Jump to content
TheTime

Premiile RST

Recommended Posts

RST - o comunitate mare, frumoasa, eterogena, plina cu copii, dar si cu oameni care merita toata stima.

Sugetia cu care vine acest topic este crearea unui eveniment anual (propun data de 5 noiembrie) in care sa cautam, recunoastem si rasplatim oamenii de calitate care au contribuit activ la dezvoltarea forumului pe parcursul anului, un fel de festival de premiere.

Propun o premiere pe mai multe categorii. Propunerile pentru fiecare categorie ar trebui facute de conducerea RST, iar castigatorii sa fie desemnati prin vot. (fiecare utilizator sa aiba dreptul la un singur vot pentru fiecare categorie).

Categoriile la care m-am gandit sunt urmatoarele:

1. Developer of the year - ales dintre cei care au ceva postat la RST Power, un programator care a adus prestigiu comunitatii prin ideile si programele sale. Nu ducem lipsa de concurenti, sunt cateva persoane care impresioneaza in mod constant.

2. Game Changer - ales dintre cei ce au avut una sau mai multe interventii care au marcat definitiv si pozitiv aceasta comunitate. Putem gasi acel jucator cheie care a venit cu o actiune sau o idee ce ne-a facut viata mai frumoasa? Putem incerca...

3. The Good Guy - ales dintre utilizatorii care au dat constant o mana de ajutor, care au oferit conturi de prin stealere, care au raspuns la intrebari atunci cand altii doar au facut misto. Cei care au fost ajutati ar avea acum ocazia sa spuna multumesc!

4. The Show Off - ales dintre utilizatorii cu realizari impresionante in cadrul categoriei cu nume asemanator. Rareori se posteaza ceva cu adevarat interesant la Club ShowOff, dar cei care reusesc sa ne lase cu gura cascata ar trebui adusi in atentia noastra.

5. Better then Google - ales dintre utilizatorii care au incercat constant sa ne tina la curent cu vulnerabilitatile nou-aparute, cu programe noi, cu stiri interesante din domeniu. Premiul ar trebui sa ajunga la un utilizator cu un bagaj vast de cunostinte, priceput in domeniu, activ pe forum prin topicuri informative.

A 6-a categorie cred ca va fi cea mai controversata, dar as vrea sa o aduc in atentia voastra. Rog adminii si moderatorii sa analizeze atent beneficiile acestei categorii, nu doar sa refuze propunerea.

6. The Golden Raspberry - ales dintre moderatori, mai exact celui mai nedrept moderator de pe forum (doar moderatorii intra in discutie, nu si adminii). Este singurul premiu negativ, menit sa traga un semnal de alarma asupra abuzurilor de putere care sunt uneori prea usor mascate de staff. Cel ce casatiga acest premiu ar trebui downgradat de la statutul de moderator la statutul de VIP, urmand ca dupa o perioada de 3 luni adminii sa analizeze daca forumul chiar are nevoie de acea persoana ca moderator. Aceasta categorie nu este menita sa aduca razbunare asupra vreunui moderator (eu personal nu voi vota), ci doar sa imputineze cazurile in care fiecare face cat il tin privilegiile. Desi poate vota cine vrea, cred ca ar trebui sa se tina cont doar de voturile utilizatorilor cu cel putin 100 posturi si 3 luni vechime. Prevenim astfel polonici sa voteze, dar ii ascultam pe cei mai activi. Recapitulare: 3 luni suspendat, apoi poate reveni moderator, in functie de voia adminilor.

Desi sunt un sustinator al limbii romane, toate premiile sunt in limba engleza pentru ca sunt sigur ca RST-ul are rezonanta nu doar la nivel local.

Ce castiga campionii?

1. Bragging Rights

2. + 3 rep points

3. Costum title (daca nu au deja)

4. Isi vad numele in RST Hall of Fame - un topic sticky in care sa se tina evidenta castigatorilor de-a lungul timpului, topic destinat legendelor.

