Jump to content
hackerika

Doi hoti din Kenya sunt arsi de vii pentru ca au furat cartofi!

Recommended Posts

Pentru Niste Cartofi Le-a Dat Ala Foc La Amandoi :| Daca Asa Era Si In Romania Cine Drq Mai Fura Asa Usor .... :|

Asta ii ziceam si unui prieten, daca ar fii asa "traditii" si in romania, nimeni n-ar mai risca sa fure...

@tex inteleg... e aiurea sa fure, dar nici chiar asa pedepse, oricine fura nu doar la figurat si la propiu, fac pariu ca si tu o data in viata tot ai furat ceva, ti-ar convenii sa fii asa torturat?

Link to comment
Share on other sites

Asta ii ziceam si unui prieten, daca ar fii asa "traditii" si in romania, nimeni n-ar mai risca sa fure...

@tex inteleg... e aiurea sa fure, dar nici chiar asa pedepse, oricine fura nu doar la figurat si la propiu, fac pariu ca si tu o data in viata tot ai furat ceva, ti-ar convenii sa fii asa torturat?

Eu as da lege clara, ai furat, sa-ti taie mana cu toporul. In special daca esti TIGAN. Doar asa s-ar termina cu hotia din tara asta.

La munca, ce pana mea, nu la intins mana.

Link to comment
Share on other sites

Furtul (a?a cum zicea ?i daatdraq, parc?) e o art?. Atunci e normal s? te apuci de furat numai dac? ?tii ce faci ?i implicit, s? ?tii c? nu vei fi prins. Dac? nu ai habar, atunci nu mai fura.

//Men?ionez, pentru a nu se în?elege gre?it, c? nu sunt de acord cu aceast? sentin??, spun doar c? furtul ar trebui s? aib? urm?ri foarte grave (ce e la noi e nimic).

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Te iubesc romania ! :)

Asta e o traditie la astia ca vad ca mai sunt 5 http://www.7est.ro/stiri/international/5742_imagini-socante-banuiti-ca-ar-fi-facut-vraji-cinci-oameni-au-fost-arsi-de-vii-video.html

radu t. (2011-07-12 23:09:33) pacat ca inca oamenii sufera din cauza prostiei. Cei care i-au dat foc nefericitului, habar n-au ca se ajunge la asemenea situatii din cauza inegalitatilor si a foamei. Majoritatea celor de la putere in continentul african se scalda in bani, au wc-uri poleite cu aur, iar cei care le-au construit palatele mor la usile lor de foame. Oricum, trebuie sa fii cumplit de imbecil sa arzi un om care a furat mancare, nu bani. Pana nu se va destepta gloata, nici o sansa sa se schimbe ceva. Pe deoparte e prostia gloatei, pe de alta lacomia si abilitatea puterii de a o manipula si de a-i exploata prostia...

Si ca-sa va inveselesc putin uitati-va putin la nebunii astia de indieni :))

http://www.youtube.com/watch?v=_7ZQmc5yLLw

Edited by Finutu
Link to comment
Share on other sites

Oamenii din lumea a 3-a fura ca sa traiasca de pe o zi pe alta. E o sentinta barbara, iar cei care i-au judecat in acest fel, merita spanzuarati sau trasi in tepe.

Ai furat? Iti luam libertatea, dar nicidecum viata!

Doar Cel de Sus ne poate judeca!

Link to comment
Share on other sites

Intr-o tara/comunitate, unde resursele sunt limitate, exista anumite reguli, pe care noi, nu le putem intelege, fiinca nu traim pe viu, viata lor.Au fost nenumarate cazuri, la triburile arabe, care traiau in desert, unde cei ce erau prinsi furand apa, erau legati si abandonati in desert.De exemplu, la unele triburi de eschimosi, batranii, cand se simt inutili, pleaca singuri din comunitate, pe banchiza, unde mor inghetati destul de repede, pentru a nu fii o povara pentru restul tribului.

Culturi, legi si obiceiuri diferite.

Link to comment
Share on other sites

Toti astia care ati zis ca oameni aia meritau asta sunteti niste javre ordinare, de ce?, pentru ca n-aveti un pic de umanitate, nici n-am putut sa ma uit la videoclip..

