Jump to content
AhEaD

Pro vs Contra [RELIGIE]

Credeti in existenta unui zeu? (Dumnezeu, Allah,Budha, etc...)  

125 members have voted

  1. 1. Credeti in existenta unui zeu? (Dumnezeu, Allah,Budha, etc...)

    • Da
      85
    • Nu
      630


Recommended Posts

root_prime pare un crestin fanatic :))

Sa revenim la "oile" noastre, explicatia cu dumnezeu e simpla, omul(un produs tampit) dintodeauna a avut nevoie sa aiba o fiinta superioara care sa aiba grija de el, caruia sa i se puna multe in carca si sa ceara, tinand cont ca oamenii se inchinau la pereti/pietre/etc nu cred ca are cineva dreptul de a spune ca dumnezeul crestin este cel bun doar pentru ca o anumita evanghelie(scrisa dupa sute de ani de diverse persoane dar promovata ca fiind a Sfantului Cacat Luminat) spune asta, tinand cont ca au fost mai multe specii de homosapiens nu cred ca in Biblie scrie ca Adam si Eva au fost oameni preistorici si tampiti.

Stim ce vechime are Pamantul(aprox), tinand cont ca Biblia a aparut acum vreo 1700 de ani de ce dracu ai fii atat de incuiat incat sa crezi ca dumnezeu a facut x/y acum 2000 de ani, cand lumea are miliarde de ani, ce nevoie ar mai fi de atatea planete, microbi si multe altele, intrebari sunt multe, raspunsuri putine.

Crestinismul de fapt este o colectie de informatii din alte religii, singurele texte scrise sunt cele din biblie si root a spus ca mai sunt si altele, ok si Atlantida se spune ca ar fi undeva dar nimeni nu stie unde, Arthur din Camelot..., ar trebui sa va uitati la Zeitgeist(parca asa se numeste).

Popularitatea religiei a fost data de faptul ca foarte multi nobili, regi, etc au pompat-o cu bani si cu influenta(cavalerii templieri si multe alte ordine religioase), daca nu erai crestin erai omorat in diverse moduri, de aici si popularitatea crestinismului.

Tot ce ar trebui sa intelegeti din crestinism si alte religii, sunt valorile morale(nu ucide, nu fute femeia prietenului tau si alte cacaturi).

Ideea este aceiasi, vrei sa crezi - bine, vrei sa nu crezi - bine, in ziua de astazi ai voie sa ai ce religie vrei tu/sau sa nu ai.

Explicatia pentru toata treaba legata de religie(orice religie) e cat se poate de simpla, omul este prost, asa a fost, asa va fi, cand da de rahat si intra pana la gat in el ii place sa creada ca o fiinta supraomeneasca o sa il ajute si o sa vegheze asupra lui, religia a aparut ca un act al lasitatii omenirii in a se descurca singura.

Link to comment
Share on other sites

Stim ce vechime are Pamantul(aprox), tinand cont ca Biblia a aparut acum vreo 1700 de ani de ce dracu ai fii atat de incuiat incat sa crezi ca dumnezeu a facut x/y acum 2000 de ani

Iarasi e fals, unde scrie asa ceva?:)) insasi geneza a durat miliarde de ani, in fine, also side note, nu sunt fanatic, sunt ceva mai bine documentat decat un ateu care nu combate un argument si foloseste clisee gen " omul este prost, asa a fost, asa va fi, cand da de rahat si intra pana la gat in el ii place sa creada ca o fiinta supraomeneasca", poti contribuii cu viziunea ta asupra aparitiei omului, vietii, universului, poti aduce dovezi ca e imposibila existenta unui Dumnezeu si ca sute de alte dovezi adiacente sunt deodata false, daca eram atat de fanatic nu stateam de trolling, e o discutie amuzanta(la fel ca oricare pe tema asta) in care vad cum ateii folosesc aceleasi 3-4 clisee "religia manipuleaza" "omu se minte singur" "omu e maimuta", fara niciun sprijin in ceea ce afirma, crede-ma ca sunt pe rst mult mai crestini decat mine care se abtin sa posteze.

ar trebui sa va uitati la Zeitgeist(parca asa se numeste).

