Jump to content
try2stop

Microsoft-Windows si daunele sale

Recommended Posts

S-a intamplat acum o luna cand am cumparat un windows 7 home premium la 700 lei ...toate bune si frumoase l-am instalat ..apoi am instalat un antivirus..avast daca nu ma insel si lam pus sa scaneze ...au trecut 2 minute si mia gasin 10 virusi in C:/windows ,virusul win32.sality,am stat mam gandit si am tras o concluzie.

Toate windowsurile au virusi,fie ca sunt originale,fie ca sunt piratate..acum ganditiva si voi daca ar fi asa cum zic cei de la Microsoft ca daca iei de la ei windows original nu ti se mai strica pc-ul,ar iesi tot ei in dezavantaj ...iei un windows original cu licenta pe un an si nu mai ai treaba..normal ca nici lor nu le convine sa piarda atat,atunci ei se gandesc sa ne bage un virus sa se strice pc-ul ..ca sa cumperi alt pc/leptop.

Deci asta e mafie curata...sunteti de acord cu mine?

Link to comment
Share on other sites

O fi ea mafie....dar nu se face asa :)) Inainte sa scoata DVD-ul original, acesta trece prin mai multe comisii si teste ca sa ii vada originalitatea, daca s-au respectat patente, licentele sa fie ok, sa nu aibe virusi, keyloggere, etc sa fie curat intr-un cuvant.

Mafia e atunci cand faci update si iti da crash sistemul (a.k.a. bluescreen), iar cand iei legatura cu ei, iti spun ca e din cauza sistemului tau Hardware. (true story)

Link to comment
Share on other sites

Nu e asa cum spuneti voi ca aveam in alta partitie virusi...nu avea cum eu la instalarea winului am formatat si C-ul si D-ul de unde sami intre virusul?. Dar mam gandit ca virusi cam tot de cei de la microsoft sunt facuti..ma refer la primele generatii de virusi ..pentru a se strica pc-ul ...nu va ganditi ca daca nu ar mai fi virusi ...nu sar mai strica pc-urile si nam mai fi nevoiti sa cumparam alt pc ...iar atunci ar fi o criza mondiala...

Link to comment
Share on other sites

Sality este un vierme.

E de ajuns sa ai pe cineva in retea care e infectat, iar tu sa nu ai antivirus instalat pentu 5-10 minute.

Cel mai probabil viermele te-a infectat pana sa apuci sa instalezi antivirusul pentru ca erai deja contactat la internet.

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza ca l-ai instalat de la 0, atata vreme cat tu ai conexiune la internet esti expus cu sau fara antivirus.

Acum depinde de experienta ta sistemele de operare daca te infectezi sau nu si chiar daca te infectezi nu-i capat de lume. Ii dai de radacini si il cureti frumos si din registrii si din startup si fisierul unde se stocheaza.

Link to comment
Share on other sites

Sa recapitulam putin cateva lucruri.In primul rand necuntostinta duce la presupuneri si asa alti membrii isi pierd din timpul pretios sa explice celor care ignora informatia sub forma de manual cum stau lucrurile.

Nu e asa cum spuneti voi ca aveam in alta partitie virusi...nu avea cum eu la instalarea winului am formatat si C-ul si D-ul de unde sami intre virusul?

Incepem de la cuvantul "formatat" , un user care nu citeste manualul crede ca exista miracole si a formata o partitie inseamna a sterge date.Ei bine cand formatezi nu stergi datele ci creezi un nou filesystem peste datele existente asadar exista probabilitatea ca antivirusul sa iti gaseasca diverse threat-uri din vechiul sistem.Pentru a formata in adevaratul sens al cuvantului o partitie de 250 de GB ar trebui aproximativ 8 ore ca sa fie rescris fiecare sector din disc.Pana aici am pierdut iar timp si am raspuns la ignoranta unor persoane care insista si afirma doar presupuneri.

Dar mam gandit ca virusi cam tot de cei de la microsoft sunt facuti..ma refer la primele generatii de virusi ..pentru a se strica pc-ul ...nu va ganditi ca daca nu ar mai fi virusi ...nu sar mai strica pc-urile si nam mai fi nevoiti sa cumparam alt pc ...iar atunci ar fi o criza mondiala...

