Jump to content
sicilianul

Problema Internet [RDS]

Recommended Posts

Salutare baieti, vin si eu cu o problema care nu am mai intalnit-o pana acum la nici (macar) un alt calculator. Internetul e de la RDS, asa cum scrie si in titlu, iar atunci cand se conecteaza prin Username si parola, apar mai multe Retele [Network 1, 2 ,3 etc]. Faza e ca uneori merge internetul fara probleme, desii in bara jos din dreapta apare semnul ! in dreptul retelei, dar alteori internet nema. I-am refacut conexiunea la RDS, si vad ca nu mai face figuri, dar tot are semnul ! . Am pus si o poza mai jos sa intelegeti "efectul".

Cineva caruia i sa mai intamplat ?! M-ar ajuta foarte mult sfaturi concrete si nicidecum sa fie un loc de aruncat cu parerea precum mingea pe terenu de fotbal.

Mersi anticipat.

http://img651.imageshack.us/img651/9661/ntwrk.jpg

Edited by sicilianul
Link to comment
Share on other sites

Du-te la LAN ==> Proprietati si debifeaza de acolo IPv4 si IPv6. Daca primesti eroare, lasa incearca sa lasi bifat doar IPv4. Sau vezi ce combinatii poti face astfel incat sa-ti dispara problema.

Daca nu merge, incearca sa-ti setezi reteaua ca fiind publica (daca nu e deja).

Daca tot nu merge, revino si spune-ne daca esti in spatele vreunui router sau switch.

Scuze daca nu m-am facut prea bine inteles, kulturhaus e de vina.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt admin de retea, deci nu as putea sa-ti spun parerea mea, dar o tanti de la suport clienti RDS zicea ca e o problema cu routerul de la ei; Fiecare client conectat cu IPv6 va fi vazut ca o retea pentru oricine este conectat la acel router bla bla bla. Zicea ca daca nu ai bifat IPv6 nu o sa-i mai vezi pe altii si daca nu ai bifat IPv4, nu te vor mai vedea altii pe tine.

Explicatie de femeie, nu valoreaza 2 bani si sigur e o prostie, te va lamuri maine tex (sau vreun alt baiat destept). Noapte buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...