Jump to content
begood

Exerciţiu de imaginaţie no. 1.

Recommended Posts

Zilele trecute am discutat cu iubita pe

scenariul urm?tor :

Esti copilul str?zii, în Bucure?ti.

Ai crescut, ?i, într-o zi, ai v?zut un om de afaceri cum urc?, de mân?, în ma?ina lui luxoas?, cu prietena / so?ia. Aveau o fa?? de oameni multumi?i, odihni?i, poate chiar ferici?i, spre deosebire de ce ai vazut pân? acum, la prietenii, "familia" ta.

Vrei ?i tu s? traie?ti m?car o zi, via?a lui.

E?ti b?iat. Ai 14 ani. ?i-?i propui urm?torul vis : s? ajungi ca el.

Cum procedezi ?

Not? important? : Nu admit r?spunsuri mai scurte de 3 propozi?ii, trolling sau ironii.

Cine schimb? direc?ia threadului de la tematica sa, va primi avertisment.

S? v?d de ce-i în stare RST-ul. Am a?tept?ri mari. Avem oameni inteligen?i. Vorbi?i.

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand ma gandesc la un lucru din care pot face niste banuti pentru a-mi deschide o micuta afacere,bineinteles prin munca.

Cu timpul,daca totul decurge ok cu acea afacere,o voi extinde pentru a face profitul sa creasca.

Daca profitul creste destul de mult,si imi permit sa cumpar o masina luxoasa o voi face.

Restul banilor ,daca mai raman voi ajuta cu cat pot oamenii de rand,pentru ca stiu ca inainte sa ajung cum sunt am fost si eu asa....

(Daca vei fi bogat imposibil sa nu ai femei,deci de prietena / sotie nu mai se pune problema)

Finish!

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

In primul rand mi-as cauta un anturaj pe care sa ma pot baza.

De obicei imi formez oamenii din jurul meu pentru abilitatile lor, fiecare persoana din anturajul meu sa fie bun la ceva anume.

In acest mod as acoperi mai multe fronturi de o data.

In al doilea mod as face un plan de a face bani, munca sau "combinatii"

Dupa care banii adunati i-as investi in ceva care sa ii inmulteasca.

Dupa ce acei bani ar fi suficienti pentru o afacere mi-as deschide propria afacere si as incerca sub orice forma sa obtin bani de la stat. (ajutoare pentru firme mici si mijlocii, etc)

As merge in special pe premiza ca romanul este prost si as profita de acest lucru. (a se vedea taranii romani)

As putea cu acei (putini) bani sa cumpar cereale de la taranii din romania pe preturi de nimic si sa le export in Germania sau Grecia pentru un pret mult mai mare.

Sau m-as baga intr-o afacere cu imobile (la fel as profita de prostia romanilor)

In general romanul a fost genul de om care a semnat fara sa stie ce semneaza, cunosc cazuri in care au ciocanit la usa lui baba Aneta si i-au spus ca sunt de la recesamant si ca trebuie sa semneze precum ca e vie si nu e moarta, baba Aneta a semnat fara sa citeasca acele hartii care de fapt erau de vanzare/cumparare a apartamentului ei.

Idei as avea multe mai mult sau mai putin morale si legale.

Link to comment
Share on other sites

Oricat de inteligenti ar fi unii p-aici intrebarea ta n-are sens pe forumul asta pentru ca nu sunt aproape deloc oamenii care sa fi trecut prin asa ceva. Deci vorbim despre ceva ce nu stim dintr-o perspectiva paralela cu ce-ar fi realitatea dar daca vrei fictiune...

Daca vorbim de bucuresti sau alte orase in care exista trafic de droguri ( adevarate, cocaina heroina, K & co ) probabil m-as apuca de trafic asta fiind cea mai rapida si usoara metoda de a face bani.

Sa faci afaceri.. sa fim seriosi, faci afaceri cand deja ai juma de caruta de bani facuti din furat , dat in cap sau vandut ilegalitati de-ale strazii. Omul isi face idei in functie de mediul din care face parte .. n-o sa vezi tu boschetari la 14 ani care-si schimba viata si se fac programatori contabili sau nu stiu ce profesie 'normala'

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru as incerca sa iau legatura cu omul care imi doresc sa ajung ca el , ma fac " frate " cu dracu , trag pe el cat pot , pentru ca un om ca el nu are bani dintr-o munca cinstita , multi muncesc o viata si poat nu strage cat omul care l-ai descris in theard , apoi cu banii de pe urma lui ii investesc intr-un anumit lucru , lucrul poate fi o firma de contrsuctii , imobiliare ceea ce se cauta acum pentru ca am inceput sa ne " emancipam " iar lucrul manual nu prea mai are efect , dar toti stim ca este cel mai bun .

