Jump to content
player123

Sfat/uri pentru permis auto ( categoria B )

Recommended Posts

Va salut,

As dori sa va intreb de unde este cel mai bine sa invat pentru permisul auto ( Cat. B ).

Drpciv / Codul Rutier ( 2011 ) / e-drpciv

Pe drpciv e aiurea ca trebuie sa stau si sa caut pe google fiecare intrebare.

Iar pe e-drpciv nu stiu daca alea sunt chiar bune, sunt unele persoane care ziceau ca unele raspunsuri sunt gresite.

Deci, de unde este cel mai "corect" sa invat pentru permisul auto ?

P.s : Doresc sfaturi de la cei care au luat permisul.

P.ss : Am la dispozitie 1 saptamana, deci trebuie sa trag tare.

Va multumesc,

Link to comment
Share on other sites

De carte ai auzit? ... Iti dau un mic sfat pe care l-am primit si eu cand invatam pentru scoala.

Ia cartea si citeste Regulamentul si Ordonanta de urgenta de cateva ori bine de tot... invata ce scrie acolo si lasa intrebarile pe mai tarziu.

Ai 1 saptamana? bun in prima zi citeste de 5 ori regulamenul( fara sa faci intrebari), a 2 zi citeste OUg-ul de 5 ori incercand sa intelegi logic ce scrie acolo..( fara intrebari)

Iar in restul zilelor intra pe Drpciv si baga intrebari la greu... o sa te ajute.

Eu am gradele B,C,E si iti spun sincer ca daca cunosti Reg si Oug-ul o sa iti fie usor...si invata infractiunile pentru ca la orice intrebare daca nu ii infractiune ii contraventie si ii usor... si la contraventii invatale pe alea mai grele si asa o sa iti fie usor sa le diferentiezi dupa gradul de dificultate al faptei.

Tot ce faci pe Drpciv iti vine si la examen... + 1-2 intrebari modificate. Asa am patit eu la C... mi-au venit 2 intrebari pe care nu le gaseai in carte dar eu fost relativ logice.

Daca inveti cum ti=am spus eu o sa iti fie usor...daca incepi cu intrebarile nu o sa faci nimic...chiar daca acasa le nimeresti acolo ii stres si o sa dai gres asa ca invata REG si OUG-ul ca de acolo pleaca tot!

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai o saptamana, eu 2 nopti, si cand repet, doua nopti :))) !

In prima noapte am facut chestionarele din carte, toate, si vreo 20 de chestionare pe drpciv,

in a doua am refacut chestionarele si am invatat la memorie alea de mecanica, si alea de sanctiuni am mers pe logica, ca nu doar trebuie sa sti, ci mergi si pe premisa ca raspunsul ar fi unul logic.

Am luat cu 22 de doua ori :*, ca am picat la oras ca nu am dat bani prima data :).

Link to comment
Share on other sites

O saptamana e mult.

Citeste regulamentul si incearca sa-ti faci o idee generala. Trebuie sa fii atent: unde e oprirea interzisa, unde e stationarea interzisa, mersul inapoi etc. Gasesti poate niste documentatii pe internet cu asa ceva.

Inveti semnele de circulatie(cele mai importante). De la indicatoare la indicatiile politistului etc.

Inveti sanctiunile. Cel mai important e sa faci diferenta intre infractiuni si contraventii.

Dupa toata treaba asta faci intrebari din carte. Eu faceam un set de 50 de intrebari, dupa care ma uitam la sfarsit si vedeam unde am gresit. Reluam din acel set de 50 de intrebari doar intrebarile pe care le gresisem si raspundeam iar la ele. Dupaia treci la urmatorul set de 50 de intrebari, pana termini toate intrebarile din carte.

Dupa ce faci tot ce ti-am zis mai sus, faci intrebari de pe drpciv.

In mod normal nu ar trebui sa pici niciun test de pe drpciv(sunt aceleasi intrebari ca la examen).

Daca pici din 20 mai mult de 1 ar trebui sa reiei intrebarile.

Ca sa fii sigur ca treci ar trebui ca din toate intrebarile existente in carte sa nu gresesti mai mult de 10%. (16% ar fi minimul dar 10% iti ofera garantia probabilistica).

Daca faci ce ti-am zis mai sus ai avea sanse mari sa iei 26/26(cel putin asa a fost in cazul meu)

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...