Jump to content
Guest Kovalski

Cautam sponsori pentru PoS

Recommended Posts

Guest Kovalski

Pentru ca proiectul PoS a inceput sa castige din ce in ce mai multi useri si sa dovedit a fi un proiect care merita efortul nostru , ma adresez tuturor in speranta ca ne veti sprijini in orice mod posibil.

Avem nevoie de sponsori pentru proiect, banii sunt necesari strict pentru existenta si dezvoltarea proiectului, fara acesti bani proiectul PoS va fi inchis.

Banii vor fi utilizati doar pentru serverul/serverele pe care PoS va rula, nu pentru altceva.

De asemenea se pot face si donatii, dar din moment ce donatiile nu sunt o sursa stabila de venit pentru proiect nu ne putem baza doar pe micile donatii ale userilor.

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata avem destul de multi useri iar plata pe luna a unui server care sa reziste si sa fie ok dpdv calitativ este destul de scump si in plus aseara ne-am confruntat cu un synflood spoofed.Serverul a facut fata...dar este posibil ca pe viitor sa nu faca fata la o cantitate mai mare de pachete.Multumim oricui a facut donatii dar asa cum spune si ps-axl,ele nu sunt un venit stabil pentru asigurarea echipamentelor necesare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Infrastructura de care avem nevoie este cam asa..

Avem nevoie de un server ca router/fw cu 3 placi de retea.

Pe fw/router punem 1 placa cu linkul de internet si 2 placi ce fac load balancing intre ele pe trafic catre serveru PoS.

Dupa aceea vine serverul PoS cu 2 placi de retea.

Schema

746network_server.png

Link to comment
Share on other sites

Daca imi permiti, as avea cateva sfaturi care ar putea sa te ajute.

Parerea mea este ca daca vrei ca utilizatorii sa-si bage mana in buzunar, atunci trebuie sa le oferi la schimb transparenta si motivatie.

Transparenta: fa-ti un calcul realist pentru costuri, apoi gaseste o modalitate de a-ti informa donatorii in legatura cu situatia financiara a proiectului tau. Un contor de genul "This month our community donated us 13$ from a total of 37$ needed" ar trebui sa rezolve problema. Transparenta e importanta pentru ca le inlatura utilizatorilor teama de a dona atunci cand nu este cazul, dar le si da senzatia ca ce doneaza ei chiar conteaza.

Sa mergi pe ideea "cu cat donati mai mult, cu atat este mai bine" nu va tine.

Motivatia: de ce ar dona cineva? poate ar trebui sa introduci cateva optiuni la care sa aiba acces doar cei ce cumpara un plan premium? Sau sa le oferi un statut de VIP celor care doneaza? Trebuie sa fie ceva, macar o steluta stralucitoare, un Hall of Fame, orice, care sa "gadile" subtil egoul celor care doneaza.

Si, poate ar trebui sa gasesti o modalitate sa-ti monetizezi traficul. Proiectul tau va fi unul cu adevarat de succes daca va deveni autosustenabil. Free up.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Nytro si DarkyAngel au acces la contul de paypal pentru donatiile la PoS pot confirma urmatoarele

Currency Total

EUR €19.48 EUR

USD $4.48 USD

Asta este ceea ce sa donat pana acum. pot oferi aceste date oricand oricui mi le cere mie lui Darky sau lui Nytro.

Suma lunara de care avem nevoie este undeva intre 200-300 de euro cel mai probabil 270 de euro lunar doar pentru achitarea celor doua servere de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Nytro si DarkyAngel au acces la contul de paypal pentru donatiile la PoS pot confirma urmatoarele

Currency Total

EUR €19.48 EUR

USD $4.48 USD

Asta este ceea ce sa donat pana acum. pot oferi aceste date oricand oricui mi le cere mie lui Darky sau lui Nytro.

Suma lunara de care avem nevoie este undeva intre 200-300 de euro cel mai probabil 270 de euro lunar doar pentru achitarea celor doua servere de mai sus.

Am sa va ajut si eu, singura modalitate este prin paypal? Nu aveti un cont la banca

Baga o sectiune premium, chiar si pe forum este buna una, sa avem acces la nelogine, e-mailuri, conturi de facebook, toluri safe

Edited by inteleptul
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Serverul actual are urmatoarea configuratie :

Este un HP DL 120 Gen 7

PROCESOR : Xeon E3-1240 @ 3.30 GHz

RAM : 16 GB RAM ECC DDR3

HDD : 2x 2TB SATA3,7200 RPM,6GB/s,64MB cache

Network:2 port 1Gb in LACP.

Pret : 180 euro pe luna. + taxa de instalare 50 de euro

Serverul pentru load balancing va fi un HP i7-2600 cu urmatoarea configuratie:

Procesor : Core i7-2600 @ 3.40 GHz

4 coreuri, 8 threads; 8MB

Memorie : 8 GB DDR3 ECC

Switchport 1 Gbps

hdd : 500 giga 7200 RPM

pret 90 euro + taxa de instalare 75 de euro

Total: 395 euro prima luna dupa care 270 de euro lunar.