5. cash? daca se va gasi vreun sponsor, desi nu prea cred...

6. O vacanta de 3 luni pentru moderator, timp pe care sigur il poate folosi in scopuri utile.

Nu cred ca mai este nevoie sa detaliez de ce ar fi bine sa-i rasplatim cu putina recunoastere pe cei mai buni dintre noi. Sper doar sa se si vrea.

Link to comment
Share on other sites

This is a really nice idea, sunt sigur ca va motiva multi sa miste ceva pe forum...

O idee simpla e una care ii face pe toti ceilalti sa zica "de ce nu s-a gandit la asta inainte"... Si ideea ta ma face sa zic "de ce nu s-a gandit nimeni la asta inainte" xD

Au fost multe initiative de genu, putin au dorit sa participe.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca data trecuta cand sa discutat era diferita abordarea, in sensul ca cei care postau des chestii de calitate primeau VIP sau custom title, ceva de genul, nu mai retin.

Abordarea aceasta mi se pare super buna. Sa se faca niste categorii si staff-ul sa aleaga in fiecare an "purtatorul coroanei" pentru acea categorie.

As zice sa facem poll, daca sunt si adminii de acord.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ Da sigur ca da.

Daca s-au dat banuri si avertismente au fost toate cu motiv, nu este nici un moderator care sa fi facut abuz.

Unii au fost mai indulgenti si au trecut cu vederea micile tampenii facute de useri iar altii au fost mai severi si au sanctionat conform regulamentului.

Iar userii care au fost sanctionati sever e si normal sa doreasca sa voteze impotriva acelui moderator, lucru care nu se va intampla pentru ca nu avem pe cine sa propunem la aceasta categorie.

Link to comment
Share on other sites

Daca s-au dat banuri si avertismente au fost toate cu motiv, nu este nici un moderator care sa fi facut abuz.

Unii au fost mai indulgenti si au trecut cu vederea micile tampenii facute de useri iar altii au fost mai severi si au sanctionat conform regulamentului.

Iar userii care au fost sanctionati sever e si normal sa doreasca sa voteze impotriva acelui moderator, lucru care nu se va intampla pentru ca nu avem pe cine sa propunem la aceasta categorie.

Daca majoritatea voturilor o sa fie indreptate (SA ZICEM) spre tine... ar trebui sa iti dea de gandit ca nu suntem vorbiti intre noi , pur si simplu ai un "acel ceva" ce scarbeste o majoritate.

(Sa nu intelegi ca am ceva cu tine).

Edited by andr3y
Link to comment
Share on other sites

^ Da sigur ca da.

Daca s-au dat banuri si avertismente au fost toate cu motiv, nu este nici un moderator care sa fi facut abuz.

Unii au fost mai indulgenti si au trecut cu vederea micile tampenii facute de useri iar altii au fost mai severi si au sanctionat conform regulamentului.

Iar userii care au fost sanctionati sever e si normal sa doreasca sa voteze impotriva acelui moderator, lucru care nu se va intampla pentru ca nu avem pe cine sa propunem la aceasta categorie.

Am vazut cazuri cu ban pentru o simpla parere! (parere in care nu au fost aduse ofense nimanui)

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ Te-ai gandit ca poate acel post a fost considerat offtopic sau post inutil?

@andr3y, in cazul RST majoritatea adica userii acesui forum trebuie sa se conformeze si sa respecte niste reguli destul de simple impuse de catre admini, chiar daca majoritatea nu sunt de acord cu aceste reguli asta nu inseamna ca ne pasa catusi de putin.

Regulile sunt facute pentru toti userii, ce-i drept userii vechi si membri VIP au parte de un tratament mai special (nu mereu) fata de restul userilor. RST este un forum privat, iar faptul ca userii au conturi pe acest forum se datoreaza conducerii care a decis sa fie asa, lucru incontestabil si indiscutabil de catre unul sau mai multi useri.

