Jump to content
Krisler12™

Ce parere aveti despre Windows 8 ?

Recommended Posts

e greu de lucrat cu el fara un ecran touch in rest e chiar ok, merge repede se incarca repede si are aceeasi functionalitate ca si win 7.

imi place ca poti crea aplicatii cu limbajele web care sa ruleze direct in interfata metro (ceva similar cum sunt widgeturile din win 7)

il am de 1 an in virtual pc, poate peste 1 an o sa il folosesc ca sistem principal (mai astept sa faca toti programe compatibile cu el)

ce ma deranjeaza e ca aplicatiile pentru amr/risc nu merg si pe procesoare x86 si o sa fie o nebunie cu aplicatiile...

Link to comment
Share on other sites

e greu de lucrat cu el fara un ecran touch in rest e chiar ok, merge repede se incarca repede si are aceeasi functionalitate ca si win 7.

imi place ca poti crea aplicatii cu limbajele web care sa ruleze direct in interfata metro (ceva similar cum sunt widgeturile din win 7)

il am de 1 an in virtual pc, poate peste 1 an o sa il folosesc ca sistem principal (mai astept sa faca toti programe compatibile cu el)

ce ma deranjeaza e ca aplicatiile pentru amr/risc nu merg si pe procesoare x86 si o sa fie o nebunie cu aplicatiile...

Chiar nu va inteleg pe cei care tot spuneti ca este greu de lucrat cu el fara ecran touch, este chiar asa greu sa dai click cu mausul in loc sa apesi cu degetul?

Ca sistem de operare este destul de bun , este superior fata de Windows 7 prin viteza, consum mai mic de resurse si... mult mai multe.Eu l-am incercat de la prima versiune si a mers destul de bine, dar acum merge mult mai bine pentru ca este o versiune finala, o problema ar mai fi ca inca sunt destule probleme cu compatibilitatea mai multor programe , dar se va rezolva in curand.

Daca nu l-ai incercat inca, incearca-l si da-ti singur cu parerea

Link to comment
Share on other sites

Poate ca merge mult mai repede ca nu are inca de instalat update-uri, service pack-uri si alte alea, dar ia instaleaza cateva update-uri, ms office si alte programe necesare sa vezi daca tot la fel de repede se misca. Poate ca se misca acuma mai repede fiindca e doar "scheletul" dar asteapta sa fie imbracat cum trebuie si mai vede. Nu ?...

Link to comment
Share on other sites

l-am incercat si eu si sunt multumit de el.. dar are unele defecte..

off: Pentru cei care vreti sa il testati si nu puteti pe PC-ul vostru intrati AICI!! cu un proxy/nologin de america/britania si faceti-va cont, alegeti windows 8, apoi conectati-va cu datele care care sunt in "view environement" in remote desktop (start->programs etc..)

Link to comment
Share on other sites

Windows 8 e putin ciudat la inceput pana te obisnuiesti cu el. Pt toti carcotasii care zic ca e nasol fara touch am folosit 4 luni development preview version si nu am avut nici o problema. Driverele sunt compatibile. Nvidia deja a scos drivere de w8. Marele avantaj a w8 este interfata metro [cea foarte simpla] toate aplicatiile care ruleaza in metro sunt scrise in html5 + javascript => consum mic de resurse => consum mai mic de curent. Cat despre service pakuri sa fim seriosi windowsul asta apare pe 26 octombrie oficial si voi vreti service pack, buna asta buna.

Link to comment
Share on other sites

Windows 8 e putin ciudat la inceput pana te obisnuiesti cu el. Pt toti carcotasii care zic ca e nasol fara touch am folosit 4 luni development preview version si nu am avut nici o problema. Driverele sunt compatibile. Nvidia deja a scos drivere de w8. Marele avantaj a w8 este interfata metro [cea foarte simpla] toate aplicatiile care ruleaza in metro sunt scrise in html5 + javascript => consum mic de resurse => consum mai mic de curent. Cat despre service pakuri sa fim seriosi windowsul asta apare pe 26 octombrie oficial si voi vreti service pack, buna asta buna.

Mersi. O sa-l bag si eu acum :P

Link to comment
Share on other sites

Microsoft se zgarceste cu Windows 8 – ofera functii de baza contra cost

Ieri anuntam ca Microsoft a ajuns la o intelegere cu Dolby pentru includerea suportului pentru decodarea formatului Dolby Digital Plus in Windows 8, dar se pare ca inca nu s-au terminat surprizele legate de redarea de continut multimedia din urmatorul SO Microsoft. Intr-un nou post pe blogul Building Windows 8 se detaliaza cate elemente noi, negative, legate de sistemul de operare.

Pe langa faptul ca Windows 8 nu va veni cu o interfata Media Center, acum a devenit public si faptul ca va lipsi suportul pentru redarea DVD-urilor.

Microsoft a accentuat faptul ca se va axa mai mult pe redarea contintului online si a justificat neincluderea functiei de redare a DVD-urilor prin costurile de licenta foarte mari la care se mai adauga o scadere a popularitatii utilizarii DVD-urilor pe PC-uri.

