Jump to content
ionut97

Windows 8 operating system will ban Firefox and Chrome

Recommended Posts

Nu e greu de scris pentru ca nu poate tine de logica aplicatiei, aia fiind cea mai grea parte a unui proiect relativ mare. Cand iti mai vine vreo idee gen special folders care are un impact MASIV asupra .. nu stiu ce , da-mi un PM ca-s tare curios.

Am inceput discutia asta pentru ca eu m-am mutat de la .net la C++ numai pentru simplu fapt ca in C++ pot scrie cod cross-platform si cum ai pus tu problema la inceput mi s-a parut un fel de atac la tot ce muncesc eu de vreo 2 ani ( stiu ca nu te-ai adresat mie )

Asta cu intorsu discutiei poti s-o vezi si-n postu tau, singurul argument fiind ca linux n-are Startup directory deci e imposibil sa scrii o aplicatie cross-platform care vrea sa foloseasca Startup directory, de parca asta ar fi esenta oricarei aplicatii.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu intorsu discutiei poti s-o vezi si-n postu tau, singurul argument fiind ca linux n-are Startup directory deci e imposibil sa scrii o aplicatie cross-platform care vrea sa foloseasca Startup directory, de parca asta ar fi esenta oricarei aplicatii.

Nu era vorba de asta, era vorba de arhitectura fiecarui OS

@BGS - nu inteleg, vrei sa spui ca in .net nu se poate face ceva de genu

Link to comment
Share on other sites

Exista vreun program cu un scop anume care sa aiba doar interfata ? si sa apesi pe butoane ca surdu-n toba fara sa se intample nimic ?

Normal ca am luat in considerare si functionalitatea.

benny: nu am spus ca nu se poate face am spus ca e de 100 ori mai complicat, am incercat sa fac ceva de genul in trecut si nu mi-a reusit, si in qt am terminat totul intr-o zi.

Link to comment
Share on other sites

@BGS : Interfata aia arata banal, colturile nici macar nu-s rotunjite calumea, slibe bar-u ala n-are nici o esenta. In .NET se pot face interfete mai dinamice decat in Qt cu WPF, doar cu WPF. Problema cu WPF e ca nu merge pe XP decat daca-i la zi cu update-urile.

Link to comment
Share on other sites

@phreak nu am zis ca interfata e cea mai godlike de pe pamant nu stiu de unde ai inteles asta am dat un exemplu, sunt si eu constient ca as putea lucra mai mult la ea dar momentan ma intereseaza backend-ul. am dat doar un exemplu .

Link to comment
Share on other sites

Exista vreun program cu un scop anume care sa aiba doar interfata ? si sa apesi pe butoane ca surdu-n toba fara sa se intample nimic ?

Normal ca am luat in considerare si functionalitatea.

benny: nu am spus ca nu se poate face am spus ca e de 100 ori mai complicat, am incercat sa fac ceva de genul in trecut si nu mi-a reusit, si in qt am terminat totul intr-o zi.

Daca vrei si functionalitatea, nu inteleg de ce te-ai legat de interfata... Doar nu vrei acum sa-ti codeze cineva cateva zile doar ca sa-ti arate tie ca se poate, nu? Sa nu mai zicem ca nu ai cum sa-ti dai seama de functionalitate dintr-o poza :))

Link to comment
Share on other sites

A raspuns phreak foarte bine pentru ce am vrut eu sa arat.

@BGS : Interfata aia arata banal, colturile nici macar nu-s rotunjite calumea, slibe bar-u ala n-are nici o esenta. In .NET se pot face interfete mai dinamice decat in Qt cu WPF, doar cu WPF. Problema cu WPF e ca nu merge pe XP decat daca-i la zi cu update-urile.

ps: tu m-ai intrebat daca vrei si functionalitatea sa fie scrisa, iar eu ti-am zis da , si nu esti obligat sa imi faci mie o aplicatie similara doar ca sa imi dmonstrezi ca se poate stiu ca se poate, ps daca c# asta e asa de dur de ce bagi in ecuatie cateva zile pana sa scoti un soft similar ? la urma urmei totul tine de productivitate si cat de repede iti poti face treaba intr-un limbaj intr-un mod cat mai productiv.

Link to comment
Share on other sites

Ai pus problema cu tonul "Ia uite ce poate Qt, tu poti sa faci asta cu .net? a?" , de parca ar fi foarte greu de facut in .net ( WPF ) . Avantajul Qt nu este ca e "mai bun" ca si .net ,desi poate fi considerat din anumite puncte de vedere, ci ca e cross-platform si pe windows foloseste direct WINAPI insemnand ca o sa mearga si pe XP fara updateuri si probabil pe windows 2003.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe voi va intereseaza grafica, pentru grafica de exemplu in delphi si pentru majoritatea limbajelor de programare exista skinuri, decat sa stai sa te chinui sa creezi manual un skin frumos este mai usor sa folosesti skinuri gratis(care sunt o gramada si destul de bune, vedeti darkcomet). Iar despre functionalitate pentru a lansa niste aplicatii pe windows tot ce trebuie sa faci e sa folosesti un api(ShellExecuteEx):

ShellExecuteEx function

AlphaControls - Delphi with skins :: skinned VCL for professional UI design development

Ps:V-ati abatut cam mult de la topic....

Link to comment
Share on other sites

Parca as vorbi cu pietrele...

Te cred baiat destept si am sa te tratez ca atare. Ai facut vreodata o oferta de pret unui client pentru dezvoltarea unui produs software? Cand nu stii exact ce vrea softul ala sa faca, cum iti estimezi timpul?

Cred ca intram in discutii inutile, iar unii dintre noi nu prea stiu ce vorbesc. Interfata ce ai dat-o tu exemplu nu e o provocare nici pentru windows forms, dar wpf-urile au elemente care ajuta mult (accelerare grafica nativa, fiecare element de interfata poate fi un container etc). Daca chiar vrei sa vezi daca se poate face in .NET, cel mai bine incerci sa-l faci chiar tu :) Cred ca vei fi uimit.

Firme mari si foarte mari folosesc produsele Microsoft pentru ca sunt produse profesionale. Nu se bazeaza pe kernele compilate de gigel si ionel, ai suport cat cuprinde, cea mai mare parte a softurilor au ca tinta utilizatorii windows...

Sa nu mai spun ca pentru un utilizator normal linux este o gluma proasta.

Link to comment
Share on other sites

Daca vorbesti strict de chestii de design/jocuri etc, da ai perfecta dreptate, microsoft is the s*(t in this.(look at the fancy graphics on OS. arata ca bordu la ceva BMW futuristic).But that is.. only the looks, si stim cu totii ca aparentele inseala.Pe de alta parte, android/ios are la baza linux, si e echivalentul la winblows on pc cand vine vorba de count of users / mobile.

Windows has rotten roots/core.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...