P.S - sau mi-as " cumpara " un loc pe strada in Germania si as face niste banuti frumosi .

Link to comment
Share on other sites

Daca as fi in situatia asta asa as proceda.

Here's the plan:

[*] M-as scoate din situatia in care sunt cu orice pret acceptand orice sursa de venit.

[*] As face rost de o locuinta si o sursa de venit cat de cat stabila care sa-mi permita sa ma intretin si sa platesc factura la Internet. (Estimez intervalul dintre *1 si *2 de maxim doi ani.)

[*] Folosesc Internetul sa ma cultiv cat mai mult si sa invat lucruri care pe viitor o sa-mi aduca un venit stabil.

(*) Imaginati-va o perioada de 7 ani in care folosesc timpul in folosul meu.

[*] Varsta: 23 ani. Petrec urmatorii 2 facand bani la greu depasind chiar nivelul individului dat drept exemplu. Cu ajutorul cunostintelor acumulate imi dau seama ca masina polueaza si-mi iau o bicicleta. Tot cu ajutorul cunostintelor acumulate analizez societatea si imi dau seama ca banii nu imi vor aduce o femeie cum imi doresc eu ci doar o curva care va sta cu mine doar pentru bani care probabil va divorta de mine in maxim 3 ani, asa ca ma multumesc cu mai putin.

[*] Varsta: 25 ani. Scopul original implinit, reneg societatea din care am provenit si uit totul, sunt liber sa-mi urmez pasiunile descoperite in cei 7 ani.

** Acum sa nu spuneti ca asa ceva e imposibil, nimic nu e imposibil. Asta daca la 14 ani personaju' nu baga in vena sau alte chestii gen.

Link to comment
Share on other sites

Varsta actuala: 17 ani

1.As cauta un mod de a face bani(pe care deja l-am si gasit si din care mi-ar iesi destul de multi bani la o astfel de varsta,legal)

2.Mi-as cumpara haine si diferite obiecte pe care le vad la baietii din diferite anturaje pentru a ma putea intergra si eu putin mai usor intr-un anturaj din care am ce invata.

3.Eu mi-as continua modul de a face bani,dar din nou anturaj as gasi noi modalitati,parteneri cu care as putea face mai mult.

Varsta necesara: 18 ani(necesara pentru un carnet de conducere si altele)

4.As ajunge la o suma de bani si m-as apuca de vanzare masini din germania(ies cam 500 eur/masina),iti faci si relatii in astfel de afaceri,concurenta cam este,dar poti sa intri si tu...

Varsta necesara: 19 ani

5.As continua treaba cu masinile pana ajung la o suma indeajuns de mare incat sa-mi deschid un magazin/restaurant.In caz ca imi deschid magazin am deja in cap ce,cum si unde sa fie amplasat pentru a fura clientii de la alte "magazine".

Ce vreau sa zic?

Pei in primul rand lumea deja cunoaste unde se afla acel "Magazin"(Pun in ghilimele deoarece nu este chiar un magazin...),eu imi deschid unul foarte aproape de acesta si vand produse mult mai ieftine si mai bune decat acel "Magazin".Am vazut chestia asta undeva si "Magazinul" aproape a dat faliment dupa doar 2 luni.

As strange sume de bani si as face lanturi de astfel de magazine amplasate pe langa "Magazinele" tinta.

Aceste "Magazine" sunt foarte multe in romania,iar eu as putea crea un lant de Magazine care sa le acopere pe toate acestea si sa le aduca la faliment.

Ce om nu ar cumpara ceva calitativ,proaspat(deci e vorba de mancare) si ieftin?

Varsta: 23 ani

Dupa lantul magazinelor as continua cu alte afaceri ,un restaurant ceva.

Varsta: 26 ani

Astfel devenind un om bine vazut in societate cu bani si toate cele.

