Jump to content
v3ctor

Biserica , preoti (piticigratis) !

Recommended Posts

Multumesc doamne ca-s ateu ... :o

Biserica asta in loc sa-ti inspire iubire si alte d'astea comerciale, pe mine ma face sa fiu mai rau si mai rasist :)) impuscati-ma repede ca fac ca ala din norvegia ...

Edited by oeil
Link to comment
Share on other sites

Luati-o asa, banuiesc ca ati fost educati de parinti sa credeti in Dumnezeu si ca exista viata dupa moarte etc.

Nu v-au trebuit multe dovezi pana sa acceptati faptul ca nu mai credeti in Dumnezeu? Cel putin asa a fost la mine.

Am crescut pana la 10 ani cu bunica, o persoana care crede in Dumnezeu mai mult decat in oricine altcineva, o persoana care si-ar da si viata pentru credinta ei. Toate lucrurile astea te fac la inceput sa crezi in El, dar dupa-aia incepi sa vezi asta ca pe o obsesie, o obsesie pe care nu o vezi cu ochi buni pentru ca incepi sa te maturizezi si sa vrei sa le arati alor tai ca te poti descurca si singur, fara ajutor din partea supra-naturalului. Multe persoane care cred in Dumnezeu au nevoie sa creada, si nu le condamn, uneori e mai usor sa zici "Asa a fost scris" atunci cand gresesti. Dar ca barbat, e rusinos sa zici asta. Trebuie sa iti asumi greselile, nu sa dai vina pe fiinte pe care nu le-ai vazut in viata ta.

Link to comment
Share on other sites

Luati-o asa, banuiesc ca ati fost educati de parinti sa credeti in Dumnezeu si ca exista viata dupa moarte etc.

Nu v-au trebuit multe dovezi pana sa acceptati faptul ca nu mai credeti in Dumnezeu? Cel putin asa a fost la mine.

exista 3 feluri de oameni,privind tema aceasta cu Dumnezeu.

1.Religiosii care spun ei,ca cred in Dumnezeu doar prin vorbe(Societatea)

2.Credinciosii care cred in Dumnezeu si il gasesc doar in sufletul lor si nu, intr-o biserica sau alta institutie de genul.Acestia dovedesc prin intelepciunea (cat este ea de mica) si actiunile lor,ca cred in El.

3.Ateii care neaga faptul ca ar exista un zeu,ceva divin.

Doar atat am avut de zis...

Edited by say3er.
Link to comment
Share on other sites

Privim biserica ca o organizatie de tip mafiot.Am in "familie" un preot si mi-a zis tot referitor la ranguri.

Primu e "valerica" ala care canta si sta la mila preotului , diacon , preotul propriu zis , preot paroh , protopop (care are cateva biserici pe zona) , episcop.

Astia ii tin eu minte asa in ordine ... dar mai sunt arhidiacon , vicar . Au si inspectori si altele...

Se intind precum o caracatita ... deci cum am zis mai sus organizatie de tip mafiot.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:

Daca un om se sinucide si trebuie ingropat, de ce nu are dreptul la un preot care sa il ingroape ?

Dar, daca un om moare din orice cauza gen: boala, are dreptul la un preot care sa il ingroape.

Care este raspunsul la aceasta intrebare?

Edited by Trykton
Link to comment
Share on other sites

Am un nepot de aproape 7 ani care anul acesta a inceput sa mearga la scoala toate bune si frumoase pana cand in a 3 a zi de scoala profesoara de religie vine si spune ca manualul ales de conducere nu o satisface si ca vrea neaparat ca parintii sa cumpere alt manual de religie. GTFO with that bullshit bitch !

Copilul acum are o ora libera.

Link to comment
Share on other sites

Am un nepot de aproape 7 ani care anul acesta a inceput sa mearga la scoala toate bune si frumoase pana cand in a 3 a zi de scoala profesoara de religie vine si spune ca manualul ales de conducere nu o satisface si ca vrea neaparat ca parintii sa cumpere alt manual de religie. GTFO with that bullshit bitch !

Copilul acum are o ora libera.

Felicitari :)

@pentru indianul si ceilalti nu am creat topicul sa dezbatem daca exista sau nu dumnezeu , sau orice legat de dumnezeu , s-a discutat asta de jdemii de ori in milioane de locuri si e inutil , crestii vor spune ca exista si ateii ca nu si o sa dezbata asta cu sute de argumente interminabile care in final duc acolo de unde s-a plecat , fiecare cu pozitia lui .

Ce ma deranjeaza pe mine si am dreptul sa ma revolt e ca statu imi ia din bani pe care eu ii castig pe munca mea si ii investeste in beliti astia . Oricum nu am ce face , degeaba ma agit pe aici , ca pe ei ii doare in 14 ca probabil sunt si mana in mana cu aia si totul e ok . Bucurativa de un articol amuzant si in acelasi timp serios :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...