Cum poti sa pui botu la tot ce vezi?:)) nici nu te-ai deranjat sa verifici veridicitatea informatiilor de acolo, in doar 15minute sunt facute peste 15 afirmatii complet false si tu recomanzi gunoiul ala? jalnic, o scurta lista:

ipoteza Zeitgeist:”This is Horus. He is the Sun God of Egypt of around 3000 BC”

adevar:Horus era zeul cerului, al razboiului si al protectiei, Ra era cel considerat zeul soarelui

ipoteza Zeitgeist:”He is the sun, anthropomorphized, and his life is a series of allegorical myths involving the sun’s movement in the sky.”

adevar:Horus nu era soarele, a fost asociat cu rasaritul in timp ce atum era asociat cu apusul

ipoteza Zeitgeist:“And, metaphorically speaking, every morning Horus would win the battle against Set, while in the evening, Set would conquer Horus and send him into the underworld.”

adevar:Horus nu a fost niciodata trimis in abis, Osiris a fost cel ucis si trimis in abis unde a devenit stapanul abisului in timp ce horus era privit stapanul celor vii

ipoteza Zeitgeist:“Broadly speaking, the story of Horus is as follows: Horus was born on December 25…”

adevar:nimeni si nici Biblia nu au afirmat ca Iisus a fost nascut pe 25 dec, data nasterii e necunoscuta, ziua aia a fost aleasa pentru a sarbatorii nasterea iar pe langa asta ziua de nastere a lui Horus era situata in luna Khoiak a calendarului egiptean care corespunde cu noiembrie a calendarului nostru

ipoteza Zeitgeist:”Horus was born of the virgin Isis-Meri”

adevar: Isis nu era virgina, era vaduva lui Osiris, tatal lui Horus

ipoteza Zeitgeist:”His birth was accompanied by a star in the east.”” , “three kings followed to locate and adorn the new-born Savior”

adevar:nu exista nici o stea care sa fi insotit nasterea lui horus, cei 3 regi nu sunt specificati nicaieri iar in noul testament se foloseste alt termen

ipoteza Zeitgeist:“At the age of 12, he was a prodigal child teacher.”

adevar:horus a fost tinut ascuns de mama-sa in papirus pana cand a fost pregatit sa fie conducatorul egiptului

ipoteza Zeitgeist:”Horus had 12 disciples he travelled around with”

adevar: asa ceva nu a existat, cel putin nu exista mentiuni/dovezi

ipoteza Zeitgeist:”Horus was known by many gestural names such as The Truth, The Light, God’s Anointed Son, The Good Shepherd, The Lamb of God, and many others.”

adevar:singurele forme cunoscute ale lui horus erau Horus copilul, Horus fiul lui Isis si Osiris si Horus zeul(zeul cerului, zeul estului, zeul orizontului

ipoteza Zeitgeist:”After being betrayed by Typhon, Horus was crucified, buried for 3 days, and thus, resurrected.”

adevar:exista doar un singur incident in care Isis ii cere zeului crocodil sa il scoate din apa pe horus dupa ce este ucis

ipoteza Zeitgeist:”Hindu’s Krishna was also crucified and resurrected”

adevar:Krishna a fost ucisa de la o rana data de sageata unui vanator care il lovise accidental

ipoteza Zeitgeist:”Mithras was born of a virgin”, “died and was resurrected”

adevar:Mithra a luat nastere dintr-o piatra, nu exista date despre moartea sa

// ca sa continui dialogul vino cu niste dovezi mai solide anti God, de fapt cu orice numai sa nu fie iar simple pareri, not funneh

I0ifg.jpg

Edited by root_prime
Link to comment
Share on other sites

"F?r? Dumnezeu omul r?mâne un biet animal ra?ional ?i vorbitor, care vine de nic?ieri ?i merge spre nic?ieri." Petre Tutea.

Chiar credeti ca "totul" inseamna doar sa ne nastem, sa mancam, sa crestem, sa bem, sa futem, si sa murim?

Oare asta e scopul unui om in viata, oare nu ne trage nimeni la raspundere pentru ceea ce facem aici pe pamant, chiar atat de simplu sa fie?

De unde venim, unde ne ducem, de ce, care e scopul nostru?

Link to comment
Share on other sites

@root_prime

Daca nu ma insel si eu cred ca stiam ceva gen ce zisese benny. Cum ar fi ca pamantul exista de curand conform anumitor religii.

[LE]

Nu am gasit in mod concret paragraful din biblie. Am vazut doar discutiile de pe net.