Acest plan il si urmez si pana acum mi-a iesit perfect.Am de cheltuit pe masina si altele,dupa care voi incepe sa strang pentru acel lant de magazine.

Varsta: 30 ani

Intemeierea unei familii si reproducere/sex/fuck>Boraci enervanti sacaitori ce ne consuma 25/24h in fiecare zi (scopul principal al omului in viata)

Varsta:32 ani

Deja m-am plictisit de lantul meu de magazine si restaurante... vreau ceva nou ,am bani dar ma plictisesc.

Ma plictisesc pentru ca stiu ca.. e simplu sa faci bani, orice om din categoria mea(avand atatia bani) stie ca e simplu sa faci bani la experienta capatata in timp,astfel... banii pe care ii am acum nu sunt cine stie ce.

Ma gandesc la o noua afacere, o schema ceva,ceva pentru care sa fiu bine vazut in societatea asta de kkt in care traim.

Daca nu merge asa,gasesc alte idei si tot ajung unde vreau:>

"Mintea controleaza materia"

Sa vedem cum va merge:))

Eu respect o singura regula:

Sa nu ma multumesc niciodata cu ce am!

Daca lumea ar fii fost multumita cu ce are,acum am fii in epoca de piatra.Soo fk off.. esti om,fii nemultumit,trebuie sa vrei mai mult.

Edited by alacrysys
Link to comment
Share on other sites

Ar fi putin ciudat sa ma gandesc care ar fi planul meu de actiune daca as fi in situatia aceea si la varsta de 14 ani. Cel mai probabil, anturajul si lipsa educatiei au cel mai mare "cuvant" de spus in peste 90% din aceste cazuri dar as incepe cu o analiza a propriei persoane.

Mi-as da seama ca acel om nu a facut bani pentru ca scopul lui era sa faca bani. As realiza ca acel om trebuie sa fi facut ceva care da o valoare persoanelor de langa el. Ca are ce sa vinda si cand zic asta nu ma refer neaparat la un produs ci poate si la o idee, o personalitate, o prezenta intr-un anumit domeniu.

As incerca sa imi gasesc pasiunea si m-as gandii ce mi-ar place sa fac. Ce imi aduce cea mai mare satisfactie si as incepe sa imi muncesc calea spre acel ceva. In fiecare zi as face ceva care sa ma duca mai aproape de visul meu. As incerca sa evit anturajele proaste si sa invat de la cei care sunt mai buni decat sunt eu.

Poate ca acel ceva nu se poate face fara bani asa ca as incepe sa lucrez ceva. La o spalatorie, la curatenie sau la orice altceva care ma poate intretine si a-mi asigura nevoie iar daca se poate, cu banii ramasi i-as investi in dezvoltarea mea pe domeniul respectiv.

As invata sa vorbesc mai frumos, as invata sa cunosc mai bine oamenii, as intrat in legatura cu cati mai multi oameni pentru a-mi marii numarul oportunitatilor.

Dupa vreo 3-4 ani, daca m-am tinut de treaba si departe de vagabondaj as avea un set de aptitudini de baza care sa ma ajute sa intru in domeniul vizat. Probabil ca nevoia o sa ma motiveze si cu multa determinare o sa reusesc sa fac primii pasi spre visul meu.

Daca nu mi-am pierdut timpul degeaba, aptitudinile mele vor fi probabil peste cele ale "concurentei". Concurenta care in timpul in care eu imi urmaream visul statea linistata in zona de confort si nu depunea destul efort.

Odata ce am intrat pe domeniul respectiv, continui dezvolatarea mea ca profesionist pe acel domeniu si incep sa urc scarile ierarhiei pana in varf.

Poate viziunea mea despre viata si incercarile prin care am trecut pana in momentul in care as ajunge la un nivel mediucru in acel domeniu ma vor face sa evoluez mai repede cat o persoana care se multumeste cu confortul zilnic si caldura camilui lui.

La final, as sta intr-un hamac intr-o excursie printr-o tara exotica si m-as gandii prin cate am trecut sa ajung acolo. In momentul acesta as avea ceva peste 30 de ani si as incerca sa gasesc un potential asemanator cu al meu printre cei care sunt defavorizati social. As investii in acel potential si as ajuta si pe altii sa se ridice pe proprille picioare si sa se autodepaseasca.

