar tastatura, de acolo trebuia sa faci toate operatiunile.

ca dati seama ca am intrat in panica, plm ce fac acum las cardul acolo?

si dai pe butoanele alea si iar dai mai bine de 5 minute.

pana la urma , na ca romanu' i-am am dat un mare pumn in tastatura si hopa cardul iese afara....

pe urma am aflat ce se intamplase de fapt, dupa ce am dat din intamplare peste cineva care se ocupa cu din astea : bancomatul era vizat de baieti..ce faceau ei ( ca sa vedeti ce i-a dus bila sa faca): turnau super-glue imprejurul butoanelor "enter" - "cancel " - "corect" astfel incat nu puteai decat sa bati pinul si gata cardul tau in aparat cu pinul bataut ..ce faci?

..daca esti suedez: stai , te uiti un pic ca boul si incerci acolo de cateva ori, si pleci, gandindu-te ca plm poate o fi aparatul defect si ti-a inghitit cardul..pe urma vin baietii , apasa enter un pic mai tare si iti scot banii.

..daca esti roman :D , dai un mare pumn in bancomat si iti iei cardul inapoi.

uitati un site de pe care puteti invata cum sa va feriti de chestii de genul asta : Krebs on Security

PS: nu sunt de acord sub nici o forma cu frauda, am postat doar o experienta personala.

Edited by mother.caterpillar
Link to comment
Share on other sites

@Genius++ Nu cred ca intentia celui care a deschis topicul a fost sa furi tu ca sa ai sa iesi la prajitura si sa-ti iei adidasi noi, boule. A fost ca sa stii cum se fura, si ca sa nu muncesti luni intregi sa strangi bani si sa te trezesti cu pula-n cur si cardu gol.

on: Ingenios, da nu cred ca e folosita, acum nu cred ca exista bancomat fara camera de filmat, dar oricum e informatie utila. kudos

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti toti de bani furati si alte cacaturi pe cand nu stiti sa munciti pentru un ban cinstit, furati si faceti alte lucruri neortodoxe cand altul se chinui sa fie platit pe freelencer.

Asa se duce tara de rapa, cu cei ca voi care fura in continuare. Atat timp cat coruptia exista in aceasta tara , alti oameni incep sa urasca oamenii de genul acesta. Peste10 ani o sa fiti condusi de manelisti, dati banii in stanga si in dreapta , nu puneti deoparte pentru vremurile grele.Prieteni se intoarce roata, exista Karma.

Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu daca patesti ceva asemanator: daca bancomatul nu mai "functioneaza" dupa ce il folosesti tu poti suna lejer la 112 sau la banca si nu pleci de langa bancomat. Mai greu e cu porcariile alea de cloneaza cardul (instalate in fanta unde bagi cardul) si cu un sistem de copiat PIN-ul (asta din ce stiu eu e de 2 feluri: o tastatura falsa ce salveaza tot ce tastezi si ar mai fi o camera pozitionata in asa fel incat sa filmeze ce se tasteaza). Deci daca pentru o metoda mai barbara ca asta s-ar gasi o rezolvare (suni la banca sau la 112 si nu pleci de langa bancomat) pentru metodele de furt ceva mai inteligente doar atentia sporita te poate salva (e greu sa-ti dai seama deoarece nu prea sunt semne care sa tradeze faptul ca ti-a fost clonat cardul... practic totul decurge ca o tranzactie obisnuita, bagi cardul, iei banii, iei cardul). Poate nu m-am exprimat chiar cum trebuie, dar sunt cam obosit. Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

treaba ie veche ii o problema globala se numeste Skimming si nu ii usor cum crede unii din voi si pe deasupra nu ii cinstit care face asa ceva o fost intodeauna hot.

uitativa la video asta ii in germana dar arata technica deci nu ii simplu, si noi rominii sintem pe primul loc la asa ceva, rusi vind technica Skimming online.

Skimming (Teil 1): Der virtuelle Bankraub - Video - SPIEGEL ONLINE

arata de unde cumpara technika si 8-10 mii de dolari coasta

uitativa acia romini sau filmat singuri cint au pus camera si ce oamenii din ro sint implicati

partea 2

http://www.spiegel.de/video/video-1084939.html

acuma in germania nu le merge pentru ca au pus pe gura la bancomat unde bagi cartea bancara, un sigiliu legat cu bankomatul dar binenteles ca alte tari nu au asa ceva

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

treaba ie veche ii o problema globala se numeste Skimming si nu ii usor cum crede unii din voi si pe deasupra nu ii cinstit care face asa ceva o fost intodeauna hot.

uitativa la video asta ii in germana dar arata technica deci nu ii simplu, si noi rominii sintem pe primul loc la asa ceva, rusi vind technica Skimming online.

Skimming (Teil 1): Der virtuelle Bankraub - Video - SPIEGEL ONLINE

arata de unde cumpara technika si 8-10 mii de dolari coasta

partea 2

Skimming (2): Den Tätern auf der Spur - Video - SPIEGEL ONLINE

acuma in germania nu le merge pentru ca au pus pe gura la bancomat unde bagi cartea bancara, un sigiliu legat cu bankomatul dar binenteles ca alte tari nu au asa ceva

Rusi #1

Bulgarii#2

Romanski#3

Cine da ma 8-10 mi de euro pe...antichitatile alea ma?:))) trebuie sa fi nebun sa dai bani aia.... daca faci un calcul nu ai nevoie de mai mult de 700-800 de euro sa faci tot ce vand aia acolo...( ma refer la piese) si + daca mergi in germania cu asa ceva vi cu pwla in cur ca 99% din atm au bruiaj....:) sau intra in service cand pui ceva langa fanta (au senzori) .