Prima luna va fi mai greu deoarece se percep acele taxe de instalare.

LE: platforma poate rula si pe un pentium 4 dar va scade pe partea de scalabilitate, si va fi limitat ca resurse pentru utilizatori.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ ar merge daca l-am face fara share fara upload/download fara streaming video/audio fara spatiu alocat userilor.. doar cateva aplicatii.. si un chat...

si maxim 50 de useri online simultan :)

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Eu nu folosesc POS-ul ca nu ma ajuta cu nimic dar am facut si eu o donatie cu ce aveam in paypal in plus. Nu-i mult dar poate se strange. Ca tot intreba cineva mai sus ce castigam? Eu unu am trimis pentru simplu fapt ca am invatat destule chestii pe aici chiar daca nu le practic. Succes cu pos-ul in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Asa suntem majoritatea Romanilor.. vrem sa avem ceva dar fara sa miscam un deget...

Acest proiect este unul superb, si totusi cuvantul superb nu este suficient de multumitor pentru acest proiect.

Eu personal apreciez munca baietilor pentru ca stiu cat s-au chinuit si cate nopti au pierdut pentru a lucra la acest proiect.

Si ar fi pacat ca acest proiect sa fie inchis...

ps-axl a incercat mereu sa ofere ceva nou comunitatii RST si sa imbunatateasca in felul lui aceasta comunitate.

Acum el apeleaza la noi pentru ajutor, si noi il ignoram..

Imi este greu sa cred ca nu se poate sa mentinem acest proiect.

Il cunosc pe ps-axl destul de bine si pot sa afirm ferm ca aceste donatii nu sunt pentru altceva decat ceea ce a specificat si el intr-un post anterior.

Cel mai mult imi pare rau pentru faptul ca erau destule idei si viitoare proiecte de implementat in pos dar in ritmul acesta cred ca totul va disparea..

Va rog sa nu ignorati acest proiect si sa faceti un efort sa il sustinem.

Link to comment
Share on other sites

Infrastructura de care avem nevoie este cam asa..

Avem nevoie de un server ca router/fw cu 3 placi de retea.

Pe fw/router punem 1 placa cu linkul de internet si 2 placi ce fac load balancing intre ele pe trafic catre serveru PoS.

Dupa aceea vine serverul PoS cu 2 placi de retea.

Schema

746network_server.png

Sfaturi:

- "Server pe post de router/fw" se poate scoate. Performanta de filtrare si routing pe acel i7 (hp 8200) este mica. LACP-ul se face direct in router. (este o mica economie aici); De altfel, nu vad ce ce ai face agregare de link-uri daca nu folosesti peste 1Gbps (banda care ar costa cam multisor).

- Serverul PoS am citit in thread ca ar avea doua discuri SATA. As recomanda 4 discuri puse in raid 10 pentru stabilitate, protectia datelor si transfer sustinut.

"Mici" probleme:

1. 270 de euro nu-i poti strange din donatii prin aceasta comunitate. Serios acum.

2. Sa nu inceapa momarlanii sa doneze din conturi care nu sunt ale lor, ca va lasa PayPal fara account.

3. Citeste 1. .... Sigur strangi banutii aia de inceput, insa nu cred ca se vor strange lunar.

So, primul sistem, cu un cost mai optimizat si ceva mai multe optiuni:

HP DL120 G7

> Intel Xeon E31240 @ 3.3 GHz

> 4 Core, 8 Threads, 8MB L2 Cache

> 16 GB DDR3-1333 / EEC Registered

> 4 x 2TB, 7200 rpm, 6Gb/s, SATA3

> HP Smart Array P212/256MB Flash Write Cache

> Integrated Lights-Out 3

> 200 Mbps Guaranteed Upstream Speed

> 500 Mbps Upstream Burstable Speed

> 1 Gbps Network Port Speed

> Unmetered/Unlimited Bandwidth

> 5 IP Addresses / Ukraine or/and Germany ips.

--------

Cost: 180 Euro/lunar / Fara taxa instalare.

Ca avantaj, in afara de bani: Raspuns ca la carte in caz de abuzuri ; Nu stiu pe unde scoateti camasa daca se face un hacking de pe ip-urile alocate serverului. Eu pot sa musamalizez usor un incident de genul, fara a da datele utilizatorului sau utilizatorilor.

Edited by aelius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites


Guten Tag, Linux Security Group!

Sie haben eine Zahlung über €100,00 EUR an Personal Online System gesendet.
Es kann etwas dauern, bis diese Zahlung in der Kontoübersicht unter "Letzte Aktivitäten" angezeigt wird.

Daca nu se concretizeaza proiectul, rog pe Nytro sa foloseasca banii in folosul comunitatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...