Jump to content
typhoon

Telecomanda impulsuri

Recommended Posts

Guest Kovalski

^ ne-am dat si noi seama ca sarma aia in spirala e antena.. cred ca pe om il intereseaza detaliile tehnice.. nu crezi?

ai idee ce anume ar trebui sa contina un asemenea dispozitiv (in afara de antena din sarma in forma de spirala, condensatori si baterii) ?

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Este vorba de jucaria de la threadul asta

//edit:

Ideea e ca da cu ceva W daca aprinde un bec economic.Sa fie doar puterea foarte mare,pe o anumita frecventa,care sa zapaceasca aparatele alea?

O lampa economica sau un tub fluorescent nu este acelasi lucru cu un bec cu incandescenta. Cu un simplu convertizor de tensiune si o baterie, gazul ala din lampi se amorseaza.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Sal

Nu pot, ca nu cunosc exact sistemul, hotul ala fie, distruge sau numai zapaceste sistemul care nu e obligatoriu, sa

functioneze normal, pe baza de RF, doar ca el foloseste RF pentru asta. Eu nu sint pasionat de asemenea chesti sa

stiu detalii intime. ( frecventa, are/n-are modulatie si cum, etc. ) Telecomenzi cu RF, mi-au trecut multe prin mina

stiu cum si din ce-s facute ca nu-i mare lucru, dar nu pot sa dau date exacte la ceva care nu cunosc practic, ca nu

ma pasioneaza. In fine e mult de discutat.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Sal

Nu pot, ca nu cunosc exact sistemul, Telecomenzi cu RF, mi-au trecut multe prin mina

stiu cum si din ce-s facute ca nu-i mare lucru, dar nu pot sa dau date exacte la ceva care nu cunosc practic, ca nu

ma pasioneaza. In fine e mult de discutat.

Sanatate!

este ceva de lucru..nu pot sa zic ca "nu este mare lucru" crede-ma revin cu edit cu imagini ale blocurile componente ...

poate cineva sa imi spuna in ce bloc "loveste" din cititor pe baza informatiilor de mai jos?

http://www.jocuridenorocromania.ro/scheme-conexiuni-placi/

https://www.google.ro/#hl=ro&sclient=psy-ab&q=bill+p85+data+sheet&oq=bill+p85+data+sheet&gs_l=serp.3...37395.39303.2.39606.10.10.0.0.0.0.598.3622.2-1j4j2j2.9.0...0.0.tepz8Xnz-ug&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=62fcdf046bc8a4f3&biw=1024&bih=629

http://www.ictgroup.com.tw/index.php?option=com_content&view=article&id=276&Itemid=265

https://www.google.ro/search?hl=ro&q=bill%20acceptors%20schematics&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1024&bih=629&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=hdvwT8iPEpHHswbR9dWODw

http://www.freepatentsonline.com/6977719-0-large.jpg

Edited by vanish
Link to comment
Share on other sites

Sal

E ca si cum intrebi un doctor sa spuna ce ai, fara sa-ti faca vre-o analiza. Tehnicile folosite, pentru facutul si

desfacutul unui sistem, sunt cunoscute si necesita cunostinte in domeniu. folosirea nu ( toti stiu sa foloseasca

un tel mobil, dar citi stiu, de ex cum cum se face tehnic taxarea. ) Cam asa e problema, daca vrei sa

sa construiestii ceva, trebuie sa cunosti domeniul si sa-ti mearga un pic logica. De aia acelas montaj electronic

la unii functioneaza la altii nu. Ce bloc loveste !? trebuie sa stii functionarea, ddaca are la baza o logica de fake sau

n-are treaba si zapaceste doar semnalu ce deschide/inchide trapa, etc de la fise. In fine, unii fac multi ani de

scoala sa invete, altii vor in o zi.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de semnal RF nici decum EMP si nu merge decat pe fidere rosii la semirotund dupa cum vedeti si in imaginile din filmulet...In rest pe alte fidere nu merge cu mici exceptii ca am intalnit fisere dd alea drepte dar care nu au nici o lumina aprinsa la ele si sa intamplat sa mearga dad on rest pe fiderele astea noi nu merge va zic foarte sigur pentru ca am testat in trei tari diferite si nici macar nu aprinde un led pe aparat dar sz influenteze fiderul nici o sansa

Link to comment
Share on other sites

O fisa de 1 € cand trece prin laser si fotocelula acea fisa este recunoscuta printrun impuls si anume intra fisa senzorii de prezenta i recunoaste trece printro bobina de camp dupa care sorterul de fise o preia .

