Jump to content
blackboy-1337-

Parerei cursuri LINK Academy!

Recommended Posts

Sper sa nu strice inca o parere. Asa ca va voi spune ce stiu eu despre Link Academy.

Pentru ca am un tata semi-absurd (vrea sa creada ca fiul lui le va cunoaste pe toate) m-am procopsit cu o inscriere pe parte de C++. Sa nu va faceti impresii gresite: e un zgarcit notoriu. Dar nu l-a oprit zgarcenia sa faca background search. Chiar sunt acreditati. Promit sa va tin la curent cu ce se face pe acolo. Nu stiu care este sistemul de evaluare, cum e cu partea de diplome dar un lucru e cert: sunt destul de multi cei care au facut cursurile si nu au ramas tocmai la lopata. Pana si vecinul meu, un jucator rupt de dota si altele aceluiasi gen, acum e frontend developer pe la ceva firma in Cluj.

Sper sa ajute cu ceva parerea.

Desigur ca ajuta, te rog sa ne tii la curent si pe noi cu ce se intampla acolo. Multumim!

Link to comment
Share on other sites

Astia lucreaza in echipa... bine ba baieti ! Ei uite ca m-ati ambitionat acum, lasa ca va scormonesc eu putin si o sa postez aici sa vezi atunci "impresii"

Sper sa nu strice inca o parere. Asa ca va voi spune ce stiu eu despre Link Academy.

Pentru ca am un tata semi-absurd (vrea sa creada ca fiul lui le va cunoaste pe toate) m-am procopsit cu o inscriere pe parte de C++. Sa nu va faceti impresii gresite: e un zgarcit notoriu. Dar nu l-a oprit zgarcenia sa faca background search. Chiar sunt acreditati. Promit sa va tin la curent cu ce se face pe acolo. Nu stiu care este sistemul de evaluare, cum e cu partea de diplome dar un lucru e cert: sunt destul de multi cei care au facut cursurile si nu au ramas tocmai la lopata. Pana si vecinul meu, un jucator rupt de dota si altele aceluiasi gen, acum e frontend developer pe la ceva firma in Cluj.

Sper sa ajute cu ceva parerea.

Aceste vorbe ne doare ! Va voi tine eu la curent, dupa ce ma interesez si o sa postez aici ce si cum ca sa nu mai faceti voi d-ale carnavalului cu noi ! Acum CULCAT ! DREPTI ! CULCAT ! DREPTI !

Edited by TheTime
post dublu
Link to comment
Share on other sites

Va voi tine eu la curent, dupa ce ma interesez si o sa postez aici ce si cum...

Pai asa sa faci, intereseaza-te si daca aflii ceva util spune-ne si noua ca despre asta e topicul pana la urma.

Daca aflii ca e ceva in neregula cu ei spune-ne ca sa nu dam banii ca prostii. Dar sa fie informatii corecte, verificabile preferabil nu doar pareri.

Edited by Primord
Link to comment
Share on other sites

Exista trei categori de de oamenii (hackers or IT Guys) pe RST.

Prima categorie au o facultate facuta sau nu au nici o facultate facuta, dar totdeauna a fost interesati de IT aceasta categorie de oameni este directa care invata tot timpul (absoarbe informatiile ca un burete) tot timpul se documenteaza cu informatii si invata pentru a tine pasul cu informatiile actuale.(Uni au nevoie de cursurii alti nu au nevoie, se informeaza singuri )

Aceasta categorie lucreaza in IT Word ca Penetration Tester,Sysadmin,Web Developer... si asa mai departe

Categoria aceasta este foarte mica :)

A doua categorie au o facultate facuta sau nu au nici o facultate facuta, care le place sa se ocupe si sa piarda timpul cu Sql injection,keylogger,trojan si asa mai departe prin urmare viseaza ca intr-o zi sa lucreze in domeniu IT, dar peste 5 ani tot aici ii gasesti pe RST cativa din acesti useri 5% putini sunt care se dezvolta mai departe si lucreaza pe undeva .(Uni au nevoie de cursurii alti nu au nevoie, se informeaza singuri )

Categoria aceasta este foarte mare :)

A treia categorie habar n-au pe ce planeta traiesc acesti useri sunt noi si vechi care intra pe RST stau o zi o saptamina si iasa de pe RST alti useri care isi fac multiple accounts pentru a da tepe a comenta aiurea care sunt frustrati si nemultumiti cu viata lor.

