Jump to content
bolovanumic

Ce masina imi puteti recomanda?

Recommended Posts

As vrea sa imi iau o masina pana in 5.000 EURO. Nu prea am experienta la masini de aceea va cer ajutorul.

Ma gandeam la o masina din clasa limuzina.

Ma intereseaza sa stiu cheltuielile pentru intretinerea masinii, consum etc. Am pus ochii pe BMW 320, dar multe persoane mi-au zis ca e scump de intretinut, iar pentru un incepator nu se merita..

Astept pareri. Ms

Link to comment
Share on other sites

Daca o iei ca prima masina nu .Ai experienta, de cat timp ai permisul ma refer la kilometrii facuti . Pentru inceput nu ti-as recomanda un 320 .

Un sfat : Nu o lua din Romania, daca o iei de la noi, masina sigur e dusa de dincolo si umflat pretul putin de cel care a adus-o (asta in cazul in care arata bine si e in stare buna, pentru ca pe drumurile noastre nu gasesti o masina buna ) .

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un ARO. Merita. Am un prieten pasionat de aceasta marca de masina. Exista diverse tipuri de ARO, inclusiv cu 8-12 locuri (fara ca cineva sa stea inghesuit). Am inteles ca astfel de modele sunt trecute la categoria limuzina :)) Unul bun (din cate am auzit) iti poti lua si cu 2000 euro si are un consum foarte mic. Daca vrei, da-mi un PM si iti fac legatura cu acel prieten al meu.

Link to comment
Share on other sites

plm vrei masina de incepator si iei bmw... mai exista si alte marci , toata lumea vrea doar BMW Bmw Bmw... Mor de foame in casa dar am Bmw , pica casa dar am Bmw... Mie unu mi-sa loat de Bmw 320 , pisicuta , ursulet si restul animalelor de la Zoo

aaa si nu iti recomad sa il iei din Germania ca ai o taxa de prima imatriculare cam cat masina

Link to comment
Share on other sites

skoda octavia

passat 2002

ford mondeo 2002

ford focus sedan

opel vectra

sunt masini cu un pret de intretinere relativ mic...gama limuzinelor cum ai vrut ... masini bune

eu unu personal la banii astia si ca masina mare mi-as lua landrover freelander, jeep grand cheeroke 3.0 diesel sau mercedes e classe ...mercedesu este scump la intretinere dar am un prieten cu 1.000.000 de km pe o balena si masina merge ceas

daca ar fi masini mici as incepe cu clio rs...am avut si il recomand

Link to comment
Share on other sites

fiat panda,alfa romeo 156,opel corsa...cauta-le in Germania ;)

Alfa romeo e scumpa la piese... Daca mi se buleste ceva dau toti banii din buzunar

plm vrei masina de incepator si iei bmw... mai exista si alte marci , toata lumea vrea doar BMW Bmw Bmw... Mor de foame in casa dar am Bmw , pica casa dar am Bmw... Mie unu mi-sa loat de Bmw 320 , pisicuta , ursulet si restul animalelor de la Zoo

aaa si nu iti recomad sa il iei din Germania ca ai o taxa de prima imatriculare cam cat masina

Nu mor de foame stai linistit... Vreau doar sa-mi iau masina, iar BMW-ul nu e chiar cum zici tu... e scump de intretinut, dar pretul de cumparare este mai mic decat celalalte masini.

Link to comment
Share on other sites

axeazate pe o masina cu motor mic, vei plati impozit mai mic, consum mai mic etc. adica ai mai multe beneficii, daca inca esti un pustan inscrie masina pe numele parintilor(sa nu aibe accident auto) vei plati asigurearea mai putin.. mai intereseazate.

Parere mea un opel ar fi perfect sau vw.

