Jump to content
tromfil

Regulamentul Forumului ! [RO]

Recommended Posts

Ultima actualizare: 04 mai 2013.

Tabel sanc?iuni

- 3 avertismente? ban 5 zile

- 4 avertismente? ban 10 zile

- 5 avertismente? ban 30 de zile (o lun?)

- 6 avertismente? ban permanent

Toleran?? 0 pentru fraud? sau informa?ii ce faciliteaz? frauda online sau bancar?. Inclusiv mesajele private. (Skimming, CC, Orange, Craiglist, Okazii, programe de adunat emailuri de pe siteurile de licita?ii). Regula aceasta este cel mai strict respectat?, iar datele voastre vor fi oferite organelor competente, dac? ni se va cere acest lucru.

1. Ac?iuni pentru care ve?i primi avertisment sau chiar ban: offtopic, post dublu(ave?i buton de editare), post inutil, redeschidere topic, insultare membru(atac la persoan?), nume topic inadecvat, informa?ie deja postat?, limbaj inadecvat(IRC style - sh, tz, CAPS, în culori sau agramat total), avatare mari sau care întrec bunul sim?, semn?turi penibile, linkuri cu referrer, imagini dinamice în semn?tur?.

2. Oferi?i credite ?i da?i sursele originale. Dac? ve?i copia un link sau un tutorial de pe alt site/forum/blog, oferi?i credit autorului ini?ial.

3. Reclam?: f?r? reclam? la site-uri de securitate/hacking. Indiferent c? sunt alte voastre sau nu. Altfel de reclam? este permis? doar în sec?iunea dedicat?(Bloguri ?i Bloggeri) ?i dac? ave?i minim 50 posturi.

4. Unele categorii au regulament intern. Verific? dac? exist? un regulament sticky înainte de a posta într-o anumite categorie.

5. Fiecare HackTool, tutorial, program sau lucruri asem?n?toare trebuie înso?ite de o descriere în român? sau englez?. Linkurile c?tre programe trebuie s? fie c?tre site-ul oficial al acelui program.

6. Publicarea datelor personale, sau tentative de acest gen, ale oric?rui individ, duce la ban permanent. Regula poate fi ignorat? de Super Moderatori ?i Administratori atunci când acest lucru este logic ?i argumentat.

7. Nu cere?i VIP, Moderator sau alte ranguri pentru c? nu le ve?i primi. Dac? vom avea nevoie, v? vom c?uta noi.

8. Nu ave?i voie s? vinde?i/cump?ra?i sau s? da?i XSS în serviciile Yahoo. Nici pe forum, nici pe chat, nici în mesageria privat?. Nerespectarea acestei reguli duce la ban permanent.

9. Dac? e?ti victima unei persoane de pe RST, scrie detaliile unui administrator sau într-un post (f?r? date personale) ?i vom g?si împreun? o rezolvare pe care amiabil?.

10. Un moderator/administrator are dreptul s? zboare pe oricine dore?te de pe forum, cu atât mai mult dac? consider? c? acea persoan? este inutil?.

11. Exist? buton de report post. Nu atrage?i aten?ia prin mesaje publice pentru c? ve?i primi avertisment. Eventual da?i mesaj privat acelui user.

12. Nu ave?i voie sa face?i proiecte sau prezent?ri în numele RST f?r? acordul unuia dintre administratori. Super-Moderatorii nu au dreptul de a decide ce proiecte sau prezent?ri vor fi aprobate.

13. F?r? posturi despre Adf.ly, bux, tox, mux sau cum se mai cheam? site-urile pentru chineji care fac 2 dolari pe lun? ?i se bucur?. Se va l?sa cu warn.

14. REGULA NOUA : Nu aveti voie sa injurati pe chat sau sa faceti atacuri la persoana. Nerespectarea acestei reguli duce la sanctionarea prin Kick si ulterior prin BAN pe chat.

15. Cine creaza un post mentionand faptul ca da reputatie si el are reputatie zero se alege automat cu un cartonas rosu!

16. Crearea a mai mult de 1 cont pe persoana duce automat la banarea tuturor conturilor. La aceasta regula exista o exceptie, si anume atunci cand persoana a primit ban, aceasta are dreptul de a-si crea un al doilea user (nu mai multe) pentru a raporta/posta nemultumirea in threadul special creat pentru aceasta situatie si anume acesta: https://rstforums.com/forum/42827-important-abuzuri-de-putere.rst

17. Postarea de vulnerabilitati in site-uri ce apartin de politie sau primarii (inclusiv screenshots). Chiar va recomandam sa nu cautati vulnerabilitati in site-uri ce apartin institutiilor statului. Penalizarea este ban permanent.

18. Userul care prime?te ban pe o perioad? de timp ?i face un user nou de pe care posteaz? va primi o prelungire de timp la ban pe contul original.

R?spunderea pentru faptele voastre v? apar?ine în totalitate, chiar dac? a?i luat un link de aici sau a?i urm?rit pur ?i simplu un tutorial.

=====================================

Dac? nu sunte?i mul?umi?i de un avertisment primit, contacta?i un administrator. Aten?ie, dac? îl contacta?i inutil, ve?i suporta consecin?ele(warn/ban).

Dac? ai deschis un thread / postat un mesaj în care ?i-ai anun?at plecarea de pe forum e?ti rugat s? nu î?i schimbi decizia.