Risc sa-mi iau ban si toate cele dar voi tot javre ramaneti!

LE: Astea ar trebui interzise, nu filmele, jocurile si alte cacaturi:|

LE2:

Edited by DreptulLaReplica
Link to comment
Share on other sites

Tex,sunt mai multi romani decat tigani care fura...daca nu crezi,convinge-te...intra la `rst market` si incearca sa cumperi ceva...nu conteaza ca e alb sau ca e negru,romania are asta in sange!

tu sigur esti tigan.

Link to comment
Share on other sites

Desi spuneti ca Africa e leaganul umanitatii,este si leaganul salbaticiei.Ei nu beneficiaza de educatie si in majoritatea statelor din Africa,oamenii nu se bazeaza in totalitate pe Constitutie.Ati mai zis ca mare lucru,niste cartofi.Pai va e usor de zis,ca mergeti la piata si luati un kg de cartofi,dar in Africa nu poti cultiva cartofi si alte legume pe arii extinse pentru ca nu permite clima.Acolo totul este la limita supravietuirii.Limita de viata e 30 de ani,esti considerat batran la 30 de ani.In Botswana sau Gabon,oamenii castiga 2-9 dolari pe luna.Sa nu mai spunem de secetele prin care noi nu trecem,si nu ma refer la cantitate redusa de apa,ci la inexistenta apei.Asa ca daca cineva ti-ar fura mancarea pe o luna cel putin,nu cred ca l-ai da in judecata,si daca ai avea doar 2 dolari in buzunar,nu stiu nici cu ce bani o vei face.

Link to comment
Share on other sites

Sal

Corect, si in Japonia sint batrini ce parasesc domiciliul, cind devin povara pentru ceilanti membri si cite alte obiceiuri din astea " ciudate " or mai fi si pe care noi nu le stim. Cred ca nu-i posibil sa judeci corect pe alti fara sa faci parte din acea societate si sa stii toate amanuntele. La noi a existat o lege, pe vremea lui Caragea

tot asa cu " ciudatenii " in schimb a avut o mare eficienta. Legea trebuie sa fie in concordanta cu nivelu de educatie al societatii, pentru a fi eficienta. De aia legi bune si eficiente intr-o societate dezvoltata, nu fac 2 bani in societati mai putin dezvoltate. Ce rost are sa vorbesti despre moralitate unei societati, unde 99,9 % dintre indivizi nu respecta, chiar de stiu ce-i aia. In fie, e mult de vorba. Asta e!

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Cacat ! Ba,daca oamenii aia nu aveau de mancare si (poate) nu aveau unde sa lucre...poate s-au gandit ca se risca si incearca sa fure pentru ca daca nu mureau de foame dar au fost prinsi.In pula mea frate,la cate greseli am facut noi in viata noastra si mai ales de cate ori am furati toti...am merita sa ardem de vii de 1.000 de ori...hai sa fim seriosi,oamenii aia poate mureau oricum daca nu se riscau sa fure.Daca tu crezi ca ai dreptul sa imi dai foc doar pentru ca am furat niste cartofi atunci vreau si eu sa-mi rezerv de ati fute tot neamu' inainte sa mor.Dao'n pula mea de treaba,mai bine nu ma uitam.

ASTA SE INTAMPLA LA CEI CARE NU AU AUZIT DE MUNCA IN FOLOSUL COMUNITATII!

Oricum o iei frate...ceea ce au facut ei e o mare prostie.Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa aibe NIMENI dreptul de ati lua viata.Ai intrat intr-o societate inca de cand te-ai nascut,daca nu respecti regulile ei ar trebui doar sa te poate da afara...nici de cum sa te omoare.In legatura cu Romania...nu am ce sa zic frate...si eu discriminez,dar nu in halu' asta...

Daca s-ar baga o lege deasta la noi...Romania ar disparea.

Link to comment
Share on other sites

@MARIUSCS daca era cum zici tu cu dreptul de a lua viata sau nu, tu acu' n-aveai ce manca, magazinele erau tot goale, internet din pula, curent la program, apa calda 1 data pe saptamana si ramaneai tot dobitoc, pentru ca Ceausescu nu putea fi omorat, ca are dreptul la viata.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...