Jump to content
daeniel

Care-i faza cu imei-urile?

Recommended Posts

Am 2 telefoane nokia pe okazii si ma tot freaca unii cu mesaje gen sa le trimit imei-urile sa vada daca-s "originale" sau daca au garantie desi am specificat ca nu au si nici nu sunt replici. Oricum stiu ca nu vor sa cumpere, un om care vrea sa cumpere pune alte intrebari.

Deci.... care-i faza cu imei-urile? Vreo smecherie noua? ;;)

Mersi

Link to comment
Share on other sites

NU trimite nici un fel de IMEI !

Povestea sta in felul urmator, nu stiu daca intelegi, o sa exemplific in contextul unui joc on-line. Treaba decurge asa. Tu vrei sa vinzi contul, iar eu sa til cumpar. Nu te pun sa schimbi e-mail, parola sau ceva ( TE SIMTI MAXIM IN SIGURANTA ) dar iti cer screenshot la un mail primit de la joc pe contul tau de e-mail, si un screen shot al caracterului on-line sau ingame. Ce rezulta din afacere ? Simplu, mail la suport, am screenuri cu e-mailul si contul, imi schimba contul pe ce mail vreau eu. Concluzia ? Si fara cont, si fara bani ! ( mai pe romaneste, si futut si cu banii luati )

Link to comment
Share on other sites

@Graphik, am scris in acelasi timp :)

Ce modele de nokia sunt ?

imei e ca cnp`ul de pe buletin, reprezinta aparatul in sine.

Prin imei poate reteaua/retelele sa te urmareasca asta in cazul in care ... esti urmarit, daca ai nr de telefon X pe reteaua Vodafone, si iti schimbi numarul de telefon (Y) pe reteaua Cosmote, daca folosesti acelasi telefon cu numarul Y, si esti ascultat, esti in continuare ascultat.

In momentul in care bagi o cartela intr-un telefon, acesa trimite seria cartelei + imei-ul telefonului catre provider-ul de retea, ele se stocheaza.

In momentul in care bagi o alta cartela, e treaba de 2 clickuri sa vada ca e folosit acelasi aparat.

Probabil a aparut o modalitate de a rescrie imei`urile telefoanelor, si baietii aduna cat mai multe, ca o paranteza stiu ca era pe undeva un "Bulletproof nokia" care isi schimba singur imei la 5 secunde, ( beat that ).

Probabil (daca sunt telefoane scumpe), vor sa faca o tiganie pe fata si sa te lase fara ele.

In nici un caz nu le da imei, clar!

Link to comment
Share on other sites

Fratilor,

Dar ca sa ii ia cineva telefonul nu trebuie sa vina si cu niste acte care sa ateste ca el are acel telefon cu acel IMEI? Eu nu vad un asa mare pericol in a dat IMEI-ul. Cu ajutorul IMEI-ului cumparatorul verifica daca telefonul este original intrand aici:

https://www.numberingplans.com/?page=analysis?=imeinr

Un cunoscator de telefoane, sa zicem unu care ar cunoaste site-ul de mai sus, banuiesc ca ar cunoaste si codurile telefoanelor nokia, respectiv:

*#92702689# (= *#war0anty#)

*#0000#

Nu ar avea nevoie de imei ca sa afle daca un telefon e sau nu original.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i nici o ?mecherie cu imei-urile... Nu po?i face nimic cu ele, nici legal, nici ilegal.

Oamenii cer imei-ul s? verifice dac? telefonul este o clon? sau original.

Cât despre schimbat imei-ul... la marea majoritatea a telefoanelor se poate schimba, mai pu?in la iphone ?i nokia sl1,2,3. Defapt se schimb? ?i la acestea, doar c? solu?ia nu este public?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...