Statutul de membru al acestei comunit??i este un privilegiu, nu un drept.

Dac? ?i se pare c? regulile nu sunt o problem? pentru tine, ?i le po?i respecta, te po?i înregistra.

=======================================

Edited by wildchild
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Scot o regula in evidenta:

SECTIUNEA OFFTOPIC ESTE PENTRU TOPICURILE CARE AU LEGATURA CU SECURITATEA/INFORMATICA DAR NU SE INCADREAZA IN CATEGORIILE DEJA EXISTENTE, SECTIUNEA OFFTOPIC NU ESTE PENTRU ALTCEVA DECAT CEEA CE AM SPECIFICAT MARE SI CLAR MAI DEVREME, ORICE ALT CONTINUT LA CATEGORIA OFFTOPIC CARE NU RESPECTA ACEA REGULA VA FI MUTAT LA GUNOI IAR CEL CARE A FACUT TOPICUL VA PRIMI BAN/WARN DUPA CAZ.

Link to comment
Share on other sites

Am avut un schimb de PM-uri cu TheTime, ?i vreau s? fac discu?ia public? ca s? se în?eleag? un anumit lucru f?r? alte explica?ii.

ban ban ban

Salutare,

Pot sa iti cer un sfat?

Am vazut ca s-a intamplat de mai multe ori ca eu sa inchid un topic si/sau sa dau un cartonas, ca mai apoi sa vina altcineva din staff si sa ia o masura mai dura. Sunt eu prea "bland" cu cei care posteaza tampenii? Ar trebui sa dau mai des ban?

Intreb si eu, un sfat e util.

Re:


Salut!

Asta e din cauz? c? am observat de-a lungul anilor c? e doar o chestiune de timp pân? acumuleaz? 6 warn-uri cei care posteaz? idio?enii, ?i nu mai am r?bdarea s? trimit warn, decât dac? e o persoan? cât de cât serioas? ?i calc? câteodata pe bec, ?i mai trebuie trezit? la realitate.

Oricum la 3 warn-uri nu prea stau s? le expire ban-ul automat, ?i î?i fac conturi noi. F? cum crezi, îns? eu când v?d dovezi de prostie curat? eu le dau permanent.

My advice: arde-i, mai ales pe cei cu întreb?ri desprinse de pe TPU.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt reguli noi, dar vreau sa le scot in evidenta. Nu se permite nici un fel de off-topic intr-un thread deschis de cineva. Nu are rost sa va agitati si sa-i aratati respectivului ca e prost si ca nu merita sa faca parte din comunitate. Folositi butonul de report sau contactati pe cineva din staff.

Daca cineva cere un program de flood, spart facebook etc eviati sa-i spuneti de Coaili beta (este un proiect personal al lui Tex). Am dat ban-uri pentru asta.

Fara reply-uri gen "gg", "thanks", "mersi frate, esti cel mai tare". Aveti posibilitatea de a da like sau reputatie.

Daca vedeti ca intr-un thread al unui program uploadat acum ceva timp, sunt 10 reply-uri cu "reupload pls", incercati sa il gasiti folosind alte surse si updatati thread-ul.

Vor fi monitorizate si thread-urile din sectiunea off-topic. Multe din ele vor ajunge, in cel mai bun caz, la cosul de gunoi si Ii vor aduce autorului avertismente.

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Daca cineva cere un program de flood, spart facebook etc eviati sa-i spuneti de Coaili beta (este un proiect personal al lui Tex). Am dat ban-uri pentru asta.

Hahaha, acum o saptamana parca, am dat ban la unul ce-mi cerea aia prin PM. Baietii de pe chat fac glume de genul ...

Link to comment
Share on other sites

S-a adaugat punctul 17 la regulament.

17. Postarea de vulnerabilitati in site-uri ce apartin de politie sau primarii (inclusiv screenshots). Chiar va recomandam sa nu cautati vulnerabilitati in site-uri ce apartin institutiilor statului. Penalizarea este ban permanent.
Link to comment
Share on other sites

Cei care mai fac report-uri la posturi aiurea sau din razbunare au ban permanent.

Cei care mai fac report la posturi crezand ca asa dau ei reply sau pm (nu stiu sa foloseasca un forum) o sa primeasca si ei ban permanent.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e probabil doar o obsesie a mea, dar daca nu puteti scrie un post incepand propozitia cu majuscula, macar cacatul de titlul sa il incepeti cu majuscula.

Tutorial: Tinand apasata tasta Shift, apasati prima litera din titlu. Eliberati tasta Shift.

Pentru avansati: Aveti grija sa nu aveti Caps Lock apasat.

Multumesc.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Pentru cei care nu ?tia?i, fiecare post are un buton de report (în partea de jos, un semn de exclamare).

Prin butonul de report voi trebuie s? transmite?i informa?ii *relevante* despre infrac?iune.

De acum în colo dac? mai v?d reporturi cu "sper c? îi dai ban", "?sta e prost f?cut gr?mad?", "dac? nu îi da?i warn sunte?i nesim?iti" o s? v? dau ban pe 666 de zile. ?i ?luia care i-a?i f?cut report nu o s? îi dau, s? muri?i de ciud?.

Un report util poate fi a?a: "post inutil", "injurii", "limbaj de Polonic" etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...