Pamantul se presupune ca exista de 6000 de ani conform religiei:

https://www.google.ro/#hl=ro&gs_nf=1&cp=24&gs_id=2l&xhr=t&q=pamantul+6000+ani+biblia&pf=p&sclient=psy-ab&oq=pamantul+6000+ani+biblia&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=a356a861b6f66200&biw=1366&bih=667

Posibil sa fie doar o interpretare. Nu stiu.. si nu am nici rabdarea necesara sa mai caut.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

viata celor care traiesc fara sens e plictisitoare,mda ai facut bani,mai multi bani,case,masini,femei...apoi nevasta,copii,nu stii sa-i iubesti cu adevarat,sa-i apreciezi pt ceea ce sunt ca oameni,te axezi pe more money,more shit si le inoculezi aceeasi idee de shit life,ai trait fara sa simti mai nimic,ai trecut pe langa viata,mda "Bucurati-va de viata!"

Link to comment
Share on other sites

De astea ai sa te saturi intr-o zi, sunt lucruri mult mai importante de cat o pizda sa fim seriosi...

Ai zis ca vrei, dar ai ? sau ai avut vreodata? :)

Raspunde la intrebari si te rog nu o lua in nume de rau

N-am frate. Imi dai nr tau?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa zic ca cred in Dumnezeu cu adevarat..dar incerc si sper ca exista.

Religia e cea prin care se manipuleaza oameni in masa si toti lingaii astia care ii pupa si pula popei au o credinta mult prea ciudata si dubioasa.

Religia si biserica este inventata de noi oamenii pentru a mentine o balanta stabila iar Dumnezeu nu are nici o legatura toate cu astea.

Nu trebuie sa te slujesti bisericii ci lui Dumnezeu. (Pentru cine crede)

Nu zic nimanui sa creada,sa nu creada..asta e doar ceva personal si va ramane personal.

"S?, nu te închini lor, nici s? le sluje?ti, c?ci Eu Domnul Dumnezeul t?u sunt Dumnezeu zelos"

sursa:Biblia Ortodoxa

Edited by say3er.
Link to comment
Share on other sites

"F?r? Dumnezeu omul r?mâne un biet animal ra?ional ?i vorbitor, care vine de nic?ieri ?i merge spre nic?ieri." Petre Tutea.

Chiar credeti ca "totul" inseamna doar sa ne nastem, sa mancam, sa crestem, sa bem, sa futem, si sa murim?

Oare asta e scopul unui om in viata, oare nu ne trage nimeni la raspundere pentru ceea ce facem aici pe pamant, chiar atat de simplu sa fie?

De unde venim, unde ne ducem, de ce, care e scopul nostru?

ti se pare ca esti perfect? ti se pare ca poti sta intr-o camera contaminata cu boli si sa fi imun? ti se pare ca poti alerga 10 km fara sa tragi 1 gura de aer la fiecare 3 secunde? ti se pare ca poti trai mult fara sa bei apa? fara sa mananci? sau? oare poti rezista la o greutate de 10 ori mai mare ca a ta? wtf? open the mind

Feedback si dami pm daca ai inteles ce am vrut sa zic.

Link to comment
Share on other sites

ti se pare ca esti perfect? ti se pare ca poti sta intr-o camera contaminata cu boli si sa fi imun? ti se pare ca poti alerga 10 km fara sa tragi 1 gura de aer la fiecare 3 secunde? ti se pare ca poti trai mult fara sa bei apa? fara sa mananci? sau? oare poti rezista la o greutate de 10 ori mai mare ca a ta? wtf? open the mind

Feedback si dami pm daca ai inteles ce am vrut sa zic.

Ori nu suntem pe aceeasi lungime de unda, ori sunt eu prea incapabil sa-ti inteleg logica, si cu toate astea te-as ruga daca tot ai dat replay sa-mi raspunzi la ultima intrebare..

Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaaaaaaa1

vai de sufletele voastre intunecate si de intunericul din ele.si cat de usor cadeti prada intunericului.metaforic vorbind.

asa cum atomii nu ii poti vedea cu ochiul liber, asa nici pe Dumnezeu nu il poti vedea, decat cu sufletul, iubind.pentru ca ce este Dumnezeu daca nu iubire?daca istoria l-a recunoscut , ca doar in istorie avem inainte de Hristos si dupa Hristos ce dovezi in plus mai vrem?oricum dovezi sigur exista, important este sa fii deschis inspre a le vedea si nu inchis.ce ai de pierdut daca tu crezi ca exista o entitate superioara omenirii? nimic. dar ce ai de pierdut daca nu crezi? raspunsul il poate gasi fiecare in viata de dincolo cand va trebui sa plateasca pentru greutatea intunericului ce l-a coborat in abis.

intunericul inseamna ura,indiferenta,reavointa,violenta etc.

si ce ar fi de vazut pana la urma? lumea de dincolo nu se intersecteaza cu lumea noastra decat pentru unii oameni. pentru altii nu se intersecteaza.Dumnezeu e in lumea lui cea de dincolo si noi intr-a noastra.nu vad de ce ar vrea sa i se arate cuiva.guverneaza din umbra.