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda ca prima masina, wv passat, audit a4 sau golf. Iti recomand sa cauti oameni seriosi care le vand si nu samsari, recunosti imediat un samsar. Nu cumpara masini cu optiuni si ieftine, sigur sigur au km multi sau alte probleme. Prima mea masina a fost un vw passat model 2004, ac model cu cel din 2002, am fost extrem de multumit de masina aia. In trei ani de zile am schimbat doar consumabilele, in rest masina e tanc. vw in general e o masina rezistenta, audi iar este o masina pe care ti-o recomand cu caldura. Nu-ti cumpara skoda, eu am una si am destule probleme cu ea, bineinteles asta este sfatul meu, tu faci ce vrei. Si daca nu ai experienta prea mare, nu cumpara masina cu tractiune pe spate. Bafta multa

Link to comment
Share on other sites

eu unu iti recomand Audi S8 este limuzina asa cum ai cerut tu , este foarte rezistent mai ceva ca un tank , este si rapid fuge de rupe mai ales daca iei cu motor de 4.2 benzina are tractiune 4x4 asa ca nu ai probleme nici iarna cu el in rest ce sa iti mai spun...

Iati ce masina vrei tu nu avem noi cum sa iti recomandam , Iati ce iti place ce te atrage pe tine nu te duce sa vezi 1001 masini iao pe prima ca care o vezi , cu cat stai sa cauti mai mult cu atat o sa maresti sansele ca cumperi o cazatura si nu te axa doar pe Bmw/Vw/Opel in ziua de azi numai exista diferenta intre masini proste si masini bune... Sunt toate proaste...

Evita motorina daca poti ca e foarte pretentioasa fata de benzina

Link to comment
Share on other sites

In banii aia, excluzand bmw-ul (care si mie imi place la nebunie, crede-ma...buba e ca are intretinerea scumpa-cel putin 320d-ul...cele pe benzina sunt mai ieftine la intretinere), eu as merge pe un Opel Vectra. E o masina mare/spatioasa, nu are un consum foarte mare, are si putina putere, ceea ce e ok, din punctul meu de vedere. In schimb nu sunt foarte informat cum e la capitolul intretinere. Pentru asta iti recomand sa cauti pe forumul posesorilor de opel, sau pe 4tuning, sa vezi niste pareri ale proprietarilor.

Ar mai fi si Renault Megane, dar iti spun 100% ca te rupe la intretinere, si nu prea merita, asa per total. Masina e frumoasa, motorul trage foarte bine (1.5dci, 110cp), e o placere sa o conduci (iti spun din experienta, nu din auzite), dar depinde de noroc. Cel a carui masina am condus-o eu ajungea o data la 1-2 luni cu ea in service, desi avea grija de masina ca de ochii din cap, si o luase si de noua.

Bineinteles, ar mai fi si vw passat/bora, mercedes c/e class de prin 2003-2004, skoda octavia (gasesti la banii astia de prin 2006-2007).

Orice masina ai alege, cel mai bine ar fi sa ceri/vezi (pe forumuri cel putin) parerile posesorilor masinilor respective. Sa vezi cele mai frecvente probleme ale modelului, cat costa intretinerea, daca merita investitia pe termen lung, etc. Avand in vedere ca vrei sa cumperi o masina second, inainte de a cumpara, du-o la un service autorizat, pentru un test.

eu unu iti recomand Audi S8 este limuzina asa cum ai cerut tu , este foarte rezistent mai ceva ca un tank , este si rapid fuge de rupe mai ales daca iei cu motor de 4.2 benzina are tractiune 4x4 asa ca nu ai probleme nici iarna cu el in rest ce sa iti mai spun...

Las-o dracu' de treaba...tu stii cat e impozitul la motor de 4.2? 6000 lei/an. Mai pune acolo asigurarea+benzina+plm+revizii+piese, si in 2-3 ani costurile astea depasesc pretul masinii.

Nu fa prostia de a-ti cumpara masina cu motor mai mare de 2000cmc. Maxim 2200-2500, dar deja la 2500 impozitul e 900 lei/an.

PS: Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale, dar sunt "in graba" acum :D

Edited by Play4Fun01
Link to comment
Share on other sites

man iati un bmw 530d , an 2000-2003 , consum ai pe oras maxim 8-9 si in afara 5-6 mers cu 130km ... cea ce e ok iar ca spatiu si lux cred ca are indeajuns nu e scumpa .... iar cu intretinerea nu e cine stie ce scump , la un schimb de ulei si placute cu filtru de ulei e maxim 5 mil , iar buba ce te-ai astepta la un bmw nu conteaza natia sunt bucsele de pe fata care nus scumpe si daca le schimbi de cand cumperi masina 3-4 ani nici nu te atingi de ele daca nu conduci pe la tara ... parerea mea merita sa iti iei un bmw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...