Jump to content
kukoolcrivat

Cum sa cresti viteza la internet 100% functionabil nu vrajeala de pe net...

Recommended Posts

Am avut ocazia sa experimentez cu conexiunile a multor utilizatori RDS si Romtelecom din diverse orase si am descoperit unele setari ce pot creste viteza de download in mod semnificativ (uneori dubland-o)

Urmeaza instructiunile pentru a optimiza. Procedurile de mai jos sunt simple si nu implica absolut NICIUN FEL de risc. In niciun caz nu va merge mai prost dupa efectuarea lor. Instructiunile pot fi urmate si de utilizatorii a altor furnizori de internet.Eu am dat drumul la descarcat un fisier si il descarcam cu 80-90 kb dupa aceste satari acelasi film dupa acelasi host l-am descarcat cu viteza de 150-180 kb...

INSTRUCTIUNI PENTRU OPTIMIZARE:

1. Descarcam acest fisier TCPOptimizer

2. Bifam Optimal Settings jos

3. Bifam 2 lucruri: Modify All Network Adapters si bifam PPPoE

4. Dam click pe Apply Changes

5. Click pe OK

6. Click pe Da sau Yes

Restart este NECESAR ca noile setari din registri sa fie luate in considerare. Dupa ce calculatorul a restartat, am terminat treaba.

Explicatii...

Dupa cum multi bine stiti, rdslink creeaza o conectiune PPPoE. Acest protocol este ceva mai deosebit. Are unele caracteristici care il deosebesc de un simplu LAN/Ethernet. Windows 2000 si XP, desi superioare fata de 98/ME in implementarea lor de networking, sunt totusi configurate sa mearga mai bine pe Ethernet, nu pe conexiuni de tip DSL sau PPPoE.

Cred ca parametrul care conteaza cel mai mult este MTU (maximum transmission unit), adica marimea maxima a unui pachet individual in bytes ce e transmis pe retea. Asa ca pachetele sunt fragmentate atunci cand depasesc aceasta marime. Cu cat MTU este mai mare, cu atat obtinem viteza mai mare, fiindca mai putine pachete sunt fragmentate, mai putine sunt trimise, deci overheadul scade. MTU pentru o conexiune de tip ethernet este 1500. Pentru PPPoE ea nu poate fi mai mare de 1492, deoarece protocolul PPPoE se foloseste de Ethernet si mai mananca si el 8 bytes pentru treburile lui. Apar 2 probleme in Windows 2000/XP legate de MTU. Prima este ca in general, Windows seteaza MTU la conexiunile PPPoE cu valoare de 1480, ceea ce e sub 1492, deci nu exploateaza tot posibilul. A 2a este ca placa Ethernet este setata cu MTU de 1500, iar cea PPPoE cu un MTU mai mic. Deci mai ales daca avem un router, noi trimitem pachete de 1500 bytes spre router, insa routerul trebuie sa le fragmenteze la 1492, ceea ce creeaza o ineficienta uriasa. Nu stiu daca acest lucru se aplica si atunci cand calculatorul e direct conectat la rdslink, insa am observat aceleasi diferente de viteza. Cam asta e explicatia. Nu am studiat teoria prea mult, insa rezultatele da.

Atentie = Functioneaza si pe Internet mobil de la provideri de telefonie mobila...

Edited by kukoolcrivat
Link to comment
Share on other sites

Cred ca parametrul care conteaza cel mai mult este MTU (maximum transmission unit), adica marimea maxima a unui pachet individual in bytes ce e transmis pe retea. Asa ca pachetele sunt fragmentate atunci cand depasesc aceasta marime. Cu cat MTU este mai mare, cu atat obtinem viteza mai mare, fiindca mai putine pachete sunt fragmentate, mai putine sunt trimise, deci overheadul scade.

MTU-ul ala este asa din multe motive. Hai sa reinventam internetul.

Degeaba setezi jumbo frame la link de 100mbps. Iti va functiona mai prost sau deloc (mtu 9000 - daca iti permite placa de retea).

Uite:

MTU: 1496


saturn ~ # ifconfig ppp0
ppp0 Link encap:Point-to-Point Protocol
inet addr:93.113.103.x P-t-P:93.113.103.x Mask:255.255.255.255
UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST MTU:1496 Metric:1
RX packets:61087 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:85364 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:3
RX bytes:6618729 (6.3 MiB) TX bytes:90580637 (86.3 MiB)
saturn ~ # vnstat -i ppp0 --live
Monitoring ppp0... (press CTRL-C to stop)

rx: 408 kbit/s 978 p/s tx: 22.11 Mbit/s 1964 p/s

MTU: 1500


saturn ~ # ifconfig ppp0 mtu 1500
saturn ~ # ifconfig ppp0 |grep MTU
UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST MTU:1500 Metric:1
saturn ~ # vnstat -i ppp0 --live
Monitoring ppp0... (press CTRL-C to stop)

rx: 224 kbit/s 550 p/s tx: 12.65 Mbit/s 1121 p/s

PS: Testele de viteza se fac cu scule specializate (ex: ttcp, iperf, etc ...); Nu descarci tu maneaua si vezi viteza cu ochiometru.

Eu nu as descarca balaurul tau de program. Care vrea sa faca ceva pe winblows, sa citeasca pe technet. (ex: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938219.aspx)

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Eu va sfatuiesc sa faceti un test de speed folosind un tool lasat de catre o organizatie (Communications Regulatory Authority).Un test de speed dureaza in jur de 24 de ore unde calculatorul va fi folosit doar pentru a face acest test , dupa care se va obtine un rezultat concret .Nu puteti face un test pozitiv in 5 minute .Studiati putin testele de performance cum vin facute , e spre binele vostru daca vreti totusi sa aveti un raspuns concret.

Link to comment
Share on other sites

Eu va sfatuiesc sa faceti un test de speed folosind un tool lasat de catre o organizatie (Communications Regulatory Authority).Un test de speed dureaza in jur de 24 de ore unde calculatorul va fi folosit doar pentru a face acest test , dupa care se va obtine un rezultat concret .Nu puteti face un test pozitiv in 5 minute .Studiati putin testele de performance cum vin facute , e spre binele vostru daca vreti totusi sa aveti un raspuns concret.

Imi dai te rog link cu acel tool facut de TRA pentru internet speed test??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...