Jump to content
sado

Ceva interesant - 'Scrisoare catre profesori'

Recommended Posts

http://shadowofmen.wordpress.com/2012/02/26/scrisoare-catre-profesori/

Dragi profesori,

Pentru a în?elege aceast? scrisoare în toat? profunzimea ei, este necesar un autoreglaj din partea fiec?rui profesor. Doresc din suflet, ca începând din acest moment, s? ie?i?i din mintea dumneavoastr?, s? nu mai gândi?i, s? l?sa?i procesele gândirii ?i judec??ile s? doarm?, s? uita?i pentru câteva minute tot trecutul dumneavoastr?. Deveni?i, pentru câteva momente, o nou? persoan?.

Activa?i empatia, compasiunea ?i m?ri?i nivelul de implicare sufleteasc?

(emo?ionala) pentru un efect optim.

V? a?tept….1 minut.

Acum pune?i-v? în papucii unui psiholog care este a?ezat pe scaunul lui de la birou, relaxat ?i este gata s? asculte vorbele unui student(trecut prin cele 12 clase), despre faptul c?, dup? p?rerea lui, ?i-a dat seama ce se întâmpl?.

Cu grij? scriu aceste cuvinte, pentru c? vreau s? p?strez o rela?ie de interdependent? cât mai curat? între mine ?i voi.

Sincer, m? simt frustrat, pentru c? în ace?ti doisprezece ani de via??, ?coal?, sistemul de înv???mânt, profesorii nu m-au înv??at decat 3 lucruri: s? memorez, s? reproduc ce am memorat ?i s? m? supun autorita?ii. Mai pe scurt, am devenit un model de sclav. Am înv??at de la voi c? e bine s? “înv??” cât mai mult, ca s? ajung departe. Departe însemnând s? am un job si o familie. Aceasta este programarea, acesta este tiparul, acestea sunt standardele. Dac? m? supun standardelor, am garantat o via?? de la decent? în sus. Totul este bine ?i frumos, iau note mari, memorez, reproduc pe hârtie, memorez, reproduc oral, memorez si iar reproduc ca dup? un an s? uit totul. Nu am voie s? gândesc, s? inovez, pentru c? mi se bag? cartoful, necur??at,în gur?!

În clasa a II-a, a III-a sau a VI-a, când mi-am f?cut curaj ?i am spus ceva, din mine, din imagina?ia mea, colegii au râs de mine iar dumneavoastr? a?i râs împreun? cu ei ca fiind ceva nesemnificativ. Dar dumneavoastr? nu a?i ?tiut c? lumea mea, firava ?i în plin? dezvoltare de atunci, s-a zdruncinat cu totul! De atunci, din acel moment, probabil c? nu am mai zis nimic niciodat? pân? la facultate. Sau dac? am zis, pumnul în gur? tot l-am primit. De ce l-am primit? Pentru c? nu a existat empatie. De ce ? Pentru c? mintea nu ?tie ce înseamn? empatie, ea are multe cuno?tin?e ?i se mândre?te cu asta. Ego-ul se umfl? în pene pentru c? ?tie c? este dotat cu multe cuno?tin?e! Astfel, drag? profesore, identificându-te cu mintea plin? de ra?ionamente încurcate bolnave(mintea colectiv? trecut? prin atâtea genera?ii), nu ai mai ?inut cont de mine, micul elev care din imagina?ia mea bogat? am spus o “prostie”. Nu ai mai avut energia care putea s?-?i ofere acel spa?iu interior de a te gândi c? poate mi-au trebuit 4 zile s?-mi fac curaj ?i s? o spun cu glas tare. ?i atunci eu ce s? cred? C? de fapt, p?rerile mele sunt numai “prostii” ?i c? de acum înainte, cel mai bine pentru mine, ca s? nu mai suf?r, este s? memorez alte p?reri ai altor oameni(poe?i, arti?ti, genii). ?i atunci e bine. M-am programat. Te sim?i ?i tu bine c? m-am “cumin?it”, c? “înv??”, deci c? s-a ad?ugat înc? un mic sclav pe lista ta cu care te vei mândri la al?i colegi de ai t?i ?i eventual la p?rin?i.

De ce oare profesorii sunt din ce în ce mai duri ?i nep?s?tori pe m?sur? ce elevul cre?te? Se zice c? profesorii de la liceu sunt mai severi decât cei din general?, iar celor de la facultate nu le mai pas? de studen?i deloc. Intr? în clas?, î?i fac treaba ?i gata. Nu oare pentru c? elevul începe s? se înve?e s? fie ?i mai sclav, ?i mai programat, ?i mai înfundat în realitatea faptului c? lumea e rea, nep?s?toare ?i via?a e grea? Profesorul ?tie c? a?a evolueaz? elevul a?a c? este preg?tit dinainte. De aceea devine ?i elevul dur, insensibil, indiferent ?i r?u! Normal c? devine din ce în ce mai rezistent la palme din ce în ce mai puternice. Este ca o preg?tire, pentru ca mai încolo s? devin? ?i el la fel, ?i mai r?u dac? se poate! Este o crim? ce se întâmpl? în acest sistem! De ce s? se deterioreze natura umana în halul ?sta?

