Jump to content
mah_one

Pentesting vs programare

Recommended Posts

Buna,

Sunt in anul IV la automatica si calculatoare si am o oferta de munca in domeniul penetration testing si nus ce sa fac. Mie imi place sa testez aplicatiile web, dar si sa programez, am lucrat ca web developer backend pe java.

As dori pareri cam ce as putea sa fac, cum sa procedez.

As vrea sa mai stiu daca in romania se merita sa lucrezi ca penetration tester.

Tin sa precizez ca nu tin la salariul pe care l-as putea lua in aceasta firma, vreau pareri doar pe ce as putea sa invat daca aleg domeniul programare/pentesting sau daca fac din ambele.

Toate cele bune,

Mah_one

Edited by mah_one
Link to comment
Share on other sites

Pentester - este mai putina "materie" ca sa spun asa fata de informatica ( ma refer la toate limbajele la un loc), si castigi mai bine pe durata mult mai scurta(difera de target , etc), de asemenea, castigi pe propriul cont , nu prea ai nevoie de parteneri.

Programator - este mult de invatat ca sa ajungi undeva "sus", ca angajat sa zicem ca se castiga mediu (depinde de compania pentru care lucrezi), daca vrei sa iti creezi propriile programe software iti va lua mult timp fara o echipa iar succesul nu este tocmai garantat mereu(depinde de ideea de business pe piata, etc)

Sunt avantaje si dezavantaje pe ambele parti, alege ce-ti place si ceea ce crezi ca ti se potriveste , si deasemenea asortat timpului dedicat

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze de offtopic-ul topicului

Am cautat pe site insa nu am gasit ...

Ce ar trebui sa stii pentru a fi un pentester?

Nu am habar de mai nimic ... insa imi place ideea de a fi un pentester, de a vedea vulnerabilitatile sistemelor, serverelor, etc

Am notiuni foarte elementare pe C++ si python in rest 0 (zero)

Ce trebuie sa invat?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Buna,

Sunt in anul IV la automatica si calculatoare si am o oferta de munca in domeniul penetration testing si nus ce sa fac. Mie imi place sa testez aplicatiile web, dar si sa programez, am lucrat ca web developer backend pe java.

As dori pareri cam ce as putea sa fac, cum sa procedez.

As vrea sa mai stiu daca in romania se merita sa lucrezi ca penetration tester.

Tin sa precizez ca nu tin la salariul pe care l-as putea lua in aceasta firma, vreau pareri doar pe ce as putea sa invat daca aleg domeniul programare/pentesting sau daca fac din ambele.

Toate cele bune,

Mah_one

Buna,

Ca sfat, tu esti singurul/a care poate decide ceea ce vei vrea sa faci pe viitor / ce-ti place.

Ca si pentester:

- e mai bine pentru ca nu te freaca altu' la melodie tot timpu' ( Vezi ca nu e destul de optimizat codu' , mi-ai pus label-ul cu 0.1 coord. mai sus si nu te-ai scarpinat asa cum ti-am zis).

- salariul este mai mare decat al unui programator ( exclud partea de entry-level, desi cred ca si aia e mai bine platita decat un Jr. C/C++).

Ca si programator:

- sunt de parerea ca inainte sa poti sa fii pentester tre' sa ai o idee despre ce inseamna programarea: incepand de la PHP/Python si terminand cu SQL si Bash Scripting.

- daca iti place sa ti se dea ordine si sa se c*ce x in capu' tau ca nu ai facut bine X chestie, go for it.

- tre' sa ai nervi de otel

- salariul (cum au zis si cei de mai sus), e direct proportional cu cunostintele tale si firma la care vei activa. ( dar ai grija, firma mare != salariu mare). Am prieteni care lucreaza ca programatori la firme de care probabil nimeni nu a auzit si au un salariu excelent - raportandu-ma la salariile din Romania.

Insa repet, conteaza ce iti place si cum vei vrea sa iti petreci viitorul from now on: Chill or Fucked by everybody. (I'm fucked)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...