Jump to content
kab00M!!

Haker român bănuit că a spart geamurile NASA

Recommended Posts

Nu stiu daca a mai fost postat aici.

Un haker român în vîrsta de 24 de ani a fost dat în urm?rire general? de c?tre FBI dup? ce NASA a reclamat c? o persoan? necunoscut? a reu?it s? treac? de toate sistemele de securitate ?i a spart mai multe geamuri, multe dintre ele scumpe, printre care ?i geamul pe care a vomitat Neil Armstrong la întoarcerea din studioul de televiziune în care a filmat aselenizarea.

Potrivit primelor informa?ii, infrac?iunea ar fi fost descoperit? miercuri diminea?? la scurt timp dup? ce Aurel Onofra?, de profesie ?omer, fusese v?zut jucîndu-se cu mingea periculos de aproape de geamurile institu?iei.

Contactat telefonic, Onofra?, care momentan se ascunde la Râmnicu Vâlcea sub identitatea unui alt haker, în speran?a c? îi va inducere în eroare pe anchetatori, ?i-a m?rturisit fapta spunînd c? a fost obligat s? sparg? geamurile acelea deoarece era singurul lucru de la NASA pe care nu reu?ise înc? s?-l sparg?. “Îmi place s? cred c? am tras un semnal de alarm? ?i am trimis un mesaj destul de puternic: nu v? mai pune?i termopane ieftine cump?rate de pe Valea Cascadelor. Sper ca oamenii de la NASA s? aprecieze gestul meu ?i s? m? angajeze s? le montez ni?te geamuri noi. ?ti?i, eu de meserie sînt geamgiu, dar de plictiseal? mai sparg ?i servere. Apropo de asta, poate c? nu le-a? mai sparge serverele atît de des dac? ?i-ar schimba ?i ei parola de acces din “forzzasteaua” în ceva mai greu de ghicit, de exemplu “1234””.

Cunoscut în lumea hakerilor sub aliasul “Aurelian Onofra?”, Aurel Onofra? nu se afl? la prima isprav? de acest fel, anul trecut vâlceanul reu?ind s? sparg? o vaz? la Pentagon, o lustr? la Casa Alb? ?i mai multe pahare la Palatul Cotroceni.

Haker rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...