Vreau s? v? m?rturisesc c? dup? jum?tate de an de introspec?ie, mi-am dat seama c? sunt condus. Eu nu-mi conduc propria via??. Sunt manipulat ?i condus de societate. Condus de standardele impuse de p?rin?i ?i profesori carora, din p?cate, ?i lor le-a fost “sp?lat” creierul pe m?sur? ce au crescut. Asta se nume?te programarea social?. Slav? Domnului c? m-am trezit!

Atâ?ia copii sufer? din cauz? c? profesorii lor nu î?i au problemele de ordin psihologic rezolvate. Iar copiii dau vina pe ei în?i?i ?i uite a?a se încuie câte o comoar? cu poten?ial uria? în interiorul lor.

Jur, acum, ca îmi pare r?u pentru tine c? e?ti a?a. ?i tu ai fost mic prichindel care a trecut prin acest sistem de înv???mânt. ?i tu ai avut sau înc? ai dramele tale care las? urme. Las? r?ni adânci. PROBLEMA este c? aceste r?ni adânci, din umbra ta, creeaz? proiec?ii pe “ecranele” tinerilor din ziua de azi. ?i astfel îi r?ne?ti ?i pe ei, în mod incon?tient. P?cat c? acele teste psihologice de care dai, pe parcursul “drumului” de a deveni profesor, nu sunt mai elaborate, mai p?trunz?toare.

VOI, PROFESORILOR, TREBUIE S? FI?I S?N?TO?I MINTAL ?I SUFLETE?TE PENTRU A PUTEA EDUCA S?N?TOS.

?coala educ?. A educa înseamn? a înv??a din interior. Via?a este mult mai mult decât memorarea. Memorarea mecanic? trebuie comb?tut?. Ea este bun? numai copiiilor de 5,6,7,8 ani care nu au complet dezvoltate func?iile ?i procesele gândirii, memoriei ?i percep?iei.

Dragi profesori de matematic? ?i de profil real, impune?i memorarea logic?! Dac? pentru voi totul este atât de logic, clar ?i simplu, spune?i ?i elevilor asta. Explica?i de 5 ori dac? este nevoie, întreba?i FIECARE elev dac? a in?eles, chiar dac? merge greu!(lua?i-o ca pe un pont, pentru c? am fost ?i eu elev ?i cunosc starea general? din b?nci) . Pân? la urm? dumneavoastr? a?i decis s? fi?i profesor, de ce nu încerca?i s? fi?i cel mai bun ?i motivant din ?coal?? Adopta?i noi strategii de a explica teorii ?i formule. INOVA?I! Înainte de toate impune?i motiva?ia ?i abia apoi exact ceea ce trebuie înv??at. Vorbi?i despre matematicieni/fizicieni/chimi?ti/informaticieni renumi?i. Încerca?i s? crea?i o conexiune profund? cu copila?ii/elevii/studen?ii vo?tri. Asta este pasiunea voastr?!(sau nu e..??) Împ?rt??i?i-o! Povesti?i elevilor vo?tri cum a?i ales aceast? disciplin?. Fi?i cât mai umani. L?sa?i deoparte autoritatea. Când crede?i c? a?i f?cut tot ce v-a stat în putin??, ?i vede?i c? înc? sunt elevi care nu înva?? la materia voastr?, de abia acelora sa le pune?i 2 sau 4 (ce not? mic? v? caracterizeaz?). În acel moment nu b?ga?i în seam? mintea care izbucne?te în etichetarea ?i judecarea acelor elevi. Dar nu înceta?i, vorbi?i cu ei…

În fiecare zi str?dui?i-v? s? fi?i un profesor mai bun! Dac? simi?i c? nu asta este voca?ia dumneavoastr?, atunci ie?i?i din înv???mânt. Lua?i-o la s?n?toasa!

Dragi profesori de limbi str?ine, vreau s? v? spun c? dup? opt ani de limb? francez?, nu ?tiu mare lucru. ?tiu doar s? citesc ?i s? zic: “Bonjour”, “Je m’appelle Costel”, “Comment t’appelle tu?”, “Je cava bien”, ?i “Je suis 20 ans”, ATÂT! De aici se poate concluziona c? nu prea mi-a pl?cut, dac? nu s-a lipit , deci “nu e de mine” limba franceza.

