Jump to content
kame

detector de metale

Recommended Posts

salut aceasta e schema

View image: schemadetector Page 2

si am acolo T1 care e un integrat

T-17104 pdf, T-17104 description, T-17104 datasheets, T-17104 view ::: ALLDATASHEET :::

si problema e ca nu gasesc acest integrat imi puteti spune alt integrat dar la fel ca t-17104

Multumesc!

(ma chinui de vro 3 zile sa gasesc doar asta im mai trebe si il termin)

Link to comment
Share on other sites

In locul lui T1 folosesti un transformator de frecventa intermediara de 455 khz. Totul e ca oscilatoarele sa aiba aceeasi frecventa (la unul va devia la apropierea bobinei de un metal). Se gasesc in receptoarele radio, cauta si tu pe cineva cu un aparat de radio defect, tip Gloria, Madrigal etc. nu prea conteaza, TR-urile de medie frecventa sunt cu mici exceptii standard.

Link to comment
Share on other sites

Discutam cu niste prieteni acum cativa ani cum ar fi sa facem o afacere pe litoral cu niste detectoare de metal. Cum ar fi sa te plimbi in timpul liber pe plaja din mamaia / costinesti / vama veche cu 2-3 aparate ? Ne gandeam sa punem afise site etc . Ai pierdut ceva pe plaja chei de la masina telefon bijuterii ... Call us !! evident ca o sa gasesti multe cacaturi posibil de zeci de ani pe acolo. Citisem undeva ca un baiat din america s-a dus intr-o vara pe o plaja din franta si a stat toata vara cu un detector de metale pe acolo. La sfarsitul verii era pe plus cu vreo 60 000 $ doar din ce a gasit si nu au fost revendicate de nimeni sau nu aveau acte pt ele. Chiar ne gandim la anul sa punem in practica ideea asta. Dar tre sa ne interesam ce acte ne trebuie autorizatii & shit. Sau mergem noaptea ca baietii ;)

Link to comment
Share on other sites

Da se practica in alte tari asa ceva,dar cred ca autorizat,si cum sint mai multi pe o plaja se imparte pe sectoare.Suma vehiculata poate fi reala,dar nu pe plaje ca cele din RO,sint destul de mici,si nu compara aurul de 14 K purtat de romani cu cel de 18 din alte tari,plus preturile de acolo cu cela din afara.

Sincer nu mai stiu cum este in RO cu plajele,fa o comparatie,plajele Spaniei care este mult mai mare ca RO inconjoara pur si simplu toata tara,deci sint foarte multe sanse,dar asta nu inseamna ca nu se poate si acolo,doar ca nu la sumele alea.

In ce priveste constructia unui detector de metale,cred ca mai bine va cumparati unul,pentru ca este destul de greu sa-l acordati pe frecventa,si de multe ori este nevoie de mai multe frecvente,fierul nu este la fel ca aurul si nici ca alte metale sau nemetale,in plus nu sint nici foarte scumpe,se gasesc intre 30eur si depinde de calitate pina la sute de euros.

Succes la vinatoarea de comori!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...