Jump to content
Guest demisec

Parerea mea despre avort?

Recommended Posts

Guest demisec

Nu vreau sa am o parere:|

666 posturi. no life sau life no?

@ ultimul meu post pe rst, cum imi place cum arata cu 666 posturi. sa va fie de bine, doamne ajuta!

Edited by demisec
Link to comment
Share on other sites

Daca ti s-a spart prezervativul, fata a luat pastila de a 2 a zi, mai era pe anticonceptionale si tot a ramas insarcinata atunci ti-e destinat acel copil.

Uciderea celulei nu-i o solutie, daca vrei sa-ti poti continua viata vreodata in liniste si pace.

Link to comment
Share on other sites

Daca il ti si nu l cresti dupaia iti futi toata viata gandidu te ce face, daca are bani, daca e sanatos, daca are probleme, daca a murit, dac e la puscarie,etc.

Asa ca uneori avortul e o idee. Si cu cat e mai repede cu atat e mai bine, psihologic vorbind.

Link to comment
Share on other sites

Cand esti cat pe ce sa`ti futi toata viata dintr`o prostie pe la 15 ani cu copil, nu ti se mai pare atat de deplasata ideea avortului.

Ce te face sa crezi ca va fi bine daca faci un avort daca ai fost asa prost incat sa faci unul? Nu cred ca ai destula minte cat sa-ti faci viata mai buna dupa. Asta ar fi o buna trezire pentru multi la realitate insa toti fug de responsabilitati pentru ca nu sunt si nu vor fi capabili sa aiba grija nici macar de ei cum se cuvine.

Link to comment
Share on other sites

Cand eram in liceu am fost fortat de profa de psihologie sa particip la un concurs cu tema ce avea exact subiectul asta.

Daca tot ma duceam am zis sa ma si ocup de treaba asta. Caz in care m-am informat serios si am expus ideile intr-un mod cat mai corect.

Am tratat problema impartial.

Problema este una destul de dificila. Asta pentru ca un fetus este, si va fi o fiinta umana vie. Iar avortul inseamna sa-l omori.

Metodele aplicate sunt unele extrem de brutale si de ingrozitoare si sunt convins ca multi s-ar gandi mai bine daca ar cunoaste cu exactitate tot ceea ce presupune acea interventie.

Pe de alta parte sunt conditii in care unii oameni, prosti sau destepti cum sunt, au gresit. Sa presupunem ca nu fac avort, iar greseala lor determina nasterea unui copil care nu va putea fi crescut niciodata in conditii decente. Un copil care poate ajunge in centre speciale de ingrijire. Un copil care nu va beneficia niciodata de o educatie serioasa. Un copil ratat. Un copil care va ajunge sa dea in cap la oameni ca sa traiasca sau sa moara de foame. In cele mai bune cazuri sa ajunga sa faca cele mai oribile munci pe care societatea le ofera doar pentru a avea constiinta impacata.

Copilul respectiv nu va avea niciodata parte de dragostea parintilor, va vedea in jurul lui doar suferinta, doar saracie, doar tristete. Va fi un copil depresiv, un copil chinuit, un copil sarac, unul care isi va da seama la un moment dat, in suferinta lui, ca viata a fost nedreapta cu el, si se gandeste cu amar ca ar fi fost mai bine daca nici macar nu se nastea.

Din punctul meu de vedere, decat sa creezi zeci de ani de suferinta unui suflet, mai bine ii incetezi existenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...