Jump to content
Wubi

Scrisoare catre liceeni de Tudor Chirila

Recommended Posts

Chestia asta are cel putin cativa ani vechime. Cel putin eu am vazut-o pe toate ulitele.

In orice caz, e o lectie importanta pe care multi ar trebui macar sa o asculte si sa traga concluzii. Probabil e veche, si probabil a mai fost abordat subiectul. Dar calitatea nu expira niciodata. Nu are termen de valabilitate. Merita vazut. Merita macar vazut.

Link to comment
Share on other sites

Videoclipul asta ar trebui postat in fiecare zi, toti romanii ar trebui nu numai sa-l vada, ci sa-l si inteleaga.

Tudor Chirila nu se impune doar prin muzica, ci prin incercarile lui de a schimba mentalitatea unei generatii pe care multi o considera pierduta, da' nu-i asa. Aveti ce invata de la omul asta, si sunt sigur ca o sa invatati.

Link to comment
Share on other sites

Aberatii

duceti-va ma la munca da le incolo de carti ma refer la cartile pe care le ce zice ala care oricum nu prea au nici un sens si mi se par inutile

Nivelul de trai al unei tari se ridica contribuind la PIB , asta insemnand cu cat ai mai multi bani cu atat ajuti tara mai mult prin plata impozitelor

Link to comment
Share on other sites

Aberatii

duceti-va ma la munca da le incolo de carti ma refer la cartile pe care le ce zice ala care oricum nu prea au nici un sens si mi se par inutile

Nivelul de trai al unei tari se ridica contribuind la PIB , asta insemnand cu cat ai mai multi bani cu atat ajuti tara mai mult prin plata impozitelor

La romani e un proverb, "Ai carte, ai parte.". Asa e si in viata, ai carte, ai parte de un loc de munca bine platit, un loc de munca unde poti face ce`ti place. In schimb, cand nu ai carte, treaba devine putin mai, "naspa", atunci cand nu poti lega doua vorbe, ajungi fie vreun salahor pe santier, fie la cules de dude prin Spania.

Apropo, stiai ca la inceput "cartea" din acest proverb se referea la cartea funciara? Cu mult inaintea noastra, cartea funciara simboliza detinerea unei proprietati. La ceva timp dupa asta, in urma asocierii cu invatatura, aceasta a primit un nou sens, acela al beneficiului educatiei. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...