Jump to content
-G-

O tara aflata in declin

Recommended Posts

Astazi , 79% din populatie a decis ca basescu sa ramana presedintele Romaniei . Ce am acceptat noi de fapt azi ? Am acceptat raul cel mai mic. Insa sa nu uitam ca Basescu a vandut toata flota Romaniei si-asa prapadita . A manevrta si manevreaza in continuare afaceri de milioane prin intermediul familie si apropiatilor . Insa acest Basescu , acest marinar este raul cel mai mic , adica mai concis spus " Nu ne-a furat pe fata " .

Romania este din 89' intr-o criza politica majora , nimeni de atunci nu a mai iubit tara asa cum o facea liderul comunist N . Ceausescu , cu toate ca a facut multe rele oamenilor a facut si multe bune tarii iar punand aceste lucruri pe o balanta cred ca balanta s-ar inclina spre lucrurile mai bune . Din 89' toti cei care ne-au condus au fost ori comunisti ( Iliescu ) , ori incompetenti(constantinescu , basescu ) . Aceasta tara necesita un om cu mana de fier , altfel nimic nu este posibil . Multi ar spune ca Becali ar fi cel potrivit insa de repetate ori si-a dovedit taranimea .

In Romania ar trebui un om patriot , un om care provine din clasa muncitoreasca , sa stie cum se castiga painea , si sa nu uite de unde a plecat. Romanii se lasa foarte usor influentati , foarte usor manevrati , ne lasam dusi de multe ori de niste promisiuni oarbe . Dupa cum a spus O. Paler " Am trait in comunism nu mi-a placut , traiesc in democratie nu imi place " . Oare de ce nu i-a placut democratia ? Pentru ca democratia in Romania este un lucru prost inteles . democratiapentru noi inseamna nimic altceva decat un nou prilej de a fura, de a face fiecare ce-l taie capu fara ai pasa de situatia celui de langa el . Progresul minim pe care l-am facut este unul asteptat si normal , care nu vine datorita conducatorilor ci datorita simplei decurgeri a lucrurilor . In timp ce noi urcam o treapta in procesul avansarii , altii urca 10 .

De ce avem noi nevoie ? De ce nu ne pasa ? De ce multi pleaca in strainatate si isi uita de plaiurile stramosesti ? De ce multi isi renega tara ? Pentru ce au luptat stramosii nostrii sute de ani ?

Aceste sunt intrebari la care nimeni nu stie sa raspunda momentan . De multe ori ai senzatia ca te-ai obijnuit cu aceasta coruptie si pur si simplu nu iti mai pasa . Insa va spun ca momentan tot ce putem face pentru aceasta tara dezolata si fara cap , este sa ne rugam .

PS : Poate pe multi nici nu va intereseaza de acest post , dar eu l-am scris din patriotism , si cred ca sunt unul dintre ultimii ramasi .

Traiasca Romania Mare .

Link to comment
Share on other sites

Ma ... parerea mea ... esti un comunist ! Ia-te de mana cu Vadim Tudor si cu Partidu' Romania Mare si emigrati in Congo. De ce au vrut aia sa-l suspende "definitiv" ? Pentru ca au descoperit ca cineva a inceput sa le umble la dosare (si sa nu vada si lumea ca ei defapt eu fost comunist inainte de-a se da mari democrati)... le este frica ca n-o sa mai fie coruptie .. hotzie si mafie .. deci ..

HAI BASESCU !

Link to comment
Share on other sites

Ma ... parerea mea ... esti un comunist ! Ia-te de mana cu Vadim Tudor si cu Partidu' Romania Mare si emigrati in Congo. De ce au vrut aia sa-l suspende "definitiv" ? Pentru ca au descoperit ca cineva a inceput sa le umble la dosare (si sa nu vada si lumea ca ei defapt eu fost comunist inainte de-a se da mari democrati)... le este frica ca n-o sa mai fie coruptie .. hotzie si mafie .. deci ..

HAI BASESCU !

Am spus cumva ca sunt impotriva lui Basescu . Am spus doar ca basescu este raul cel mai mic . Multe nu stiti despre el . Nu stiai ca a dat ordin securitatii sa-i distruga dosarul ? Si inca ceva .. a ajuns un marinar chior sa ne conduca ..

Link to comment
Share on other sites

Nu ma bag eu in politica , dar ... Basescu a facut ceva in tara asta [ pe langa a ne fura , a mi facut una alta si pt. popor] ! Deci e bine ca a castigat :)

p.s. Orice om , din momentu in care intra in politica MINTE , ca minte 10% ca minte 90% minte !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Basescu a jucat cel mai important rol in integrarea Romaniei in UE. E singurul care a facut ce a promis. G, cum de te lupti tu, fiind poate in aia 21 % si noi(care suntem cu base)? Nu inteleg de ce nu intelegi poporul, care vrea o tara mai buna, nu sa fie furata de Nastase si altii ca el (ati vazut probabil la stiri scandalul cu DNA) (Valabil si pentru Dinu Patriciu).

Va urez succes in politica :)

Si ... [G], tine minte ca nu poti sa faci ABSOLUT NIMIC in fata adevarului.

Link to comment
Share on other sites

DOAMNE !!! Am zis ca sunt impotriva lui Basescu ???!!!! Am facut o scurta sinteza . Si daca chiar vreti sa stiti si basescu este comunist pentru ca vrea sa faca o constitutie prezidentiala .. adica pentru nestiutori : Vrea sa obtina cat mai multe drepturi pentru el sa aiba dreptu sa dizolve si sa convoace parlamentul = totalitarism . Uitati-va mai mult pe Antena 3 :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...