Jump to content
unbeliever

Help! Santaj telefon

Recommended Posts

Am 2 prietene, care au problema cu numerele de telefon. Cineva cunoscut lor, le santajeaza cu un fel de "SPAM CALL " primeste incontinuu apeluri de la 2 numere (+554832327444 , +554833383717 ) daca raspund se aude o melodie ca si cum ar fi in asteptare, dupa ce inchid, dupa 2 secunde iar incepe...si face asa de vreo 2 ore, am incercat sa blochez numerele dar vad ca nu au blacklist. Iar de pe un numar de telefon din Romania (Vodafone) primeste mesaj de genul ( "Iti place?" ; "pot sa continui asa pe orice telefon vrei tu" "daca vrei sa opresc chestia asta da-mi mesaj sa-ti zic conditiile" ) I-am dat mesaj sa zica conditiile si cica sa-i trimit 300 euro intr-un cont. Ce e de facut?

Ma gandeam sa se duca la politie...

In schimb as fi foarte curios sursa de unde face..

Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la politie si nu reusesc sa-i depisteze dupa numerele de telefon, atunci poate se organizeaza un flagrant finantat de politie bineinteles. Banii pot fi urmariti usor in transferurile dintre banci. Daca ti-a dat nr de cont, gaseste banca, dute si depunei in cont 10 lei, vezi numele detinatorului contului si te duci cu el la politie. Deasemnea poti cere ajutor la relatii cu clientii.

Link to comment
Share on other sites

Clar la politie ! Cu contul e totul rezolvat... ai contul, politia are acces la bazele de la banci sa vada cine e si gata. Pana atunci, daca are android sau iphone, sunt destule aplicatii de blocat numere si sms-uri, dat tot va deranja cand suna altii. Jeguri de oameni...

Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la politie si nu reusesc sa-i depisteze dupa numerele de telefon, atunci poate se organizeaza un flagrant finantat de politie bineinteles. Banii pot fi urmariti usor in transferurile dintre banci. Daca ti-a dat nr de cont, gaseste banca, dute si depunei in cont 10 lei, vezi numele detinatorului contului si te duci cu el la politie. Deasemnea poti cere ajutor la relatii cu clientii.

Gresit! Faci transferul dupa ce ai discutat in prealabil cu politia, nu de capul tau si apoi mergi sa caute ei. E mai simplu cand fac tracking planuit de la bun inceput.

Link to comment
Share on other sites

Gresit! Faci transferul dupa ce ai discutat in prealabil cu politia, nu de capul tau si apoi mergi sa caute ei. E mai simplu cand fac tracking planuit de la bun inceput.

Aici ai dreptate. Am spus si eu asta daca se organizeaza flagrant, atunci politia finanteaza transferul, tu doar il efectuezi.

Link to comment
Share on other sites

1. Sa mearga la politie, si sa depuna plangere, indiferent de ce zic aia, caci "verba volant, scripta manet; plangerea respectiva va fii inmanata comandantului politiei, care se presupune ca este un tip competent, care o va da spre cercetare; cercetarea va fii supravegheata de un procuror, si se rezolva.Daca mergi numai asa, pe vorbe si povesti, normal ca nu faci nik.

2. plangerea odata depusa si inregistrata, isi urmeaza cursul, si vei fii chemat pentru declaratii, sau iti trimit acasa comunicarea cu rezolutia motivata, in cazul in care se da neinceperea urmaririi penale;daca nu-ti place rezolutia, poti face contestatie, la primprocuror, iar daca nici raspunsul asta nu-ti place, in instanta, la judecatorie.

3. sa vezi cum se schimba macazu`, in cazul plangerii scrise, spre deosebire de cacamaca verbal.

4. intrucat este vorba de santaj, iar numarul este de brazilia, sa vezi cum intra pe fir diicotul, si-i salta pe baietii glumeti, ca aia (diicot) sunt destul de profi, si abia asteapta un guspitar, sa-i pice in plasa la flagrant.

Link to comment
Share on other sites

Salut.legat de problema ta raspunsul este simplu.

NU POT SA FACA NIMIC.nu ai cum sa redirectionezi sau sa blochezi asa ceva.cu politia nu rezolva nimic,eventual cu faptu ca sunt santajate da...dar politia nu poate opri acele apeluri sa continue.singura solutie e sa isi schimbe numerele de telefon.

sunt foarte multe softuri de acest gen pe www.google.com...floodere cu apeluri si cu sms-uri...

ex:orange sms bomber,vodafone bomber etc...

cu politia...vai si-amar..fereasca dumnezeu..

salut

Link to comment
Share on other sites

Salut.legat de problema ta raspunsul este simplu.

NU POT SA FACA NIMIC

Bai esti tu nebun ?! Eu iti garantez ca politia rezolva cazu asta asa repede ca nu are el timp sa inteleaga :)) Dar depinde de cine dai la sectia de politie. Totu sta in incheietura, si ca tot veni vorba cazu asta se rezolva rapid la noi in Romanica cu plicu. Insa nu se merita in cazu de fata

Link to comment
Share on other sites

Si alcatel one touch easy avea o functie prin care puteai seta sa primesti apeluri doar de la numerele din agenda (pt. restul suna ocupat permanent). Ma indoiesc ca pe un telefon decent nu ai o functie sau aplicatie de genul.

Daca e cu android: cauta adblocker; daca este simplu, scotoceste prin meniu, trebuie sa aiba asa ceva.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

*21*112# si tine-l cateva ore:) dupa dai #21#

ba ba ba..sa nu dai redirect catre 112 ca de fiecare daca cand o sa futa cu sunatu..la 112 numaru tau va aparea ca suna daca redirectionezi....

tex ma suna pe mine si eu am redirectionat spre benny ... lu benny ii apare ca il sun eu

Link to comment
Share on other sites

ba ba ba..sa nu dai redirect catre 112 ca de fiecare daca cand o sa futa cu sunatu..la 112 numaru tau va aparea ca suna daca redirectionezi....

tex ma suna pe mine si eu am redirectionat spre benny ... lu benny ii apare ca il sun eu

zi zau:))

ii apare ca e apel redirectionat nu ii apare si numarul tau;)

e ca si cum ai pune intr-un php <?header("Location: http://mai.ro");?> ii apare la ref ca de la tine vine redirectionat dar nu apare ca de la tine suna

Link to comment
Share on other sites

Ori ce Telefon relativ decent are black list, am alcatel OT 209 si saracia asta are black list,si ala care te ameninta zi asa frate nu am conturi ne gasim personal si tii dau,si poate vine personal si il strivesti pe micut,sau fa cum face romanu bagai carne in frigider cum se cuvine, si spunei baa ma poti suna pana iti vine acru in gura ma doare in pl de tine si cu atat mai mult de apelurile tale ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...