Acum 2 s?pt?mâni am început s? ascult muzic? fran?uzeasc?, ?i f?r? s? vreau a început s?-mi plac?. Nu-mi vine s? cred faptul c? urechile mele sunt înduio?ate ?i vesele atunci când o ascult pe Alizee sau muzic? tradi?ional? fran?uzeasc?. La fel s-a întâmplat ?i cu limba italian?. Deja am început s? înv?? SINGUR aceast? limb?. Îmi plac ?i tradi?iile Italiei. Acum vreau s? înv?? franceza pentru faptul c? sun? frumos ?i-mi place ?i normal, sigur îmi va fi de folos!

Acum vreau în mod natural s? înv??! Pentru c? aceste limbi sunt frumoase! Nu pentru c? voi avea nevoie de ele. Acestea sunt doar 2 exemple! Am început AUTOEDUCAREA!

“Nu am vrut ca educa?ia mea s? stea în calea înv???turii mele!”

DUP? 12 ANI DE “?COAL?”, AM ÎNCEPUT AUTOEDUCAREA PENTRU C? NUMAI A?A POT S? M? EDUC CU ADEVARAT!

Doamnelor ?i domnilor profesori de limbi str?ine, sfatul meu (în cel mai umil mod) este s? începe?i prin a motiva elevii s? le plac? limba respectiv?. Înainte de toat? gramatica ?i acele texte plictisitoare din manual, pune?i-le muzic?, prezenta?i-le tradi?iile ??rii respective. Viziona?i împreun? filme. Modul natural de a înv??a este de la general la particular. Întâi ?i întâi prezenta?i totul în ansamblu, apoi trece?i la am?nunte. Dac? din prima le scrie?i pe tabl? gramatica grea a limbii respective, p?i NORMAL C? INTERVINE PLICTISEALA! ?i de aici note proaste deci “elevi pro?ti care nu înva??” sau “elev f?r? respect fa?? de profesor”!

Dac? aceasta este voca?ia dumneavoastr?, de profesor, da?i tot ce este mai bun din voi f?r? prejudeca?i!

Memorarea este bun? dar numai în cantit??i mici. Nu trebuie ca tot înv???mântul s? se rezume la memorare. Practic cel mai bun elev din clas? ?tie s? memoreze cel mai bine. Laudele îi apar?in. Este cel mai bun sclav din clas?! ?ef de promo?ie? Sclavul num?rul 1!

Unde sunt profesorii care predau despre inteligen?? emo?ional?? Unde sunt aceia care explic? elevilor ce este personalitatea uman? ?i cum func?ioneaz? ea? Despre hobby-uri, despre afaceri online ?i offline, pentru a-i pune pe elevi pe picioarele lor financiar ?i nu s? devin? sclavii unor b?nci sau al unor companii multina?ionale. De ce s?-mi vând sufletul pentru traiul unei companii care oricum, este efemera?

Via?a este mult mai mult decât situa?ia de via??. ?i asta ne-o dovede?te realitatea faptului c? exist? boga?i neferici?i ?i s?raci ferici?i în acela?i timp!

Voi compune?i acest sistem. Schimbarea începe de la voi, apoi la noi, ?i de la noi, mai departe.

Schimbarea dumneavoastr? face posibil? schimbarea a sute de genera?ii.

Schimbarea mea a dus la realizarea acestei scrisori!

Dragi profesori, v? comp?timesc ?i v? sus?in în acela?i timp, din toat? inima s? schimba?i acest sistem corupt. Ave?i grij? de elevii vo?tri. Ei reprezint? o mic?/mare responsabilitate pentru voi. Gândi?i-v? la voi, când îi înv??a?i pe ei.

Ei v? vor conduce!

“Fi?i voi schimbarea ce vre?i s? o vede?i în lume”- Mahatma Ghandi

Cu respect, elevul vostru

Link to comment
Share on other sites

intradevar nu ai cu cine ,dar sa fim seriosi la 8 milioane/luna tu ai avea rabdarea necesara sa faci lucrurile de mai sus ,,toti ne plangem ca nu ni se face ,dar toti visam sa fugim din romania ,toti visam la bani cat mai multi si astfel ne vindem in strainatate ,

FRATILOR se fac bani si in Romania ,asta daca te duce mintea ...

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi la 8 milioane/luna tu ai avea rabdarea necesara sa faci lucrurile de mai sus

Daca nu au rabdare atunci sa se angajeze in mortii lor la McDonalds si sa ii lase pe altii sa faca treaba asa cum trebuie. Si asa e inca plin de fosile in invatamant.

Link to comment
Share on other sites

@Ellimist - Te asigur eu ca nu, eram in clasa a IV-a si aveam tigani in clasa, impertinenti si urat mirositori. (nu cred ca la varsta aia si mai ales in clasele I, II si a III s-a inrautatit asa din cauza profesorilor sau nu se spala ca a vazut pe un profesor ca nu se spala).

