Jump to content
yceman

contracte telefonie

Recommended Posts

o vaca a prelungit contractu cu inca 2 ani la romtelecom

totu bine si frumos

partea e ca trebuia sa renunte nu sa prelungeasca....pot renunta oricand mi se scoala ? faza mai e si asta...telefonu e in zona de munte si din 30 de zile functioneaza 5 ... sun la ei...merge..peste cateva ore nu mai merge...sun la ei ..urlu...imi inchid telefonu ... mi-as cam baga pula in ei

iti promit mitsubishi evo de raliu si iti dau dacie fara roti

Link to comment
Share on other sites

Depui plangeri cu carul cum ca nu-ti merge telefonul pe data de X si bla bla bla. Servicii proaste (nu asa cum sunt prevazute in contract). Zici ca ii dai in judecata ... Nu poti sa rupi contractul. Probabil au ceva clauze .. si ajungi tu sa le platesti.... Totusi daca ai demonstra (in lege) ca ei nu respecta contractul ... ar putea ca tribunalul sa .. te ajute cumva

PS: nu sunt expert in asta. Daca chiar ai de gand sa faci ceva poti sa vorbesti cu un avocat...

Link to comment
Share on other sites

Scrie in contractul cu Romtelecom ca prelungirea acestuia e de tip tacit,adica daca nu le dai telefon inainte de a expira contractul,se reinnoieste automat.Stiu ca totusi trebuia sa primesti un telefon cu cateva zile inainte si aceea convorbire era considerata dovada prelungirii contractului.Oricum,sfatul meu e sa suni la ei,spui ca renunti la contract,adica ca nu mai platesti nimic si te doare la stoaca,si sa-si ia jucariile sa se duca acasa;mi se pare politica nelalocul ei,asta cu reinnoirea contractului automat,nici nu stiu daca are o baza legala,dar faza e ca nu poti castiga nimic in instanta impotriva lor sau in general,a oricarei firme mari din Romania;asa ca nu mai platesti si cu asta basta,n-ai semnat nimic acum,nu sunt avocat,dar sunt de parere ca nici ei nu pot castiga mare lucru in instanta daca e ceva

Link to comment
Share on other sites

Scrie totul in contract. Totusi nu poate prelungi contractul fara semnatura ta pentru ca prelungirea e pur si simplu alt contract pe care trebuie sa-l semnezi dupa ce-l citesti.

Gresesti! Contractul se poate prelungi prin simpla confirmare vocala, te suna un agent de-al lor. A patit-o mama ...

Link to comment
Share on other sites

Nu le mai plati si dupa vreo 2 luni reziliaza ei automat contractul si te paseaza la firme de recuperari creante. Eu sunt de vreo 6 luni asa, dar vad ca nu ma mai suna aia de la recuperari. Putin probabil sa fi inteles ca eu am platit 2 ani de zile cablul TV la Romtelecom si mie in astia 2 ani nu mi-a mers, iar nicio reclamatie n-a fost rezolvata. Apropo, daca se ajunge prin instanta ceva, cred ca noi, cei care nu platim iesim in pierdere, ca nu prea vad cum putem demonstra ca am facut sesizari la ei si lor li s-a falfait.

Link to comment
Share on other sites

Da si ti-l trimite apoi prin Posta Romana.

@Yceman: O plangere la Protectia Consumatorului va rezolva imediat toata combinatia ;)

Asta s-a intamplat acum vreo luna, nu am primit nici un contract. Domnisoara mi-a zis ca e suficienta confirmarea prelungirii prin telefon ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...