Ce sa zic poate si astia au facultate facuta sau nu au nici o facultate facuta. =))

Categoria aceasta este imensa :)

Tu din care categorie faci parte?

Ca sa revenim la LINK Academy eu nu inteleg de ce multi se baga ca musca in lapte si dau comentari aiurea daca habar nu au despre ce este LINK Academy ce fac si asa mai departe ... (LINK Academy NU DAU DIPLOME TE PREGATESTE NUMAI PENTRU EXAMEN LA Microsoft,Zend PHP Certification SI ASA MAI DEPARTE )

Ca sa revenim la cursuri bineinteles ca sunt scumpe si daca esti destept le poti face la jumate de pret :) a doua modalitate daca esti mai lenes sa cauti informati sau sa iti cumperi cartii, platesti la LINK Academy ori alte institutii de genul acesta si ai o informatie ordonata pe care te ajuta sa te dezvolti mai departe, dar este o nesimtire ca sa critici un product daca nu stii despre ce este vorba :)

Ca sa vedeti ca nu vorbesc din fantana :)

http://www.youtube.com/watch?v=T-sWSC5In4Y

Am acces la cursul de administratie este facut foarte frumos pe categorii cu video si informatii actuale si bune .

Link to comment
Share on other sites

Eu fac parte din prima categorie: lucrez in IT din '99.

Pentru cei care aveti nevoie de o structura pregatita pe care sa o urmati cand studiati, atunci cursurile online platite, sau cursuri la universitati is bune. In Romania nu stiu daca se ofera cursuri individuale la universitati, unde-s eu in State, exista.

Povestea mea: prin 2003 am inceput un curs de A+ cu o scoala online, cam $150, care la vremea aia din motive financiare mi s-a parut scumpa. Am parcurs cursul bucuros, cu o curiozitate imensa, am facut testele lor demo si am trecut cu 95%, cand minimul pentru a fi pregatit pentru examenul real a fost 80%. A venit ziua examenului, si l-am picat cu 75%. Nu mi-am dat seama de ce! Umbland prin oras la cumparaturi, imi placea sa "pierd" vremea prin librarii, si am dat peste o carte de $65 groasa de 1000 de pagini, despre A+. Am cumparat cartea, si am parcurs-o jumatate pentru primul examen pe care l-am trecut cu +90%. Dupa vreo 2 saptamani am trecut si Hardware-ul si am devenit A+ certified, am continuat cu Network+, Server+ si altele. Mi-am dat seama ca unele scoli promit marea cu sarea, si salarii astronomice dupa ce termini scoala, dar cand realitatea e complet diferita. Adica scoala mi-a promis ca pot sa fac $100K/an dupa graduare. Nici vorba cand un Entry Level job iti da cam $30-$35 pe an si depinde daca lucrezi pentru o firma buna si sa fii angajat full-time.

La subiect: m-am uitat la curs, si nu e vorba de bani, rabdare sau pasiune, ci e vorba ca in proportie de 80% din curs il stiu deja. Nu lucrez cu SQL, Hyper-V, si Exchange 2010 pot sa-l invat si de unul singur si din experienta mea in mica mea afacere si slujba pentru o firma de peste 6 mii de angajati prin intreaga lume, nu am dat niciodata peste Ubuntu desktop. In cadrul companiei nu folosim Exchange, deci nici o graba sa il invat.

In 14 ani de zile am facut cursuri online de nu am avut stiut pe ce planeta is de multe ori, dar ce am dedus, e ca daca ai pasiune poti sa inveti orice, si daca inveti ceva timp de 30 de minute pe zi, tot poti in ceva timp sa dobandesti cunostinte de IT. Deci motive nu sunt pentru a nu invata ceva. Avem resurse destule pe net, de la tutoriale, la torente, carti prin librarii. Tot ce am invatat a fost pe cont propriu, si trebuie o disciplina imensa, sa lasi Tv-ul, bauturile, etc, si sa te concentrezi asupra scolii si a materialului.

Nimic in lumea asta nu ii mai presus decat ce vrei tu sa faci cu viitorul tau!

Va doresc noroc, spor la treaba si cursuri!

Edited by WarLord
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare!!!

