Jump to content
FlorinDiablo

overclocking Telefon

Recommended Posts

Nu vad la ce ti-ar servi overclock pe mobil..nu cred ca vei folosi brute force sau ceva de genul si nici sa rulezi jocuri de playstation.oricum daca o faci,in functie de frecventa care o alegi dispozitivul nu va fi stabil(multe restarturi,va creste mult temperatura procesorului cu probabilitatea de al arde,bateria se va descarca rapid).

ps. Daca ai bani sa iti cumperi altul si vrei sa faci experimente esti liber sa incerci :)

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa-i faci oveclock ...telefonul este oricum foarte puternic ,mai e si dual core.

Nu te gandi acum ca, daca ii faci overclock nu mai sacadeaza in unele jocuri,problema nu e de la procesor sau telefon,androidu' nu este asa bine optimizat.Cum spune "sharkyz" ai nevoie de un alt rom cu kernel modificat si o sa fie sigur de 2-3 ori mai rapid,dar mai intervine ceva ...."viata bateriei".

Una peste alta nu cred ca are rost sa te complici .....

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fii root, sa ii pui un custom rom care sa te lase sa faci overclock, apoi descarci din Play aplicatia setCPU si ai rezolvat.

Defapt ii trebuie un Kernel ,nu un Rom... Rom-ul poate sa fie si pentru Stock Kernel si tot sa nu poata sa faca overclock, deci iti trebuie un Custom Kernel cu un Rom.

Cauta pe XDA ca vei gasi garantat acolo. dar ramai fara garantie...

Link to comment
Share on other sites

Defapt ii trebuie un Kernel ,nu un Rom... Rom-ul poate sa fie si pentru Stock Kernel si tot sa nu poata sa faca overclock, deci iti trebuie un Custom Kernel cu un Rom.

Cauta pe XDA ca vei gasi garantat acolo. dar ramai fara garantie...

In 1.4Ghz ar putea sa-l duca cu kernel-ul stock cred,de obicei suporta o treapta mai sus.

Cel mai simplu incearca sa-l rootezi(cum au spus baietii cauta pe xda cum se face) si vezi cu setCPU daca poti sa-l dai in 1.4.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum au spus si cei din posturile anterioare, kernelul trebuie sa suporta overclock. Eu la telefonul meu l-am dus din frecventa de 1.2 ghz in 1.9 ghz. Sporul de performanta era mult mai mare dar bateria era vai de capul ei. Te sfatuiesc sa nu faci overclock pana cand nu instalezi un custom rom si asimilezi ceva cunostine solide in ale androidului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...