Edited by aaaaaaaaaaa1
Link to comment
Share on other sites

S? clarific treaba. Nu-s fan religie. Dar nu îmi place s? zic c? sunt ateu. Dac? m? întreab? cineva, zic c?-s necredincios.

Pentru c? atunci când zic „ateu”, m? gândesc la genul ?la de om care de adun? cu al?i înc? 2 „atei” la o mas?, s? vorbeasc? cu superioritate despre cât de oi naive sunt oamenii de rând, care nu au dep??it nevoia de spiritual, s? ajung? la etapa elevat?, ra?ional? a vie?ii.

?i discut? treaba asta cu un aer de importan?? pe muian, ?i a?a, o combina?ie de mil? ?i scârb? pentru credincio?ii net inferiori lor.

Motivul pentru care mi se pare c? cet??enii ??tia sunt ni?te raha?i e c?, teoretic, ei sunt absolut 100% convin?i de opinia lor, ?i cu toate acestea ?i-o exprim? în public. Simt ei nevoia s? dezbat? ceva ce în capul lor e deja l?murit.

E ca ?i cum

E ca ?i cum m-a? sim?i eu foarte bine cu mine c? ?tiu c? p?mântul e rotund. ?i m-a? duce s? discut cu al?i oameni ca mine, care cred c? p?mântul e rotund despre faptul c? mai exist? înc? oameni care cred c? e plat.

?i m-a? sim?i atât de iste? când povestesc cât de pro?ti îs ?ia, încât pentru un moment a? crede c? îs vârful evolu?iei umane. De parc? am crescut eu brusc intelectual cu ceva identificând existen?a unor oameni care cred altceva decât mine.

Faptul c? un om e mai prost decât tine nu te face pe tine mai inteligent cu nimic la modul absolut. Dac? brusc, mâine, tot universul în afar? de tine ar uita s? ?tie s? citeasc?, ai fi la fel de prost cum e?ti în momentul ?sta. Doar mai de?tept decât ei.

Asta cred eu c? e diferen?a dintre ateu ?i necredincios.

C? necredinciosul gânde?te „Nu cred în Dumnezeu ?i nu îmi pas? de religie”

?i ateul gânde?te „Nu cred în Dumnezeu ?i îmi place s? explic tuturor de ce asta m? face mai bun decât majoritatea oamenilor”

?i de-aia ur?sc eu ateii. C? sunt genul de oameni care-?i evalueaz? evolu?ia personal? în raport cu al?ii, nu cu sine.

?i dac? faci parte din vreun grup de atei pe internet, unde dezbate?i cu to?ii ?lea 3 pagini de Nietzsche pe care le-a?i citit în total, sau te întâlne?ti cu prietenii la o bericic? ?i începi s? vorbe?ti tare, s? aud? tot barul despre ce mare ?arlat?nie e religia, e?ti un c?cat cu ochi ?i meri?i pocnit.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaaaaaaa1

daca veti fi nespus de bogati, dar va veti pierde sufletul, ce folos? cand cineva spune ca nu crede in Dumnezeu are de pierdut,numai ca nu sunt in masura sa spun decat ca e deja pe jumate pierdut cine nu crede in Dumnezeu.daca nu cumva mai mult.eu vad religia si pe Dumnezeu ca fiind doua lucruri oarecum antagonice din multe privinte.sunt oarecum impotriva religiei in ceea ce priveste anumite idei aberante.asta nu inseamna ca nu stiu ca exista un Dumnezeu.si sa nu uitam ca cel care a cazut primul a fost un inger.din prea multa mandrie,din prea multa aroganta.

Edited by aaaaaaaaaaa1
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

yceman nu consider ca "plagiator ordinar" este o insulta.

in caz ca gresesc, rog un admin/mod sa faca ce crede de cuviinta.

Link to comment
Share on other sites

Suntem oameni tehnici, rezolvam problemele prin stiinte exacte, da-l pe mufa noastra de dumnezeu si parastas.

Problemele nu se rezolva pe cale divina, daca nu credeti, puteti merge la biserica sa pupati sfintii aia semi-despuiati si sa va rugati pt. un salariu de 20.000 euro/luna.

Din cauza religiei si fanatismului au fost si vor fi razboaie.

thread closed, ca a devenit al dracu de plictisitor

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...