Jump to content
Graphik

Apple a patentat colturile rotunjite

Recommended Posts

Defapt produsele apple erau patrate inainte sa le atinga Chuck Norris, el ar trebui sa isi ia drepturile pt rotunjire,

pe viitor ma gandesc ca o sa pantenteze si tehnologia touchscreen, oricum la bugetul lor isi permit sa patenteze si

moleculele din apa pentru ca au colturile rotunjite

Link to comment
Share on other sites

Apple nu a inventat colturile rotunjite, ci le-a furat totodata cu alte design-uri reusite. Ceea ce a inovat e ca a pus toate lucrurile astea frumoase si furate intr-un singur telefon.

Sa patentezi obiectul respectiv nu mi se pare o prostie. Tu l-ai "descoperit", de ce sa te lasi sa fii copiat si sa pierzi bani, clienti si popularitate din cauza unor chinezoi?

Patentul pe colturile rotunjite se refera strict la un telefon care "arata" ca iphone-ul lor, nu un device obisnuit cu colturi rotunjite, eu cel putin asta am inteles. Nu ai voie sa produci un telefon care seamana cu al lor. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Daca e asa atunci de ce tot judeca cu samsung ? Galaxy S3 ul nu arata deloc a iphone...o fi dreptunghiular insa nu e decupat/stantat ca un iphone. Oricum ne-am obisnuit cu stilul apple de a se judeca..se pare ca le place atmosfera din salile de judecata si vor sa fie tot pe acolo.

Personal nu m-a atras niciodata un produs apple tocmai din cauza sistemului de operare insa prin gesturile lor ma indeamna sa ma indepartez si mai mult de "trendul apple" Daca tot vreau sa fiu in trend o sa aleg latura linux, android and stuff. Acestia atrag prin pret mult mai bun si eficienta. Imi place mai mult stilul open source si spiritul de echipa din acest domeniu decat aerul de superioritate unicitate si ingamfare tipic apple...sa le moara capra.. :)))

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

Aiurea... colturile rotunjite se folosesc in tot felul de arii ce tin de design. Apple nu a facut decat sa aplice acest lucru la un telefon. Bannerele site-urilor au colturile rotunjite, laptopurile, sunt mese cu colturi rotunjite, scaune etc.

A pune patent pe colturile rotunjite aplicate unui telefon e ca si cum ai pune patent pe culoarea alb aplicata unui telefon. Sau ca si cum ar veni VW si ar pune patent pe rotile rotunde de la o masina. Acum restul lumii ce nu are VW va avea roti patrate :)

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Shit, trebuie sa-mi vand casa, sa-mi vand cainele si pisica, ca chiar si sosetele din picioare ca sa-i platesc pe aia de la Apple, pentru ca o sa ma dea in judecata ca am visat colturi rotunjite si butoane rotunde.

ON: Dobitocie curata, asa ca. . . da-i in buci X-(

Albert Einstein: “I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots.”

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...