Jump to content
Nytro

Am revenit

Recommended Posts

Bine ati revenit. Eu nu sunt anti-rst, dar vad ca va contraziceti singuri... Spune-ti peste tot ca voi nu va ocupati cu hackingul, sunteti doar o communitate de tineri pasionati de informatica si daca ma uit pe forum ce gasesc... "Club ShowOff - Aratati-va aici hack-urile si atacurile voastre! Fake hackers gona be warned", la RST Market se vand RDP-uri si Steamuri furate, si la VIP nici nu vreau sa ma gandesc ce este acolo. Imi pare rau pentru baiatul care a fost retinut si sper sa scape. Asta ce am vrut sa zic este ca "nu va mai dati atat de sfinti" ca faceti si voi multe lucruri. Voi oferiti materiale care te ajuta sa incalci legile care sunt postate in primul post...dar voi sunteti pasionati doar de informatica.

M-am saturat de toti ratati care dau ddos si deface la site-uri fara motiv doar ca sa posteze pe forum ce au facut iei. Incercati in plm sa limitati accesul la unele persoane.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Bine ati revenit.Eram ferm convins ca nu o sa lasati totul la voia intamplari,sau sa va lasati invinsi de niste corupti din tara asta care baga pe toata lumea in aceeasi oala.

@ cinevamainimic: daca tu crezi ca hacking inseamna doar programe care te ajuta sa incalci legea atunci inseamna ca te inseli amarnic si nu prea ai ce sa cauti in comunitatea asta.

Link to comment
Share on other sites

Bine ati revenit. Eu nu sunt anti-rst, dar vad ca va contraziceti singuri... Spune-ti peste tot ca voi nu va ocupati cu hackingul, sunteti doar o communitate de tineri pasionati de informatica si daca ma uit pe forum ce gasesc... "Club ShowOff - Aratati-va aici hack-urile si atacurile voastre! Fake hackers gona be warned", la RST Market se vand RDP-uri si Steamuri furate, si la VIP nici nu vreau sa ma gandesc ce este acolo. Imi pare rau pentru baiatul care a fost retinut si sper sa scape. Asta ce am vrut sa zic este ca "nu va mai dati atat de sfinti" ca faceti si voi multe lucruri. Voi oferiti materiale care te ajuta sa incalci legile care sunt postate in primul post...dar voi sunteti pasionati doar de informatica.

M-am saturat de toti ratati care dau ddos si deface la site-uri fara motiv doar ca sa posteze pe forum ce au facut iei. Incercati in plm sa limitati accesul la unele persoane.

Multumesc

Ba, du-te-n pula mea. Intr-un prim rand, invata dracului sa scrii corect. Nu conteaza "k suntem pe net fraere nu cnteaza qm scri". Daca nu esti in stare sa scrii corect pe internet, nu esti in stare sa scrii corect nici pe o foaie. In al doilea rand, esti un ignorant ce nu intelege puterea materialelor oferite pe forum. Revin la "hack-uri" de copii redusi mintal, havij si pangolin, ca poate tot prostul sa puna un apostrof dupa un egal in url si dupa sa copieze link-ul in programul respectiv. Mergi in thread-ul de showoff, si fa diferenta dintre o sintaxa de blind scrisa de mana (exemplu de prost gust, macar sa intelegi la ce ma refer), un exploit gasit de op, exploatarea unei vulnerabilitati pe o pagina mare (vulnerabilitate ce nu trebuia sa existe), si o poza / link catre cacat-mancat.info, blogul nu-stiu-carui copil de 13-14 prins in stealer. Ca asta inseamna hacker in mintea lumii in ziua de azi, ba, ala care foloseste istealer 6.66 criptat cu o chestie de la piatra s0ft, server ce a fost imprastiat pe facebook ca "hack de monede zynga" sau cum pula mea s-or numi creditele alea de cacat de la jocurile de cacat (un plus developerilor, stiu cum sa faca bani).