Am ajuns pe forumul asta cautand niste infos pt link academy si nu m-am putut abtine sa nu-mi fac cont si sa vin c-un update!

Eu sunt studenta la link academy.......de mult! doar ca posibilitatile mele financiare au fost mega-ultra reduse si nu mi-am platit scoala decat foarte putin intr-un timp foarte lung si accesul la platforma mi-a fost blocat etc. Totusi am reusit acum sa mai platesc din rate, iar accesul mi-a fost deblocat.

Eu am ajuns aici din dorinta de a studia design-ul grafic, mai specific productia video si sunet. Intr-adevar, la momentul inscrierii, nu stiam prea multe despre tepe si alte porcarii de genul asta, nici macar nu ma gandeam ca ar fi posibil in domeniul invatamantului...Bun, am aplicat, mi-am semnat contractul si am devenit studenta la distanta :P...dupa ce m-am uitat peste materialele lor multimedia, am ramas putin socata sincer, din cauza ca erau foarte "sarace" din punct de vedere...grafic/informational plus ca tipa aia care citeste acolo e putin obosita si cand mai dai si peste o moldoveanca iti pierzi motivatia; am mai observat ieri ca materialele astea sunt putin decupate, cred, in sensul ca am ascultat-o pe moldoveanca aia si pur si simplu e taiat din ce zice...cred ca e un colaj video cam prost facut. Totusi, nu m-am lasat intimidata de fazele astea, desi continutul cursurilor, c'mon, ma debusolau ca ma gandeam ca dau 1400 sau 500 de euro pe cursu asta si materialul multimedia e de toata jena....dar m-am gandit ca, normal ca la orice scoala, baietii astia or pus o bibliografie recomandata acolo in josu paginii si ca...intr-adevar, cum mi-au spus mai multi oameni, daca esti pasionat de domeniu nu tre sa vina nimeni sa-ti puna cartea-n fata sau sa iti prezinte nush ce video sf...Cand am fost anu trecut la Bucuresti am trecut si pe la sediu lor si e o cladire draguta, mare, straight in centru Bucurestiului...am intrat la ei si angajatii erau amabili, cladirea dotata cu sali de clasa pt invatamantul traditional, niste mac-uri pe-acolo..ma rog, arata ca o institutie europeana de incredere. Nu am ramas prea mult pt ca timpul nu-mi permitea. Acum, de fiecare data cand am avut o problema, nu numai financiara, legata de institutia asta, am putut sa comunic omeneste cu oamenii aia si m-au ajutat si indrumat de fiecare data...Bineinteles, si eu am crezut muuuulta vreme ca e teapa din cauza unor oameni si informatii de mana a 2a care imi prezentau situatia ca atare...dar apoi m-am convins ca daca m-am bagat in hora, joc..si dupa ce am luat decizia asta, i-am verificat pe site-ul Adobe si, spre uimirea mea, intr-adevar sunt acreditati, iar la sfarsitul cursului ar trebui sa primesc o diploma de la Link Academy care sa-mi ateste faptul ca am urmat cursurile la ei, iar ei iti dau sansa la sfarsit sa sustii un examen pentru certificarea pe care ti-o doresti. Cam asta am vrut sa va zic, din experienta mea de studenta la LA. In momentul actual inca invat acolo, imi sustin examenele de la cursuri si imi trimit temele pe care trebuie sa le fac. Dupa ce voi termina scoala va voi mai da un update despre cum a decurs si care-i exact faza cu ei....Pana atunci, va sfatuiesc pe toti sa va faceti research-urile de care aveti nevoie inainte sa credeti pe unul sau altul si sa fiti siguri ca decizia pe care o luati e cea potrivita! PS: ce nu-mi place iara, e ca nu pot lua legatura cu alti studenti din cadrul sectiei mele, da cred c-o sa-i caut pe net sa vad ce zic si ei...

Cam asta a fost, spor si succes in tot ceea ce faceti!!!!

O seara faina! ;)

Link to comment
Share on other sites

Consider ca daca au aceasta clauza in contract, nu sunt seriosi, si poate ar trebui sa te indrepti catre o alta institutie, si din fericire nu esti limitata. Sunt suficiente site-uri de profil care ofera informatii de calitate si te pot pregati pentru certificare; cand vine vorba de acreditari, cartonul acela pe care-l flutura pe site cu atata mandrie nu valoreaza o basina.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...