Jump to content
ben20

Desktop Programing

Recommended Posts

Am si eu o problema nu prea ma pricep si anume vreau sa fac niste aplicatii desktop ce ar fi asa ar fi C++ ? nu ? care ar fi clasicul da vreau cu interfete web mai misto eu ma pricep in photoshop si nu prea vreau dungi prostii apoi am gasit altceva gen AIR si am inteles ca asta se foloseste ba cu FLEX ba cu Action scriptu de la flash dar nu prea inteleg a lucrat cineva se pricepi ? poate sa ma indrume ??

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Efectiv vreau sa fac aplicatie desktop cu design frumos fara complicatii :) iar photoshopu il stiu pe dinafara deci ar fi ceva foarte frumos acum ma uit de QML sa vad pare genu meu

acum offtopic are neajunsuri ? fata de celelalte ? din punct de vedere al aplicatiei si al complexitatii ? ca asa doar sa pot sa fac niste butoane si sa faca 1-2 lucruri eok.. vreau sa aiba si o functie de contact sa trimita email via un server daca ma intelegi nu doar ochi frumos :)))) oricum multumesc de raspuns

QT pare mai mult mobile platform decat dekstop....

Edited by ben20
Link to comment
Share on other sites

E sustinut de nokia deci clar ca are ca target si mobile dar merge foarte bine si pe desktop. KDE-ul are la baza qt.

Daca stii engleza documentatia e foarte bine scrisa pentru Qt, uita-te peste el si decizi tu daca e prea complicat..

Totusi tre sa stii C++ la un nivel de baza ( partea comuna cu C si programare orientata obiect ( OOP ) tot inafara de template-uri ) ca sa-i dai si o functionalitate interfetei..

poti sa inveti c++ de pe Learn C++

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema nu prea ma pricep si anume vreau sa fac niste aplicatii desktop ce ar fi asa ar fi C++ ? nu ? care ar fi clasicul da vreau cu interfete web mai misto eu ma pricep in photoshop si nu prea vreau dungi prostii apoi am gasit altceva gen AIR si am inteles ca asta se foloseste ba cu FLEX ba cu Action scriptu de la flash dar nu prea inteleg a lucrat cineva se pricepi ? poate sa ma indrume ??

Multumesc.

pentru cine intereseaza

Large collection of Free Microsoft eBooks for you, including: SharePoint, Visual Studio, Windows Phone, Windows 8, Office 365, Office 2010, SQL Server 2012, Azure, and more. - Microsoft SMS&P Partner Community Blog - By Eric Ligman - Site Home - MSDN

eu am luat de acolo doar Programming Windows 8 Apps with HTML, CSS and JavaScript tocmai ca sa invat cum sa fac aplicatii pe windows 8 care sa mearga si pe web...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...