Jump to content
daatdraqq

Rooting Android

Recommended Posts

De astazi sunt posesor de telefon cu OS Android , respectiv allview p5 alldro .

Tinand cont de faptul ca pana acum am folosit doar Iphone , va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari .

1) Rooting Android - cum se face , legaturi catre site-uri de incredere , ce avantaje/dezavantaje/riscuri sunt .

(la iPhone este Dev Team , de android cine se ocupa ?)

2) Exista pentru android ceva gen " installous" ?

3) Orice alt sfat este binevenit .

Link to comment
Share on other sites

Oh Jesus, ai facut o mare greseala ! Si eu am avut iPhone si acum am un S2, dar nah, momentan nu il pot schimba.

1. Se ocupa toata comunitatea XDA. Cauta pe google, acolo ar trebui sa fie o sectiune dedicata telefonului tau.

Rooting se face diferit la fiecare telefon. Check XDA Forums. Dezavantaje ar fi ca ti se duce garantia....daca nu se poate face unroot.

2. Hmmm...nu prea. Este ceva BlackMart, dar nu prea functioneaza, dar majoritatea aplicatiilor le iei de pe google, scriind numele aplicatiei si apoi extensia .apk de ex "Fruit ninja .apk". Pe Filestube gasesti variante ok.

3. Cam atat..nu stiu ce sa mai iti zic. Ce alte nelamuriri mai ai?

Link to comment
Share on other sites

Sfat: nu te baga la mai mult de rooting. O sa iti ia ochii custom ROM-urile alea, dar 99% ajungi sa-ti brick-uiesti telefonul.

O sa lucrezi cu programelul Odin. Cauti un kit de root pentru telefonul tau, cel mai bine sa se potriveasca si cu model, si cu versiunea de Android si cu baseband. Il flashuiesti cu Odin (vezi sa ai USB Debugging activat) si gata. Plus ca iti baga si ClockWorkMode, un super tool pentru backup/restore, flashing direct de pe tel.

Succesuri.

Link to comment
Share on other sites

1 forum.xda-developers.com

2 Nu. Gasesti cu google+torenti apk.urile deja "sparte" din care ti se instaleaza programul full.

3 Daca crezi ca i putea deveni pasionat de prostii d-astea, eu am galaxy S2 si S3. Le-am tot schimbat ROM-urile, le-am undercloackat, undervoltat, tweakuit etc si ma tine bateria de cel putin 2 ori mai mult decat cu softul "original" Nu stiu pentru telefonul tau cine face softuri bune dar pentru Galaxy se numesc Omega ROM si-s destul de stabile.

Mult bafta si da un PM daca intalnesti probleme specifice. Eu am e rezolvat tot cu XDA :)

Link to comment
Share on other sites

1 ) xda-developers.com

2 ) applanet.net / blackmart alpha / snappz market / google cu numele apk-ului / torente

3 ) eu am asta http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1663656 , doar ca ICS , nu JB . ma tine mai mult bateria fata de un s3 clasic + CWM ( clockworkmode). intru doar pe o aplicatie pe telefon ce ma conduce spre o pagina cu posibile modificari pentru telefonul meu , dau un click sa le descarc , bootez in cwm , aleg zip-ul respectiv et voila , am alt kernel , am alt mod de hac?r ca sa-mi sune telefonul tare de la primul ring + alte tampenii.

daca nu esti sigur despre cum sa faci ceva , cauta si un video pe youtube intai ,nu te arunca din prima sa urmezi pasii descrisi.

Link to comment
Share on other sites

1 singura intrebare.de ce allview?

Pentru ca este un smartphone romanesc , pentru ca bate la cur multe nume bune de pe piata , pentru ca are un pret foarte bun si o calitate de exceptie , pentru procesorul Dual-Core , camera de 8 mp ,pentru ca nu ma crede nimeni ca e un tel romanesc,pentru ca iPhone 5 costa cat o masina sh ...etc .

Mai multe gasiti aici :

http://www.allview.ro/produse/telefoane/lista-telefoane/p5-alldro/descriere/

Link to comment
Share on other sites

ok inainte sa scriu ce urmeaza sa scriu sa stii ca nu vreau sa ma cert cu nimeni si ceea ce scriu mai departe e pur informativ:)

allview nu e productie romaneasca.e china rebranding.adica oamenii din ro dau comanda la oamenii din china si apoi oamenii din china pun pe vre-o 5000 de modelele de pe banda rulanta inscrisul allview,asta e tot.uite,daca nu ma crezi vezi adresele astea 2:

Descriere: Allview

pe care il compari cu asta:

W1 | Cherry Mobile

allview e brand romanesc,iar cherry e brand filipinez.si te asigur ca daca vei cauta bine pe ailbaba/ipmart/etc... vei gasi si tabletele,chiar si pe p5.

