Jump to content
Scorpionadi

Windows 8 Release Preview a fost lansat

Recommended Posts

Cum mortii masii i3-ul meu nu e compatibil cu windows 8 :|

What are the system requirements for Windows 8 Release Preview?

Windows 8 Release Preview works great on the same hardware that powers Windows 7:

Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster

RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)

Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)

Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver

Si la mine zice ca nu e compatibil dar ma incadrez in cerinte .

Link to comment
Share on other sites

What are the system requirements for Windows 8 Release Preview?

Windows 8 Release Preview works great on the same hardware that powers Windows 7:

Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster

RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)

Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)

Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver

Si la mine zice ca nu e compatibil dar ma incadrez in cerinte .

Acelasi rahat mi-l da si pe i7 :|

Link to comment
Share on other sites

@ElChief,

Intr? în BIOS ?i d?-i enable la NXBit (Execute Disable BIT).

Dac? tot e?ti acolo d?-i enable ?i la VM-x flag.

Off: Dup? ce instalezi s? postezi ?i tu o poz? cu start-menu.

Edited by em
Link to comment
Share on other sites

Inca Windows Xp pe 32 de biti ramane baza la tot ceea ce se lucreaza in "industrie". Windows 7 si 8 sunt, dupa parerea mea, mai mult niste "fantezii". Nu muta stafeta tehnologica mult in fata.

Parerea ta... Windows 8 vine cu un nou kernell ,deci ai sa observi o performanta mult mai buna, Async, si multe alte chestii foarte folositoare, deja rata de erori sa micsorat foarte mult. O sa vedem mai multe cand va aparea varianta "full" .

Link to comment
Share on other sites

Si Vista a avut un nou "kernell" cum ii spui tu si "7" si "8" ava avea desigur un alt "kernell". Atat in versiunea X32 cat si X64. Cel mai uzitat sistem la nivel de engeneering acum este XP. Restul sunt mai mult toy play si au "new features"..... Nimic technichal breaktrough.

Link to comment
Share on other sites

Si Vista a avut un nou "kernell" cum ii spui tu si "7" si "8" ava avea desigur un alt "kernell". Atat in versiunea X32 cat si X64. Cel mai uzitat sistem la nivel de engeneering acum este XP. Restul sunt mai mult toy play si au "new features"..... Nimic technichal breaktrough.

Cea mai buna versiune ii cu care te descurci, in rest eu cred ca pentru win8 trebuie cumparat nou mainboard :))

ps.xp ramine preferat pentru exploit dev

Link to comment
Share on other sites

Adevarul e, ca nu a tinut mult testelor... Inafara de bugul cu UI la task manager care mananca resurse pentru 2 core, cand il misti, mai avem si bug cand stergi un proces sub numele utilizatorului.

Imageshack - sanstitrexxn.png Ah si sa nu uitam eventuala eroare atunci cand isi da restart singur http://imageshack.us/f/72/sanstitre2af.png/

Edited by noVaLue
Link to comment
Share on other sites

Downloadat, instalat, butonat o ora, sters (vers. x64).Prea tablet-ist, drivere praf, aplicatii incompatibile.

Poate la un an, dupa lansare, cand o apare service pack, sa-l pun iarasi.

Dintre windows-uri, pana acum, cel mai bun este w7 x64, ultimate.Stabil, rapid, customizabil, tot ce vrei la el.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul e, ca nu a tinut mult testelor... Inafara de bugul cu UI la task manager care mananca resurse pentru 2 core, cand il misti, mai avem si bug cand stergi un proces sub numele utilizatorului.

Imageshack - sanstitrexxn.png Ah si sa nu uitam eventuala eroare atunci cand isi da restart singur Imageshack - sanstitre2af.png

Cand am spus ca e doar o fantezie....

Link to comment
Share on other sites

Downloadat, instalat, butonat o ora, sters (vers. x64).Prea tablet-ist, drivere praf, aplicatii incompatibile.

Poate la un an, dupa lansare, cand o apare service pack, sa-l pun iarasi.

Dintre windows-uri, pana acum, cel mai bun este w7 x64, ultimate.Stabil, rapid, customizabil, tot ce vrei la el.

de ce zici 64 biti, de parca are vreo relevanta ca e 32 sau 64. Iar daca e sa luma in ordine ascendenta a numarul de optiuni pe care le are Home e primul, apoi Professional si Ultimate, care are cele mai multe optiuni. Dar tu nu folosesti nici toate optiunile pe care le are Home, dar ce sa mai zici de Ultimate? Deci unde e rationamentul ca-ti pui ultimate si nu home ?

Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce acum ca a iesit Windows 8 ar trebui sa sar pe el ca nesatulul, de ce sa schimbi ceva ce te multumeste. In prezent am Win7 x32 Ultimate, face tot ce-i cer si merge fara cusur, desigur, pe care l-am instalat acum vreo 8 luni, primul meu Win7, pana atunci fiind fidel XP-ului. Win8 este conceput pentru tablete sau dispozitive touch, nu isi are locul pe un PC, Microsoft a facut pasul asta ca sa nu ramana in urma fata de iOS sau Android, care acum acapareaza o mare parte din piata dispozitivelor touch, care acum este in floare. Pana la urma totul se rezuma la bani. Sincer nu sunt deloc impresionat de noua gogoasa a Microsoft, daca pana acum a facut os-uri pentru PC-uri de ce sare acum direct la pocket PC-uri, dar cand vine vorba de bani. . .

Singurul motiv pentru care ar instala cineva Windows 8 si sa-l pastreze ar fi doar pentru a se lauda prietenilor ca are cel mai nou os si sa para "cool", sau desigur nu are nici cea mai vaga idee ce e ala un PC si este prima oara cand vede asa ceva, sau este complet nebun la cap, parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Voi stiti windows cum stiti si linux sau mamaimea diablo 3. Vista WPF, dupa parerea mea va ramane cel mai stabil OS pentru WPF...desigur habar nu aveti ce e ala. Vienna, desigur din cauza multor asa zise erori, toate din vina programatorilor care au ramas la XP CLR nu au sezisat puterea WPF...atunci au scos un OS sa multumeasca si oamenii de rand...gen voi + silverlight. Win8 Metro style, Async,...normal ca habar nu aveti ce inseamna asta..daca va intreb cam in jurul a carei cifre se afla noile functii din noul kernel...binenteles ca nu stiti sa raspundeti, dar daca o fac pe platforma linux e cam la fel nu stiu ce sa zic...asta pentru ca nu ati aruncat o privire la microsoft in acest caz...channel9, msdn, blogs.

Visual Studio10+=WPF, asta sa va faceti o idee.

Unii zic ca Xp intodeauna va fi si va ramane..ei bine au dreptate, dar doar din 2 puncte de vedere...si anume cel al programarii, si al hardware-ului.Windows 8 e facut incat sa-ti mearga pe aproape orice pc, insa windows 8 e structurat in asa fel incat orice program adaugat iti mareste eficienta sistemului de operare...ceva nou, pana acum auzeai de programe care iti incarca OS-sul...iar majoritatea fac ce gasesti si in utilitarele de la microsoft...insa acum acest lucru se schimba, dar asta nu inseamna ca cerintele nu vor creste pe parcursul instalarii rahaturilor.

Un sfat pentru cei cu VM..win 8 cere cel putin 512 mb memorie in plus cand e vorba de VM...deci e posibil si de asta sa nu va mearga...in aceasta versiune este o problema cu driverele...in general cam 90% din cele care merg pe win7 merg si pe 8 iar daca nu va merg..instalati-le manual, acelasi lucru si cu cele pentru XP.

Sunt multe de vorbit despre win8, ei bine nu stiu cat de interesant o sa vi se para...dar e un OS destul de ok zic eu.

Welcome Async, Metro Style.>:D<

Link to comment
Share on other sites

E doar impresia mea sau de la Xp incoace astia baga totul in categorii si mai nou categoriile in alte categorii? Mi se parea mai simplu de utilizat (de ex) Control Panel in Xp decat in Vista/win7 si mi se pare mult mai user friendly Win7 decat 8. Cam aiurea cum se ingramadesc toate. Cum ar fi sa parcurgi /Muzica/Muzica Romaneasca/Cocalari/Manele/Salam.mp3 cand ar fi mult mai simplu Salam.mp3 direct sau /Muzica/Salam.mp3, etc, dai click, asculti, bei, injuri. Asta in ideea ca nu sunt necesare atatea substraturi cand nu sunt atat de multe optiuni de click-ait (manele).

In rest se misca bine. L-am instalat pe "curat", driverele au functionat ca si la Win7. Am un sony vaio si am folosit Vaio Care sa le instalez (Restore - Reinstall) de pe partitia OEM. Deci asta e bine.

Din ce am mai citit prin review-uri e prea devreme sa renunt la Win7. Poate dupa ce scot primul Service Pack.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...