Jump to content
CristianRoflmao

Cum indentific un Nokia n8 replica de unu original?

Recommended Posts

Corect :))... !!! Mare dreptate ai Nemesis... daca tot nu sti sa faci diferenta logic ca iei ala mai ieftin. Mersi de portia buna de ras :)). Din cate stiu te iei dupa emai si timp de aprinderere... nu stiu sa iti spun daca poti sigur sa iti dai seama fara un original langa.

Link to comment
Share on other sites

daca nu esti in stare sa faci diferenta mai bine iti cumperi varianta fake ca e mai ieftina ;)

nu eu imi cumpar ci un prieten.

M-am holbat pe net si telefoanele pareau asemanatoare ca design(la fel)dar am vazut ca replica are un joc in chineza atat si ca la camera optiunile is altfel,cred ca o sa pot observa daca e replica prin calitatea carcasei.

Link to comment
Share on other sites

De obicei replicile au ceva mai mult plastic, sunt dual-sim, se aud mai tare, bateria nu tine mult, sau prin meniu au ceva chinezesc. La chinezarii nu apar imediat detaliile cand tastezi *#0000#, ci trebuie si sa apelezi. Si nu apare decat imai-ul. Cel mai bine dupa parerea mea, ar fi sa instalezi Nokia PC Suite, sa-l bagi la cablu de date si sa vezi daca-l recunoaste.

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama imediat dupa font/culori, fonturile nu sunt rotunjite sunt putin mai patratoase, cand tii apasat 0 ar trebui sa se conecteze la internet, verifica memoria interna trimitiand o melodie sa vezi daca indica corect.

Link to comment
Share on other sites

Se vede de la o posta!!!

Daca nu sunteti in stare sa faceti diferenta intre un original si un fake atunci clar va luati fake pentru ca face acelasi lucru ca si originalul nu?

Softul la fake e o grosolanie si telefoanele fake se vad clar ca sunt asamblate pe vapor in drum spre Europa.

Link to comment
Share on other sites

Rezolutia de la camera si calitatea imaginii. N8 are 12 megapixeli + lentile Carl Zeiss, crezi ca pun chinezii asa ceva in cacaturile lor? Foarte buna alegere, daca ti-ai luat N8 si e original. Nokia still has it, ciocneste tu un N8 cu un Galaxy si vezi care se face bucatele :))

@vabogsm: "battery" adica lifetime-ul sau provenienta? Nokia mai pune baterii made in China pe telefoane..

LE: Poti verifica si cu programul CheckIMEI

Edited by Fitty
Link to comment
Share on other sites

Nu aveam unde sa il conectez la pc ca mi'a aratat telefonu pe drum.. si am realizat ca e replica si el sustinea sus si tare ca e original ca e camera de 12mpx ca scrie pe spate etc.

I'am demonstrat ca e replica prin faptul ca camera e de 2mpx din optiuni asa arata 1600x1200,sunetul se auzea tare si oribil si zicea ca se aude foarte bine,ecranul era mai mic 3.3 inch,era de calitate de cacat zgariat plm normal corning glass gorilla nu se zgarie,si nu avea slot hdmi avea capacelul ala acolo dar era acoperit cu plastic si am realizat ca e replica.

Mersi tuturor pentru raspunsuri ! :)

Link to comment
Share on other sites

Bata-i naiba de oameni prosti care umbla cu chinezarii sa faca un ban jegos... nu am facut schimb si nu voi cumpara telefoane second hand niciodata de la tipi ciudati sau din piata... mai ales acum cu sistemele de localizare... dai 15 mil pe un telefon... vine proprietarul si dovedeste ca e al lui... ti-l ia... si tu in veci nu mai dai de ciupalacu ala.

Link to comment
Share on other sites

pai hai sati dau si io cativa pasi ... replicile au codul de resetare 1122 ... iar telefoanele originale au 123456 ... sau alta varianta verifica codurile de nokia originale si atunci vei vedea daca e replica sau original

Link to comment
Share on other sites

Omul a cerut o parere idiotilor nu avea nevoie de mistocariile voastre(aici fac referire la comenatorii din prima pagina a postarii)

Prietene iti dai seama dupa camera daca e fake sau original,cel original are 12mp iar fake-ul are doar 2mp ,deci fa o poza cu acel telefon si ai raspunsul.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...