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

reportajul ii din 2010 deci o mai avasat in technica banditi,binenceles ca daca stii sa faci singur coasta 700-800 ori cum nu ii cintsit si nu ii usor.

in Germania au luat masuri impotriva Skimming dar nu poti stii ce technica ascunsa au de furat banii care nu se stie, banca despagubeste victima 100%

Link to comment
Share on other sites

reportajul ii din 2010 deci o mai avasat in technica banditi,binenceles ca daca stii sa faci singur coasta 700-800 ori cum nu ii cintsit si nu ii usor.

in Germania au luat masuri impotriva Skimming dar nu poti stii ce technica ascunsa au de furat banii care nu se stie, banca despagubeste victima 100%

sa iasa...clonarea....''cip-ului'' si o sa fie un nou bum....

Da sunt vechi si pt 2010 vere alea acum sunt in pm de ti tot intr un pachet de tigari tot kit-ul :)

P.S. hahaha acum am vazut al 2 lea :))) video uitel pe Iustin =)) in pm a ajuns vedeta si la nemti =))

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

da faza aia in sat cu tigani ii mai tare ce declara cint ii intreaba de o persoana x , ei zic noi nu facem prosti ne ocupam de agricultura si numai iarna plecam din tara si mergem in strainatate si cintam distribuim ziare nu furam :))

PS: Dar eu cred ca (topicul sau tutorialul asta ) :)) trebuie mutat la cel mai penal post ca nu are de aface cu tutoriale in romina sau ai ceva de invatat

Link to comment
Share on other sites

in germania s-au schimbat treburile,lucrez aici,unele bancomate nu cred ca mai pot fi manevrate asa usor,cel putin asa vad eu..nu cred ca se mai poate baga ceva in fanta aceea unde intra cardul.si nu cred eu ca neamtul e asa prost ca sa lase cardul in bancomat,sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

da faza aia in sat cu tigani ii mai tare ce declara cint ii intreaba de o persoana x , ei zic noi nu facem prosti ne ocupam de agricultura si numai iarna plecam din tara si mergem in strainatate si cintam distribuim ziare nu furam :))

PS: Dar eu cred ca (topicul sau tutorialul asta ) :)) trebuie mutat la cel mai penal post ca nu are de aface cu tutoriale in romina sau ai ceva de invatat

N am prea vreau sa intru in detali tehnice pe baza subiectului asta...:) ca as avea ce posta....:)

Link to comment
Share on other sites

in germania s-au schimbat treburile,lucrez aici,unele bancomate nu cred ca mai pot fi manevrate asa usor,cel putin asa vad eu..nu cred ca se mai poate baga ceva in fanta aceea unde intra cardul.si nu cred eu ca neamtul e asa prost ca sa lase cardul in bancomat,sa fim seriosi.

o sa trebuiasca sa securizeze accesul la el foarte multe au bloototh deschis....:))) daca ai cateva cunostinte...il faci sa scuipe....cashcavalu afara ...:))

De manevrat nu mai pot fi mavevrate au bruiaj aproape toate frate adik daca pui o gura cand mergi si descarci datele gasesti numai X si 0 :)) sau nimik.... in Germania acum CIP sau Cioaca :)

Asteptam...sa se ''cloneze'' cip-ul si o sa vezi ce o sa ne minunam....cand o sa iasa iar milioane de euro din aparate sa vedem cum mai blocheaza sau ce punct comun cand o sa le arate...CIP&PIN transaction :)

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

novarulles, prea putin ma intereseaza daca ti-am facut ziua buna sau nu, daca ai inteles mesajul meu este bine, daca nu este iarasi bine.Eu doar promovez munca legala, nu furtul.

nu stiu pe cine ai vazut tu aici promovand frauda si furtul, ori vorbesti doar sa te afli in treaba asa?

genul asta de informatii este postat peste tot pe net, nu vad nimic rau in a discuta doar despre subiecte de genul asta.in felul asta inveti cum sa te feresti de ele si sa nu cazi victima acestui gen de scamuri.

auzi , du-te si la astia si spune-le ca promoveaza frauda, doar au postat despre cc-uri si skimming pe site-ul lor : FBI — ATM Skimming

...vorbesti de dragul de a vorbi sau doar furi curent?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu pe cine ai vazut tu aici promovand frauda si furtul, ori vorbesti doar sa te afli in treaba asa?

genul asta de informatii este postat peste tot pe net, nu vad nimic rau in a discuta doar despre subiecte de genul asta.in felul asta inveti cum sa te feresti de ele si sa nu cazi victima acestui gen de scamuri.

auzi , du-te si la astia si spune-le ca promoveaza frauda, doar au postat despre cc-uri si skimming pe site-ul lor : FBI — ATM Skimming

...vorbesti de dragul de a vorbi sau doar furi curent?

Eu nu am vorbit in special de acest thread, ci in general , despre utilizatorii care se documenteaza pentru a face asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

novarulles, prea putin ma intereseaza daca ti-am facut ziua buna sau nu, daca ai inteles mesajul meu este bine, daca nu este iarasi bine.Eu doar promovez munca legala, nu furtul.

nu prea am ce sa inteleg frate din ce spui tu aici dar na fie....

Eu nu am vorbit in special de acest thread, ci in general , despre utilizatorii care se documenteaza pentru a face asa ceva.

Ma omule dar cine **** mea esti pana la urma ? auzi frate nu mai are voie lumea sa se documenteze :)) daca ne documentam si mai facem si asta ce? nu vad unde este problema cu ce te deranjez pe tine eu unu am imparitit o parte din cunostinte cu cei de pe forumul asta si mi am spus punctele de vedere hmm problem?

P.S. am 3 lopeti noi noute in garaj da mi adresa sa ti le trimit ca sa te ajut sa promovezi munca in continuare!!!

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...