Sistemul operativ Windows are un sistem de protectie pentru a inlatura orice tip de virus, virusii sunt doar deoarece userii vor ca sa fie.Cum vine demonstrat acest lucru?In internul sistemului exista o protectie care face in asa fel ca in sistem sa fie instalat doar software certificat de Microsoft.Acum care este politica.Microsoft a facut un sistem sigur cu scopul sa isi ruleze viitoarele programe care le pun in vanzare, acest sistem nu a fost creat cu scopul sa fie rulat software extern , care nu a fost certificat de catre Microsoft.Protectia a fost inchisa de default si sistemul permite instalarea oricarui tip de software care nu este certificat Microsoft deoarece userii prefera sa instaleze virusi si sa dea vina pe Microsoft ca a creat un sistem de cacat deoarece tot acesti useri nu sunt in grad sa ruleze altceva in computer.Fiecare incepe sa faca polemica deoarece windows nu merge sau are diverse probleme dar nu e asa.Daca microsoft decide sa ruleze doar software microsoft in sistemele lor are dreptate deoarece doar asa se poate mentine integritatea sistemului .Acum cu cat mai multi se plang in legatura sistemelor Microsot cu atat mai multi folosesc Windows.Cum am mai precizat de cate ori stapanul Bill lasa putin mai lung lantul, cainii incepe sa latre iar daca strange lantul cainii latra iar deoarece se sufoca dar pana la urma se potolesc.Oricum chiar dace te-ai plans in acest topic sunt sigur ca vei continua sa rulezi windows si vei continua sa instalezi virusi si mai sunt sigur de un lucru , ai sa formatezi si ai sa faci reboot la calculator ori de cate ori iti va cere stapanul Bill sa ii canti la flaut.Acum e evident in loc sa iti depui plangerile la casa stapanului tau Bill , tu vi pe acest forum extern si incepi sa depui o plangere.E ca si cum ar fi sa mergi la cofetarie si sa te plangi ca berea e fara alcool.Tu si toti ceilalti useri accepta sa instaleze de buna voie si nesiliti de nimeni software virus.Daca ai fi acceptat sa rulezi in windows doar ceea ce vine certificat de Microsoft nu ai fi avut probleme.Daca nu iti place aceasta regula impusa de catre Bill esti liberi sa iti instalezi in continuare virusi pana la adanci batraneti.Dami doua sisteme microsoft sa le le rulez aproximativ un an fara software antivirus si iti garantez ca sunt disponibil sa iti scanez sistemul cu orice software oricand si pun pariu ca nu vei gasi nimic.Acum inchei cu un singur lucru Ori esti in grad sa administrezi un sistem, ori esti sclavul sistemului si nu trebuie sa iti fie rusine la cate milioane de sclavi exista pe acest pamant , vei fi si tu doar unul din ei.Daca nu iti mai place o jucarie o arunci , iar daca spui ca nu iti place si o folosesti esti unul dintre ratatii care nu este in grad sa se joace cu altceva.Bafta cu virusii in continuare, sper ca nu te-am jignit pentru ca ti-am spus adevarul.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Hmm dasta e off topic dar oricum treaba asta a fost acum o luna...

Pai tot la flautul lui Bill canti si acum asa ca obijnuiestete sa canti in continuare deoarece lucrurile nu se vor schimba.Ai dreptul la o revolta cateodata poti sa ii bagi cateva puli la Bill in gat, sa inchizi calculatorul 2 ore, sa faci o greva da tot windows ai sa folosesti pe viitor si tot la flautul lui Bill ai sa canti asa ca asta e nu vei conclude nimic divers, virusi o sa mai mananci la greu asta nu a fost ultimul oricat de multi bani ai sa cheltui pe software-urile antivirus si orice s-ar intampla, oricat de rebel vei fi , tot windows vei folosi.

Link to comment
Share on other sites

Pai tot la flautul lui Bill canti si acum asa ca obijnuiestete sa canti in continuare deoarece lucrurile nu se vor schimba.Ai dreptul la o revolta cateodata poti sa ii bagi cateva puli la Bill in gat, sa inchizi calculatorul 2 ore, sa faci o greva da tot windows ai sa folosesti pe viitor si tot la flautul lui Bill ai sa canti asa ca asta e nu vei conclude nimic divers, virusi o sa mai mananci la greu asta nu a fost ultimul oricat de multi bani ai sa cheltui pe software-urile antivirus si orice s-ar intampla, oricat de rebel vei fi , tot windows vei folosi.

Gates, Torvald si Jobs au fost toti genii, pionieri ai tehnologiei.

Orientandu-se pe cai diferite normal ca au iesit produse diferite.

Personal nu folosesc Windows pentru ca il consider greoi si instabil, nu din cauza virusilor, ci din cauza modului in care ruleaza, incarcand toate cacaturile la deschidere fara a sti daca le va folosi sau nu.

Link to comment
Share on other sites

S-a intamplat acum o luna cand am cumparat un windows 7 home premium la 700 lei ...toate bune si frumoase l-am instalat ..apoi am instalat un antivirus..avast daca nu ma insel si lam pus sa scaneze ...au trecut 2 minute si mia gasin 10 virusi in C:/windows ,virusul win32.sality,am stat mam gandit si am tras o concluzie.

Toate windowsurile au virusi,fie ca sunt originale,fie ca sunt piratate..acum ganditiva si voi daca ar fi asa cum zic cei de la Microsoft ca daca iei de la ei windows original nu ti se mai strica pc-ul,ar iesi tot ei in dezavantaj ...iei un windows original cu licenta pe un an si nu mai ai treaba..normal ca nici lor nu le convine sa piarda atat,atunci ei se gandesc sa ne bage un virus sa se strice pc-ul ..ca sa cumperi alt pc/leptop.

Deci asta e mafie curata...sunteti de acord cu mine?

instalez windows-uri la clienti de pe vremea lui windows 3.1 si niciodata nu am intalnit prostia zisa de tine...

1) instalezi windowsul original

2) faci update la windows folosind windows update

3) instalezi un antivirus ORIGINAL (free sau cu licenta) DE PE SITE-ul oficial al acelui antivirus nu din alta parte

4) actualizezi antivirusul apoi scanezi ... o sa vezi ca nu ai calculatorul virusat (doar daca nu ai folosit cd-uri sau stick-uri virusate inainte sa pui antivirusul)

5) nu intrii pe alte linkuri pana nu ai update si antivirus la zi ca te poti virusa

chestia asta o fac de peste 10 ani si nu am avut probleme cu virusii la clienti...

Link to comment
Share on other sites

N-am mai auzit pan acu de persoane din Ro care sa cumpere Windows original

Da poate nu era original si doar crezi ca era... poate era facut in China. De unde e cumparat?

Si eu tot avast am si nu a gasit niciodata virusi iar windowsu nu e original.

Edited by Jackro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...