Jump to content
dr.d3v1l

cum se decrypta :( ?

Recommended Posts

c1cabccca8

a6c6b8b8a6dc7069

bbd87acebdf3

b9cab8e1a6

c4d0abd7b4ed

a5b3b3dab3e1

c6d5bfdfb9ed9ba5

8ac4aadda6edab96c4ca

bfcab7d9aede

????????sunt pwd de la site (rai.it)

Din puctul meu de vedere astea sunt password generate, nu sunt criptate cu nimic, cel putin asa par la prima vedere, Nu sunt expert in asa ceva imi cer scuze daca gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Desteptilor, Hash-urile MD5 sunt de obicei string-uri hexadecimale de 32 caractere.

Vi se pare ca vreo parola de de-acolo are 32 caractere?

@AltraX: Tu criptezi "8ac4aadda6edab96c4ca" in MD5 iar apoi decritpezi HASH-ul obtinut si te miri ca rezultatul primit e chiar stringul criptat de tine? Ca eu asta inteleg, iar daca e asa, e trist.

Link to comment
Share on other sites

1. *ajuta-l, ca asa e frumos.

2. Dupa cum s-a mai spus, cel mai probabil e vorba de parole generate automat; In cazul in care nu ii este permisa logarea cu ajutorul lor, s-ar putea sa fie vorba de ceva filtru pe ip.

3. Pune-ti mana si folositi Google; Nu va vine sa credeti cate gasiti pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

mie imi par parole cryptate care sunt taiate (ca sa nu poata fi decryptate)

Gen md5(parola),o cheie aleatorie intre x si y (asta reprezinta cate caractere sa fie sterse) si automat la logare se genereaza md5 din parola introdusa - numarul de caractere (informatie extrasa din baza de date)

exemplu:

1234 = 81dc9bdb52d04dc20036dbd8313ed055 (MD5)

la inregistrare s-a generat o cheie aleatorie sa zicem 7

stringul in baza de date = "81dc9bdb52d04dc20036dbd83" / 13ed055

ultimele 7 caractere au disparut.

la logare se face la fel.

daca e asa cum am zis,nu o sa poti afla in veci stringul complet doar sa ai o baza de date cu mai multe hash-uri sa le compari(verifici inceputul),dar oricum sansele sunt foarte mici ,si posibil sa fie cryptate de 2 ori gen md5(md5(parola)) pt o securitate crescuta.

Link to comment
Share on other sites

mie imi par parole cryptate care sunt taiate (ca sa nu poata fi decryptate)

Gen md5(parola),o cheie aleatorie intre x si y (asta reprezinta cate caractere sa fie sterse) si automat la logare se genereaza md5 din parola introdusa - numarul de caractere (informatie extrasa din baza de date)

exemplu:

1234 = 81dc9bdb52d04dc20036dbd8313ed055 (MD5)

la inregistrare s-a generat o cheie aleatorie sa zicem 7

stringul in baza de date = "81dc9bdb52d04dc20036dbd83" / 13ed055

ultimele 7 caractere au disparut.

la logare se face la fel.

daca e asa cum am zis,nu o sa poti afla in veci stringul complet doar sa ai o baza de date cu mai multe hash-uri sa le compari(verifici inceputul),dar oricum sansele sunt foarte mici ,si posibil sa fie cryptate de 2 ori gen md5(md5(parola)) pt o securitate crescuta.

E prima data cand aud de metoda asta, oricum mi se pare foarte interesanta,

Intrebarea e, daca cineva baga alte parole la intamplare, nu poate avea norocul sa nemereasca hashuri cu primele 7 caractere asemanatoare hashului original ? Personal daca as folosi metoda asta as face un random intre 25 si 30.

Ce parere ai ?

Link to comment
Share on other sites

cu cat mai mare numarul aleatoriu cu atat mai mari sunt si sansele sa se intample ce ai descris tu acolo :) 2 stringuri diferite sa inceapa cu primele x caractere la fel cand sunt criptate

//edit

am citit din nou mesajul tau si nu , alea 7 caractere sunt eliminate, si ar fi ceva de genul 32 sau 40 (pt ca sunt si hashuri de 40) - 7.... si raman 25 sau 33 caractere

Edited by abaddon_c
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...