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

La 14 ani nu ai altceva de facut decat sa astepti sa treaca viata peste tine .

Propozitia 2.

Propozitia 3.

PS : Tu si/sau prietena ta sunteti perversi daca in gandurile voastre ati luat un subiect de 14 ani .

Explicatie : stiati de la inceput ca e victima . Sa o numim "paispofilie" ?

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

La 14 ani iti doresti sa fii pompier politai sau aviator.

Probabil ascultati melodia lu Grasu XXL - Legende.

Si cel mai important din boschetar la 14 ani nu ai cum sa ajungi om de afaceri, e o lege universala. Poti sa ajungi doar cine stie sa cersesti o zi sa joci o varianta la loto si sa castigi si nici atunci nu ti-ar da aia banii ca n-ai 18 ani.

Daca era vreo metoda nu mai erau boschetari, erau doar oameni de afaceri peste tot.

Link to comment
Share on other sites

Viata unui om e ca un copac, in timp frunzele lui cad si moare. Sunt persoane care se nasc cu noroc pur, altele cu ghinion, daca am fii fost nascuti toti lafel bogati/saraci ar fi fost vai si amar de ea planeta. Oricat ai munci, sau oricat te-ai zbate sa faci ceva, nu vei ajunge la acelasi nivel cu persoana pe care doresti sa o dobori. De ce ? Pentru ca fiecare dintre noi are modul de gandire diferit, modul de actiune diferit, modul de raspandire diferit, modul de colaborare diferit. Toti suntem diferiti, nu exista sansa sau o cale prin care poti ajunge mai puternic decat cel care ti-a pus mancarea in farfurie, [ aici nu ma refer la parinti ] ma refer la cei care au muncit mai mult decat un om bogat pentru a isi castiga painea.

Link to comment
Share on other sites

1. As merge la scoala, as incepe sa invat si sa-mi continui educatia pana la 19-20 de ani, imi formez o baza de cunostiinte ok, rup invatatul, iau facultatea pe bursa.

2. Ma angajez intr-un job oarecum ok, mi-as lua haine, si alte chestii necesare.

3. Ma bag in diverse "combinatii" ce-mi pot aduce sume modice-mari de bani, mi-as face o afacere dupa care m-as extinde daca e una de succes.

Link to comment
Share on other sites

14 ani ?:))

Ca sa te imbogatesti rapid ai nevoie de o idee buna si noua.Daca reinventezi roata , sunt sanse sa castigi bani dar nu sa te imbogatesti.Am auzit multe lucruri mai sus , gen export cereale, trafic de droguri, masini aduse de prin alte tari, magazine...

chestile astea sunt deja fumate, si nu mai prea functioneaza.Ca sa vinzi cereale/legume/fructe trebuie pile acolo sus, nu e chiar asa simplu, daca era asa usor majoritatea faceau deja asta.La droguri , nu are rost sa intervin , e clar o problema legala=te risti sa cresti de la rangul de boschetar la rangul de fetita cu cazare + masa. magazine/masini , sunt chesti care nu aduc bani, find intens folosite acum ceva timp. Deci ramane " spargi piata cu ceva nou si te umpli de $$ rapid" , apoi poti trece la alt nivel. Te poti baga pe cele mai rapide metode de facut bani, cercetare -> new -> sell, arme/it/medicamente/manipulare => 40 year later dye because boring.

Link to comment
Share on other sites

Amintiti-va cat de prostanaci erati voi la 14 ani,care ati crescut intr-un mediu cat de cat bun, daramite un boschetar.Ala e ca un sacal flamand aflat mereu in cautarea hranei, nu are educatie si nici prea multa inteligenta.

Auzi, sa munceasca,sa stranga bani si sa-si deschida o afacere :)) hahaha.

Voi, care tind sa cred aveti mai mult de 14 ani si aflati intr-o cu totul alta pozitie, nu sunteti in stare sa va deschideti o afacere si nici nu aveti mari sanse in viitorul apropiat, da un lindic de 14 ani care e si boschetar pe deasupra.

fucked up society !

Link to comment
Share on other sites

Amintiti-va cat de prostanaci erati voi la 14 ani,care ati crescut intr-un mediu cat de cat bun, daramite un boschetar.Ala e ca un sacal flamand aflat mereu in cautarea hranei, nu are educatie si nici prea multa inteligenta.

