Jump to content
andybellagta

Am fost sunat de pe propriu numar de telefon

Recommended Posts

On 11/18/2012 at 11:57 AM, andybellagta said:

Se poate asa ceva? Era ca un apel normal, in loc de numele persoanei imi era afisat pe ecran numarul meu de telefon, am raspuns iar pe fundal se auzeau niste masini (ca si cum persoana care ma suna era langa un bulevard), eu in casa, era liniste. Am sunat la Vodafone si mi-au zis ca nu au mai intalnit asa ceva, mai aveau putin sa ma faca si nebun, pana la urma am vorbit cu un fel de sef si mi-a zis ca o sa faca o sesizare la cei de la Tehnic... Acum intrebarea mea este: Cum este posibil asa ceva?

PS: Sunt pe abonament, ma pot astepta ca cineva sa isi transfere credit de la mine ?

Multumesc.

Da, se poate. Orice operator de telefonie mobila ofera servicii web (API), contra-cost, prin care poti sa trimiti SMS-uri si sa apelezi numere de telefon. Acel API poate fi folosit prin editarea sender-ului, a.i. la sender poate fi editat cu alfanumeride: ex, fie nr de telefon fie un nume oarecare pe care cineva, inainte de apelul de API, il scrie cum doreste. Iar tu, ca receiver, vei fi apelat/vei primi telefon de la acest sender care va fi editat in prealabil ceea ce am mentionat mai devreme.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca e doar o problema de la sistemul de operarare al telefonului... gen daca tu ma apelezi pe mine pentru prima data o sa iti apara pe ecranul telefonului adclass.ro sau Srl-ul meu ca nume asta in conditiile in care nu ma ai in agenda si daca te intrebi de unde apare este asocierea numarului cu srl-ul sau site-ul de pe internet pentru ca google e dumnezeu :))) asa ca nu va mai panicati aiurea ca va sunat nu stiu cine sau va clonat cineva cartela, chiar de ar fi asa intrebati-va ce interes ar avea sa va cloneze voua numerele ? zic si eu ... am observat la android mici erori gen cand cineva te apeleaza in milisecunde intai iti apare numarul de telefon si dupa numele apelantului... daca folosesti android tot ce e posibil sa iti arate numarul tau dintr-o eroare a softului poate incurca id apelant cu id apelat si iti afiseaza id apelat.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, FaNt0maX said:

gen daca tu ma apelezi pe mine pentru prima data o sa iti apara pe ecranul telefonului adclass.ro sau Srl-ul meu ca nume asta in conditiile in care nu ma ai in agenda si daca te intrebi de unde apare este asocierea numarului cu srl-ul sau site-ul de pe internet pentru ca google e dumnezeu

valabil pe https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.dialer&hl=en_US&gl=US , unele telefoane nu au app aia by default pt calls

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...