Ca urmare, Windows 8 va include suport pentru H.264, VC-1, MP4, AAC, WMA, MP3, PCM si, cum am mentionat ieri, Dolby Digital Plus.

Desi in 9 din 10 cazuri daca achizitionati un desktop sau notebook cu o unitate optica primiti si o aplicatie software pentru redarea DVD-urilor, pe langa faptul ca exista solutii software gratuite, Microsoft vine cu o alternativa bizara.

Daca VLC, Media Player Classic sau KMplayer nu se potrivesc stilului vostru de viata, nu vreti mai bine ca, pe langa 1000 de lei pe un sistem de operare, sa mai cheltuiti 100-200 lei pentru a putea reda un DVD folosind o interfata banala? Aceasta este solutia Microsoft care va oferi utilizatorilor posibilitatea de a achizitiona direct din Control Panel – Add Features to Windows 8 cateva pachete cu functii care erau gratuite. Sau, ma rog, pana acum erau incluse in pret.

Asadar, din noul Windows veti putea achizitiona un Pro Pack sau un Media Center Pack care va va permite sa vedeti DVD-uri in Media Center, dar si sa va uitati la TV daca aveti un TV Tuner. Care va fi pretul acestor pachete de functii extrem de utile si de interesante? Microsoft mai amana un pic raspunsul la aceasta intrebare.

http://playtech.ro/2012/microsoft-se-zgarceste-cu-windows-8-ofera-functii-de-baza-contra-cost/

Fanii Windows 8 ar trebui sa se gandeasca mai bine cand zic ca vor trece pe acest SO.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai l-am testat eu acuma in VMWare.

Pot sa spun ca e destul de incomod sa lucrezi cu el fara a avea un touchscreen. Asa cu mousul e ca si cum ai bea suc de portocal cu gust de bere si ai astepta sa te imbeti. Nu are nici un farmec daca nu ai touchscreen si iti vine si greu pana cauti o chestie ca trebuie sa dai ceva mai multe clickuri fata de windows 7 care e facut special pentru mouse.

Incercati si va veti convinge ca e mai bine sa ramaneti la windows 7 sau xp daca folositi un pc si nu ceva cu tochscreen.

Link to comment
Share on other sites

Pentru carcotasi: windows 8 e o versiune mai buna a predecesorului sau windows 7 nu`i deloc incomod sa folosesti mouse.

windows 8 apare oficial pe 26 octombrie. pentru a putea folosi toate functiile sale va trebui sa aveti key original.

pentru a rula un film de pe DVD sau de pe format .iso puteti folosi ca si pe windows 7 power iso + player [la alegere vlc windows media player clasic kmplayer etc.] faza cu marketul a fost inspirat din marile markete itunes appstore playsore, care pana la urma e un lucru ok. multi programatori pot scoate bani din asta.

Dar dupa cum comentati multi dintre voi, sunteti doar niste oameni care vor sa fure cat mai mult ... si se supara cand un individ le`a pus o mica piedica in activitatea lor de piratare.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut multi care tot vorbesc despre versiunea finala, Fratilor! deja a aparut.....sau nu stiti ce inseamna RTM? /:) ****unii....

Release To Manufacturing. Un build care ei presupun ca ar fi OK sa-l vanda ca retail. De la un RTM pana la versiunea finala se mai gasesc 100000000000000000000000000000000000000000000000000 de bug-uri.

Link to comment
Share on other sites

Release To Manufacturing. Un build care ei presupun ca ar fi OK sa-l vanda ca retail. De la un RTM pana la versiunea finala se mai gasesc 100000000000000000000000000000000000000000000000000 de bug-uri.

Windows Vista RTM Build 6000 = Windows Vista HP - ULTIMATE

Windows 7 RTM Build 7600 = Windows 7 HP - ULTIMATE.

Windows 8 RTM Build 9200 = Windows 8 Core - Enterprise

Pe MSDN, windows 8 este numit deja cu versiunile comerciale, cuvantul RTM a disparut de la 1 August. Tot aceste versiuni uploadate pe 15 August vor ramane pe MSDN pana va aparea SP1/FP1...Asa a fost si la 7...si la vista.

Link to comment
Share on other sites

Pentru carcotasi: windows 8 e o versiune mai buna a predecesorului sau windows 7 nu`i deloc incomod sa folosesti mouse.

windows 8 apare oficial pe 26 octombrie. pentru a putea folosi toate functiile sale va trebui sa aveti key original.

pentru a rula un film de pe DVD sau de pe format .iso puteti folosi ca si pe windows 7 power iso + player [la alegere vlc windows media player clasic kmplayer etc.] faza cu marketul a fost inspirat din marile markete itunes appstore playsore, care pana la urma e un lucru ok. multi programatori pot scoate bani din asta.

Dar dupa cum comentati multi dintre voi, sunteti doar niste oameni care vor sa fure cat mai mult ... si se supara cand un individ le`a pus o mica piedica in activitatea lor de piratare.

Interfata metro si market-ul etc.. mi se pare o copie de la noul dashboard-ul de pe xbox 360 tot de la (Microsoft), orcum mie personal Windows 8 mi se pare destul de stabil.. pentru inceut se misca destul de bine in comparatie cu Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...