Auzi, sa munceasca,sa stranga bani si sa-si deschida o afacere :)) hahaha.

Voi, care tind sa cred aveti mai mult de 14 ani si aflati intr-o cu totul alta pozitie, nu sunteti in stare sa va deschideti o afacere si nici nu aveti mari sanse in viitorul apropiat, da un lindic de 14 ani care e si boschetar pe deasupra.

fucked up society !

+1 In ziua de azi nu au nici o sansa nici cei cu studii. Faci un magazin si nu iti iese nimic cu el ca trebuie sa platesti numai taxe si impozite, nu iese cu nimic in ziua de azi si multi viseaza bani.

Cred ca singura solutie ar fi, daca as fi in locul aluia, sa fac cumva sa ma duc intr-o tara straina si sa ma realizez acolo.

LE: Chiar acuma mi-am amintit.

Eu chiar cunosc un caz asemanator, il am si in lista de messenger de pe un site de hacking. (Unkn0wn.ws)

Povestea lui e cam asa:

E orfan de ambii parinti, nu stiu in ce context(abandonat, accident, nu stiu), ideea e ca era mic la un orfelinat de prin Brasov/Arad (nu stiu exact). Mai venea pe acolo un american si le facea donatii. Asta era mic si invatase engleza de la muzica, de la tv etc. Il vede americanul si il intreaba de unde stie asa de bine s.a.m.d. si ii zice sefei de orfelinat sau habar n-am cui ii zice, ca vrea sa-l ia cu el in SUA sa vada daca se va descurca iar daca nu il va aduce inapoi.

Asta s-a descurcat extraordinar acolo, sta singur, isi plateste chiria singur, traieste pe banii lui, castiga destul de bine acolo, castiga bine cam orice ar face acolo, ce-i drept. Se descurca, se poarta numai la costum si-a luat doua plasma mari cat peretele, traieste pe picior mare, doar ca sta cu chirie asta-i problema dar acolo majoritatea stau asa.

Daca ramanea aici, sigur nu ajungea unde a ajuns acuma, noroc ca si-a facut ala pomana cu el/ei ca altfel avea sa indure ce e in tara asta.

Solutia: sa fii cat de cat istet si cat de cat inteligent (cum a invatat el engleza de la tv/muzica) si sa fii in alta tara decat Romania !

Link to comment
Share on other sites

"Everything in life is luck". Donald Trump.

In societatea capitalista moderna e aproape imposibil sa te ridici(legal) daca nu detii deja o cantitate serioasa de resurse.

Daca vrei cu adevarat sa ajungi ca el, desi nu vrei sa te bazezi pe noroc si nici nu detii suficient capital cat sa-l reinvestesti, te apuci de trafic de droguri.

Link to comment
Share on other sites

Imi si imaginez: am 14 ani, nu am mancat nimic de 2 zile si ma gandesc cum sa fac sa nu se termine si ziua aceasta fara sa simt gustul unei bucatele de paine nemucegaite.

Si deodata, vad, urcand intr-o masina luxoasa, "inca" o familie aproape fericita. Cred ca m-as gandi la orice: la fundul dezbracat si bine proportionat al nevestei, la toalele omului de afaceri, la mirosul tapiteriei masinii. Poate m-as gandi si la fata de la benzinarie si la ce fata ar face daca i-as lasa bacsis 200 de lei.

Dar nu m-as umili intr-atat, incat sa visez la viata "perfecta" pe care o are respectivul om de afaceri. M-as gandi, ca in orice moment i-as putea arata superioritatea, doar falfaindu-i la nas cu libertatea mea. As tipa in gura mea si poate, intr-un acces de mandrie reprimata din cauza atator oameni "fericiti", m-as dezbraca si m-as caca in mijlocul strazii, chiar in fata masinii lui, doar sa-i arat cat de "frumos" pot eu sa protestez impotriva tuturor etichetelor sociale, pe care el le respecta doar pentru a avea o viata "fericita".

O viata pe strazi te invata, in primul rand, sa-ti pretuiesti libertatea. Te invata sa te bucuri de orice "fleac" si iti arata ca in orice moment o poti lua de la capat. Si ce poate fi mai frumos de atat? :)

De fapt, stiu ce poate fi mai frumos de atat: un copil al strazii sa conduca lumea :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...