Acolo sant alti senzori IR si Fotocelule care in functie de cum a sortato sorterul va trimite impulsurile in placa de baza si unde mai trebuie

Si inpulsurile lucreaza ceva de genu:

1€= 6 impulsuri

2€ = 8 impulsuri

Si asa mai departe.

Asta e doar la un tip de aparat dar,difera de la un sparat la altu si de la firma la fima producatoare care in functie de tipul de scriere a progranelor de recunoastere si citire a bacnotelor si fiselor fiecare aparat e setar sa citeasca diferit bacnotele si fisele.

E mult de munca la asa ceva pentru ca cine face un aparat e o armata de oameni cu foarte multa pregatire in domeniu iar noi santem niste cioflingari care incercam sa bagam un ac intr-o bucata de tabla

Edited by eulucifer
Link to comment
Share on other sites

Interesanta chetie dar ce vedeti voi pe net nu mai e la nivelul noilor acceptoare.trebuie altceva care sa sa treaca de protectii alarme etc.

Sant unele chestii dar cine le stie nu va zice aici in nici un caz mai ales ca forumul este vizat de baietii cu ochi albastrii.

Asa ca stati cuminti si vedeti-va de ale voastre c jungeti la mititica nevinovati

Link to comment
Share on other sites

Stiu mai multe de cat iti inchipui tu domnul petrica dar nu ma pasioneaza sa dau detalii aici pentru ca nu e bine.

E bine sa imi vad de treaba mea dar asa ca un cunoscator si pentru ca va vad ca va zvarcoliti aiurea mai arunc si eu cate un coment cas a va linistesc si s adau un sfat celor care o ard aiurea cu sarmele astea ca merge si ca vor s ale vanda.

Ce este acum nu mai merge cum mergea o data si anume pana acum 3- 4-5 ani

cand se rupea schimbatoarele de bani si aparatele prin irlanda italia spania etc.

Nu mai e asa pentru ca patronii salilor de jocuri au fost arsi.

Atunci ei au luat masuri si producatorii de acceptoare sau apucat de treaba si au schimbat treburile si acum sant rare acele aceptoare ce mai merg sa fie pacalite prin inpulsuri externe.

Cum am mai zis acum noile acceptoare sant setate pe SSP nu pe PULLS.

Modul SSP nu merge pe puls ci pe pachete de date asa ca e greu sa se faca ceva asa ,,pe genunchi,,cum se zice .

Link to comment
Share on other sites

Stiu mai multe de cat iti inchipui tu domnul petrica dar nu ma pasioneaza sa dau detalii aici pentru ca nu e bine.

E bine sa imi vad de treaba mea dar asa ca un cunoscator si pentru ca va vad ca va zvarcoliti aiurea mai arunc si eu cate un coment cas a va linistesc si s adau un sfat celor care o ard aiurea cu sarmele astea ca merge si ca vor s ale vanda.

Ce este acum nu mai merge cum mergea o data si anume pana acum 3- 4-5 ani

cand se rupea schimbatoarele de bani si aparatele prin irlanda italia spania etc.

Nu mai e asa pentru ca patronii salilor de jocuri au fost arsi.

Atunci ei au luat masuri si producatorii de acceptoare sau apucat de treaba si au schimbat treburile si acum sant rare acele aceptoare ce mai merg sa fie pacalite prin inpulsuri externe.

Cum am mai zis acum noile acceptoare sant setate pe SSP nu pe PULLS.

Modul SSP nu merge pe puls ci pe pachete de date asa ca e greu sa se faca ceva asa ,,pe genunchi,,cum se zice .

SI ASTA CU SSP DE UNDE O STII??? AI CITIT SI TU PROSPECTU LA Nv10??? :))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...