de batut la cur nu bate pe nimeni pt ca am lucrat la ei ceva timp si la ce defecte erau la produsele nou venite din china in service acolo...vai de clienti.mai multe informatii nu pot sa dau ca astia poarta si ranchiuna ca am plecat ca nu mi-a convenit stilul in care se lucra si modul de a trata un angajat care iti aduce bani,plus ca tot ce se facea se facea la carpeala,nu profesionist.

ei spun pe site ca are cortex a9 la procesor fa o comparatie intre astea doua :

Cortex-A9 Processor - ARM originalul

si

MediaTek - MediaTek Launches MT6575 Android Platform

e o diferenta intre original si copia chinezeasca.asa e si nokia cu procesor samsung si nokia cu procesor mtk de care vand bajetii.

telefonul costa 1000 de lei din cate stiu.uite ce poti sa iei cu 1000 de lei:

Vand Google Nexus S cu Android 4.1.1, 16 GB, accesorii si garantie, ca NOU!!! - Okazii (118904831)

Vand Htc HD2 cu android 4.0.4 - Okazii (118849834)

Htc Desire C NOU, 5mpx, Beats Audio, ecran galaxy 3.5" s3, Android 4, Garantie 2 ani!! - Okazii (118820850)

Sper sa fii multumit de el,dar eu n-as fi ales allview,tocmai ca e "facut de romani" pt ca romanii sunt cele mai hoate animale.

Si mii de scuze pt offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Stiam sa e asamblat in China asa cum stiu ca si Samsung si iPhone sunt facute tot in China .

Aici te în?eli, telefonul este 99% chinezesc, piese chineze?ti, mân? de lucru, concept, s.a.m.d, nimic nu este românesc. Doar faptul c? o firm? rromânesc? ?i-a pus numele pe el ?i îl comercializeaz? în rromânia.

În ceea ce prive?te calitatea... :)) desf? orice "conserv? chinezesc?" (tv, telefon, dvd...) comercializat? de allview ?i f? compara?ie cu orice alt brand... Vei r?mâne nepl?cut surprins de "calitatea allview". S? nu mai vorbim despre faptul c? dac? ai nevoie de vreo pies? la el în perioada dup? ce a ie?it din garan?ie...s-a terminat, e clar, îl pui la naftalin?, deoarece nu vei g?sii piese de schimb pe pia?a gsm pentru ele !!!

Este adev?rat c? ?i Samsung, Nokia, Iphone.. î?i fac telefoanele în China. Diferen?a este c? ei au aparatura lor, tehnologia lor, conceptul lor, piesele lor, softurile lor, s.a.m.d. Pe când allview nu au nimic... nici m?car oameni la service care s? le asigure servisarea la aceste "scule" pe care ei le vând.

P.S. Am colaborat cu ei, deci vorbesc în cuno?tin?? de cauz?.

eu sunt foarte multumit de telefon .

Pân? la urm? asta este cel mai important, restul e cancan.

S? îl folose?ti s?n?tos ?i s? nu ai nevoie de service la el. ;)

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

dac? ai nevoie de vreo pies? la el în perioada dup? ce a ie?it din garan?ie...s-a terminat, e clar, îl pui la naftalin?, deoarece nu vei g?sii piese de schimb pe pia?a gsm pentru ele !!!

... nici m?car oameni la service care s? le asigure servisarea la aceste "scule" pe care ei le vând.

piese de schimb se gasesc dar doar la ei si le cumpara cu 1 dolar din china si le vand cu 20 aici celor care au nevoie de ele.

piata pieselor de schimb e cea mai mare afacere pt ei.(si nu numai pt ei,dar si pt altii ca evolio,etc)

si oameni la service schimba pe banda rulanta ori ca pun prea multe intrebari si au atitudine ori ca n-au treaba cu meseria.daca ar plati bani de salarii pt cineva adevarat si ar angaja varfuri cu care sa se comporte adecvat,nu ca cu ultimii sclavi (fata ia salarii si prostii din spate cnd vrea domnu')ar ajunge poate mai departe.

dar asta e ideea de patron de romanica.

P.S.azi m-a enervat un L*&&%^^$$#&& de animal d-asta.coboara din x5 la costum si ghiul de haur, se gaseste cu mine care ii vandusem o chestie de 35 de lei pe okazii si ma intreaba daca 30 nu e mai bine...

toti patronii din tara asta fac multa felatie anala.

puneti mana pe o carte sau pe net ca e garla de informatie in ziua de azi si invatati ca sa fiti patronii vostrii ca altfel va iau in ras toti ciumegii care au dat cu rama in porcu de bani si isi sufla mucii pe voi din cauza inculturii in care ei insisi colcaie!

scuze de offtopic si da,daca cineva considera ca merit warn sa-mi dea,dar nu-i mai suport pe astia!

P.S.2 mata-n rect de animal cu 30 de lei ai tai!!!!! :)

L.E. M-am enervat ce . . .mea!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...