Link to comment
Share on other sites

@Ellimist - Te asigur eu ca nu, eram in clasa a IV-a si aveam tigani in clasa, impertinenti si urat mirositori. (nu cred ca la varsta aia si mai ales in clasele I, II si a III s-a inrautatit asa din cauza profesorilor sau nu se spala ca a vazut pe un profesor ca nu se spala).

Am avut 8 tigani in clasa de la de la gradinita pana in clasa a 8-a. Nu am vazut copii mai cuminti si mai ascultatori ca ei. Cat despre urat mirositori, chiar acum am in clasa o colega care nu mai are apa si curent de 3 luni de zile, ar trebui sa o uram acum pentru situatia ei? Nu, o ajutam cum putem.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta e problema ca inca nu ai dat peste "elita". Cand s-or lua tiganii de tine sa te felieze putin ia sa vezi cum ai sa urli in gura mare "MOARTE TIGANILOR".

Aveai in clasa a IV-a tigani care te feliau? Aia care ajung mai tarziu sa faca parte din "elita" de care zici tu, ajung asa tocmai din lipsa de educatie, de inteligenta emotionala!

Link to comment
Share on other sites

intradevar nu ai cu cine ,dar sa fim seriosi la 8 milioane/luna tu ai avea rabdarea necesara sa faci lucrurile de mai sus ,,toti ne plangem ca nu ni se face ,dar toti visam sa fugim din romania ,toti visam la bani cat mai multi si astfel ne vindem in strainatate ,

FRATILOR se fac bani si in Romania ,asta daca te duce mintea ...

Iti garantez eu ca profesorii nu iau numai 8 milioane pe luna.

Ma gandesc ca odata terminate atatae cursuri, un profesor ar trebuii sa cunoasca metode de a atrage elevii la materia predata. Cand ai momeala buna 2 din 3 pesti vor sarii.

Link to comment
Share on other sites

Thread de aiurea. Profesorii predau esentialul, pentru asta ai carte sa inveti si acasa. Nu te pune nimeni sa spui pe de rost. Tu inveti sa iti gasesti un loc de munca, altu invata ca sa poata fura mai cu cap, altu inavata pentru afacerea lui. Da elevii din ziua de azi sunt vai mama lor, baruri,discoteci n-au o treaba cu cartea. Crezi ca de ce sunt asa revoltati cu acele camere la BAC? Ca nu pot sa copieze,cei care au invatat nu au comentat. Comenteaza toate rablele care n-au o treaba cu scoala cai streseaza ca nu stiu ce.

PS: Nu mai dati vina pe profesori ca voi sunteti niste javre si nu invatati.

Link to comment
Share on other sites

Iti faci toate gradele si chestiile necesare si ajungi ca profesor sa scoti vreo 13... mai vin studenti... aia platesc mult sa le dai calificative bune... si scuza-ma, dar au frate de-a lungul anului vreo 4-5 luni acumulate de vacante, poate chiar 6 daca pui si weekend-urile. Ce salariu vrei cand lucrezi jumatate de an? Ca lucrezi cu copii prosti? asta e frate... tu nu ai fost in stare sa faci mai bine si sa mergi la un liceu de elita mate-info sau ceva filologie calumea sau mai stiu eu ce... E exact ca si cu muncitorii... te duce capu? ok... mergi la santiere serioase unde esti platit si faci treaba. Esti prost, fara rabdare si smecher? Mars la sapat canale acolo si sa se uite lumea ciudat la tine.

Link to comment
Share on other sites

Am un vecin pe la liceu, si cand il vad mereu il intreb: "Ionut, ia zi care e aria triunghiului ? " Normal ca n-o stie.

Daca citesti asta fa-ti un test cu 3 intrebari: (a) volumul sferei, (B) graficul functiei sinus © primitiva lui e la x

Link to comment
Share on other sites

Thread de aiurea. Profesorii predau esentialul, pentru asta ai carte sa inveti si acasa. Nu te pune nimeni sa spui pe de rost. Tu inveti sa iti gasesti un loc de munca, altu invata ca sa poata fura mai cu cap, altu inavata pentru afacerea lui. Da elevii din ziua de azi sunt vai mama lor, baruri,discoteci n-au o treaba cu cartea. Crezi ca de ce sunt asa revoltati cu acele camere la BAC? Ca nu pot sa copieze,cei care au invatat nu au comentat. Comenteaza toate rablele care n-au o treaba cu scoala cai streseaza ca nu stiu ce.

PS: Nu mai dati vina pe profesori ca voi sunteti niste javre si nu invatati.

Exact , eu invat sa am in viitor un loc de munca , dar 90% din chestile predate in scoli nu te ajuta cu nimic, ele fiind ori predate aiurea ori nepredate deloc. Multi ajung la liceu cu carente foarte mari, si desigur, cand baza nu e formata acoperisul cade pe tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...