Au fost cazuri in care un membru vip a fost sanctionat de catre mine pentru offtopic iar acel avertisment fiind ultimul din maximul de avertismente (6) sa transformat in ban permanent, era absolut conform regulamentului sa las acel user banul ca fiind permanent, in schimb am scos banul permanent si am dat ban pe 1 zi dat fiind faptul ca era un membru respectat cu privilegii de VIP. A nu se considera ca facem "nepotisme" dar sunt useri care si-au castigat pe deplin dreptul de a face parte din aceasta comunitate, si de asemenea sunt membri care nu aduc nici un beneficiu prin prezenta lor acestei comunitati, iar una din regulile formului spune clar ca acesti useri pot fi indepartati din aceasta comunitate daca prezenta lor pe acest forum este considerata a fi inutila.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Da, este firesc sa ma gandesc la offtopic sau inutil, dar un raspuns in "pizdis" primit de la moderator? ( sa cauti nod in papura nu e greu) Pacat ca nu a inteles substratul afirmatiei, cred ca sub 5% din membrii au fost capabili sa inteleaga acea aluzie (poate nu s-a facut inteles utilizatorul in ceea ce vroia sa spuna), in fine, iti inteleg punctul de vedere dar tu il intelegi pe al meu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Am inteles, dar sincer nu contest deciziile luate de alti moderatori, una din regulile noastre nescrise dar care tin de bun simt si respect reciproc este acela de a nu interveni peste sanctiunile date de catre un alt membru din staff.

Chiar daca suntem de acord sau nu cu acea sanctiune, dar acum ca sa gandim si din punctul meu de vedere, daca un admin/mod vrea sa dea ban cuiva o poate face foarte usor si nu trebuie sa dea nici o explicatie nici unui user despre actiunea luata de el. Singurii care pot cere lamuriri in privinta deciziilor luate de moderatori sunt adminii, care sunt constienti de banurile si de sanctiunile date pe RST.

Link to comment
Share on other sites

2.3.4.5 se pot da mai des. Daca faci chestia asta anuala nu o sa-si mai aduca aminte nimeni de ea. Si nu esti primul care propune premii pentru activitate, de orice fel. Begood s-a mai chinuit odata.. si a murit ideea pentru ca nu aveai cu cine.

Daca nu gasesti pe cineva sa faca un raport cu toate alea (ca va fi efectiv o statistica) sa nu zica lumea ca dai premiile pe relatii sau nu stiu ce cacat le mai trece prin minte, nu ai cum sa duci la capat aceasta actiune.

Ca premii, nu cred ca deranjeaza pe nimeni daca aruncam mai des cu +3 rep, custom title sau hall of fame, cand spun mai des ma gandesc lunar/semestrial... cum decide lumea.

Revin cu un sfat, daca nu tii din scurt posturile (care nu's putine zilnic), toate comentariile si sa-i faci pe toti sa inteleaga cat de important e sa fii in Hall of fame, sau sa ai rep, nu are rost, ca nu-si va da nimeni silinta.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, dar sincer nu contest deciziile luate de alti moderatori, una din regulile noastre nescrise dar care tin de bun simt si respect reciproc este acela de a nu interveni peste sanctiunile date de catre un alt membru din staff.

Chiar daca suntem de acord sau nu cu acea sanctiune, dar acum ca sa gandim si din punctul meu de vedere, daca un admin/mod vrea sa dea ban cuiva o poate face foarte usor si nu trebuie sa dea nici o explicatie nici unui user despre actiunea luata de el. Singurii care pot cere lamuriri in privinta deciziilor luate de moderatori sunt adminii, care sunt constienti de banurile si de sanctiunile date pe RST.

True, si sa citiam din Biblie:

kw3rln_;26475']15. Un moderator sau admin are intotdeauna dreptate in privinta reguli/avertizari! Atentie cand primesti avertizare' date=' fara comentarii de prost gust.[/color']

Deci ...Liniste!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...