Jump to content
uncopilnebun

Hackerii si noile metode prin care sunt prinsi

Recommended Posts

alexu: tocmai am termint de instalat XeroData :)

securitatea pe net ? este reltiva avand in vedere ca aia de la nasa cia etc au facut un virus pentru nu stiu ce servre etc ( conform unui articol de pe forumul asta ) .

trebuie sa stii legislatie sa stii cum sa te protejezi , sa stii ce se accepta ca proba in justitie si ce nu , ce se poate proba si ce nu . Daca superi pe cine nu trebuie si esti ca prioritate pe lista lor fii sigur ca o sa fii gasit.

Link to comment
Share on other sites

Sal

Asa ca o mica precizare :

termenul de hacker are mai multe intelesuri si nu trebuie confunddat cu hotii si tilharii care se folosec si de IT pentru asi realiza scopurile. Ca in rindurile lor sint si hackeri uneori, e altceva. Observ cu amaraciune si nu numai aici, existenta si-a unor postari aiurea, fara legatura cu subiectul, unele in bascalie, altele chiar injurioase. Sa fie asta oare o dovada de mare inteligenta !? sau dimpotriva !? In fine asta e, astia sintem.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

dup cum vedem http://fraud.su si NOTICE au fost inchise :) astept la televizor o stire ceva:)

pe http://fraud.su a fost si expl0iter VIP :)

Carders.org si fraud.su e acelasi website.

Si ce te intereseaza pe tine viata lu' expl0iter ?

"Daca aveai o viata nu te luai de a mea" @Arrsura.

Stirea e aci: justice.gov/usao/nys/pressreleases/june12/cardshoparrests.html

Edited by B3st
Link to comment
Share on other sites

ironia este ca discutand pe tema respectiva facand paranteze si reliefari exponentiale de idei incrucisate alterezi ideea topicului ( cum tocmai am facut eu ) have fun

B3st: nu am zis asta ca un repros , doar ca era singura persoana pe care am recunoscut o

desi as avea de ce sa ma iau de el in valoare de 160 usd ( stie el foarte bine si cred ca este destul ) dar timpul spala totul

Edited by D-S
Link to comment
Share on other sites

Faza cu 100% safe nu o sa o gasiti niciodata !

Sau se poate sa faci tu 100% safe daca te duce capu si faci tu in asa fel incat iti faci tu VPN al tau personal!

Eu am zis sa fac un share in legatura cu aceasta ideie pentru ca foarte multi au fost prinsi din cauza telefonului !

Asa ca e bine sa stiti si voi !

Link to comment
Share on other sites

Mare atentie, aplicatia celor de la XeroData instaleaza si un troian, un fals svchost.exe, in C:\WINDOWS\system32\wbem , pe care-l seteaza la autorun.

Browser-ul este OK , dar nu m-as loga cu el pe nicaieri.

e adevarat oare?deci nu e sigur...ce parere aveti?ms :)

Link to comment
Share on other sites

Metode sunt destule, eu cred ca astea sunt doar cele de categoria usor. La fel cum si hackerii incearca diverse metode pentru anonimitate, si cei care vor sa il prinda incearca alte metode, aici nu este vorba neaparat de tehnologie/softuri, ci si de psihologie. De fiecare data cand te crezi super-secure, si zici ca nu te prinde nimeni, gandeste-te ca altii care lucreaza pentru prindere au contribuit la crearea acelui soft.

Link to comment
Share on other sites

In cazul unor chestii "naspa": Nu cred ca trebuie sa ne facem probleme pentru ce am facut/ce facem/ce vem face decat daca "organale" pot proba in instanta ceea ce sus?in. Restul este doar "apa de ploaie" folosita pentru a incerca sa "inece" gurile unor "pelicani". Apropos *pentru cunoscatori: "decalaratia scrisa" este considerata proba valida in majoritatea cazurilor.

Inca ceva: cred ca si "organele" stiu sa aplice un gen de "inginerie sociala".

Legat de anonimitate: Oricine devine "transparent" pentru cineva care pune la "bataie" suficiente resurse. Cu cat esti considerat mai valoros, cu atat cei care vor sa te "scoata" la iveala vor depune mai multe eforturi.

Edited by oso
Link to comment
Share on other sites

Am testat XeroData in Windows 7 si NOD32 Antivirus si dupa o scanare completa rezultatul a fost 0 (zero) fisiere infectate sau troieni. Unele programe anti-virus detecteaza eronat un fisier ca fiind troian sau virus datorita packerelor (programele cu care sunt protejate fisierele cu scopul de a nu fi sparte "cracked") si detectia eronata a unui antivirus se numeste "False Positive". In general programele anti-virus gratuite gen Avira sau altele au aceste probleme frecvent cu majoritatea aplicatiilor comerciale.

Per total browserul ruleaza fara probleme si ascunde identitatea utilizatorului si bazandu-ma pe detectia NOD32 Antivirus, totul este curat.

Daca o sa am noutati o sa revin cu un nou post.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...