Jump to content
dalilice

JQuery/JavaScript functie Show/Hide

Recommended Posts

Salutare, stiu ca primul meu post pe acest forum, dar am nevoie de ajutorul vostru.

Sunt noob cand vine vorba de Java sau JQuery, dar am nevoie de o functie care sa imi ascunda div-uri.

Am gasit mai multe functii pe google, dar trebuie sa am mai multe id-uri unice, iar eu trebuie sa pun asta intr-o functie foreach deci pot pune 1 <div class="ex"> urmand sa fie generate dinamic 5 divuri.

Link to comment
Share on other sites

$("selector").hide();

ce inseamna selector:

#ceva = primul element in pagina cu id-ul ceva ( ar trebui sa fie decat unu deaia returneaza primul )

.ceva = toate elementele din pagina care au clasa ceva. Ex.: <div class="ceva"></div> sau <div class="altceva1 ceva altceva2"></div> ( merge si asa )

ceva ( exemplu: div,a,input,table,... etc ) : returneaza toate elementele care au tipul ceva

$("ceva1 ceva2") : toate elementele care sunt gasite de selectorul2 si apartin descendentilor gasiti de ceva1

exemplu: $("#nav a") : returneaza toate link-urile gasite in elementul cu id="nav"

$("ceva1 > ceva2") : toate elementele care sunt copii directi ai elementelor gasite de ceva1 si corespund selectorului ceva2

exemplu $("#nav > li > a")


<ul>
<li><a href='asdf'>asdf</a></li>
</ul>
in acest caz $("#nav > li > a") returneaza aceleasi obiecte ca $("#nav a") dar

<div id="nav">
<p>text <a href="asdf">asdf</a><span><a href='test'>test</a></span></p>
</div>
in acest caz primul returneaza $("#nav a") corect ambele link-uri dar $("#nav > li > a") nu returneaza nimic

$("selector1,selector2") = returneaza toate elementele care corespund ori selector1 ori selector2

si mai sunt si altele de genul

$("selector[attributa=valoare]") exemplu: $("a[rel=nofollow]") = returneaza toate link-urile care au atributa rel=nofollow

P.S. selectoarele de mai sus pot fi grupate

de exemplu:

$("#nav > div.secondary a.nav.special") returneaza toate link-urile care au ambele clase nav si special , care sunt descendenti ai unui div cu clasa secondary care la randul lui este copil direct al unui element cu id="nav"

in cazul tau ( din cate am inteles ... pentru ca vorbesti chineza ) te-ar ajuta


$("#ex div").hide();

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...