Prima oara dupa o perioada indelungata de timp cand vizitez forumul, si ma minunez de unele username-uri si calitatea post-urilor lor. Sper, inca, sa am ce si de unde invata in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu stiu, sa aducem cateva lamuriri.

Ce s-a intamplat?

Totul a inceput asa:

http://webtv.realitatea.net/gruparea-de-hackeri-rst-center-anihilata_904638.html

Mai multe persoane au fost arestate pentru carding si vina a picat pe RST. De ce? Unele dintre persoanele arestate aveau cont aici.

Aveti aici si videoclipul baietilor veseli: http://www.diicot.ro/images/videos/articles/28.11.2012.mp4

Ce e important: "efectuarea de opera?iuni frauduloase cu instrumente de plat? electronic?". Mai multe detalii in comunicatul lor de presa: Comunicat de presa 27.11.2012

Screenshot: http://defcamp.ro/wp-content/uploads/2012/11/rst_poc.png

Dupa cum puteti vedea si in comunicatul celor de la DIICOT, RST nu are nicio legatura directa cu acest sir de arestari.

RST nu e un grup criminalistic (informational) organizat ci o comunitate publica destinata tinerilor pasionati de securitate IT.

Tot ce are legatura cu frauda informationala, furtul cardurilor de credit, scam/phishing, skimming, licitatii false si multe altele, este STRICT INTERZIS pe RST.

Problema a aparut deoarece printre persoanele arestate a fost si o victima colaterala, care hosta atat RST, cat si multe alte site-uri importante, printre care si zoso: http://defcamp.ro/wp-content/uploads/2012/11/zoso.ro_.png . Este penibil sa arestezi o persoana care gazduieste niste servere, nu avea cum sa stie ce se intampla pe fiecare server in parte, dar la cum functioneaza "justitita" in Romania ne putem astepta la orice.

De ce un alt domeniu?

Singura persoana care avea acces la vechiul domeniu, www.rstcenter.com, era tex, administrator RST si persoana care isi pierdea timpul hostand RST. Fiind arestat preventiv pentru 29 de zile, nu puteam avea acces la vechiul domeniu si am fost nevoiti sa alegem unul nou.

Aceasta este o modificare temporara, speram ca tex sa fie eliberat, apoi vom vedea ce este de facut in continuare.

Am revenit

Era pacat ca o intreaga comunitate sa sufere din cauza unor "carderi", asadar am revenit.

Vreau insa sa va atrag atentia asupra unor aspecte mai putin cunoscute de voi, mai exact asupra legilor din Romania. Stiu, nu sunt bine definite, se pot interpreta, dar e important ca exista, si mai important este ca din cauza lor puteti avea probleme si incercam sa evitam acest lucru.

Legea 161/2003, "Prevenirea si combaterea criminalitatii informatice": Prevederi legislative privind prevenirea si combaterea criminalitatii informatice : Legi internet , printre altele, spune si:

   CAPITOLUL III
Infrac?iuni ?i contraven?ii
SEC?IUNEA 1
Infrac?iuni contra confiden?ialit??ii ?i integrit??ii datelor ?i sistemelor informatice
Art. 42. - (1) Accesul, f?r? drept, la un sistem informatic constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amend?.
(2) Fapta prev?zut? la alin. (1), s?vâr?it? în scopul ob?inerii de date informatice, se pedepse?te cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dac? fapta prev?zut? la alin. (1) sau (2) este s?vâr?it? prin înc?lcarea m?surilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
Art. 43. - (1) Interceptarea, f?r? drept, a unei transmisii de date informatice care nu este public? ?i care este destinat? unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectueaz? în cadrul unui sistem informatic constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceea?i pedeaps? se sanc?ioneaz? ?i interceptarea, f?r? drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic ce con?ine date informatice care nu sunt publice.
Art. 44. - (1) Fapta de a modifica, ?terge sau deteriora date informatice ori de a restric?iona accesul la aceste date, f?r? drept, constituie infrac?iune ?i de pedepse?te cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Transferul neautorizat de date dintr-un sistem informatic se pedepse?te cu închisoare de la 3 la 12 ani.
(3) Cu pedeapsa prev?zut? la alin. (2) se sanc?ioneaz? ?i transferul neautorizat de date dintr-un mijloc de stocare a datelor informatice.
Art. 45. - Fapta de a perturba grav, f?r? drept, func?ionarea unui sistem informatic, prin introducerea, transmiterea, modificarea, ?tergerea sau deteriorarea datelor informatice sau prin restric?ionarea accesului la aceste date constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 3 la 15 ani.
Art. 46. - (1) Constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 1 la 6 ani:
a) fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispozi?ie, sub orice alt? form?, f?r? drept, a unui dispozitiv sau program informatic conceput sau adaptat în scopul s?vâr?irii uneia dintre infrac?iunile prev?zute la art. 42-45;
fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispozi?ie, sub orice alt? form?, f?r? drept, a unei parole, cod de acces sau alte asemenea date informatice care permit accesul total sau par?ial la un sistem informatic în scopul s?vâr?irii uneia dintre infrac?iunile prev?zute la art. 42-45.
(2) Cu aceea?i pedeaps? se sanc?ioneaz? ?i de?inerea, f?r? drept, a unui dispozitiv, program informatic, parol?, cod de acces sau dat? informatic? dintre cele prev?zute la alin. (1) în scopul s?vâr?irii uneia dintre infrac?iunile prev?zute la art. 42-45.
Art. 47. - Tentativa infrac?iunilor prev?zute la art. 42-46 se pedepse?te.
SEC?IUNEA a 2-a
Infrac?iuni informatice
Art. 48. - Fapta de a introduce, modifica sau ?terge, f?r? drept, date informatice ori de a restric?iona, f?r? drept, accesul la aceste date, rezultând date necorespunz?toare adev?rului, în scopul de a fi utilizate în vederea producerii unei consecin?e juridice, constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Art. 49. - Fapta de a cauza un prejudiciu patrimonial unei persoane prin introducerea, modificarea sau ?tergerea de date informatice, prin restric?ionarea accesului la aceste date ori prin împiedicarea în orice mod a func?ion?rii unui sistem informatic, în scopul de a ob?ine un beneficiu material pentru sine sau pentru altul, constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 3 la 12 ani.
Art. 50. - Tentativa infrac?iunilor prev?zute la art. 48 ?i 49 se pedepse?te.

Ce inseamna asta? Folositi in pula mea Tor, VPN sau orice altceva pentru a va ascunde IP-ul cand faceti ceva. De asemenea aveti grija de "privacy", nu faceti publice date personale, invatati sa va "ascundeti".

In urmatoarele zile vom lua cateva decizii legate de acest aspect aici.

Diseara vom pune si certificatul SSL, nu va faceti griji pentru asta.

Si in acest post incercati sa va abtineti de la comentarii idioate.

Postati aici eventuale probleme ale forumului, ca si "nu merge sa postezi imagini".

Stay safe!

Aha...

TEX era ala de ma injura cand spuneam ca nu e bine ce faceti cu fraudele.

Ce-mi place....!

Link to comment
Share on other sites

Bine ati revenit. Eu nu sunt anti-rst, dar vad ca va contraziceti singuri... Spune-ti peste tot ca voi nu va ocupati cu hackingul, sunteti doar o communitate de tineri pasionati de informatica si daca ma uit pe forum ce gasesc... "Club ShowOff - Aratati-va aici hack-urile si atacurile voastre! Fake hackers gona be warned", la RST Market se vand RDP-uri si Steamuri furate, si la VIP nici nu vreau sa ma gandesc ce este acolo. Imi pare rau pentru baiatul care a fost retinut si sper sa scape. Asta ce am vrut sa zic este ca "nu va mai dati atat de sfinti" ca faceti si voi multe lucruri. Voi oferiti materiale care te ajuta sa incalci legile care sunt postate in primul post...dar voi sunteti pasionati doar de informatica.

M-am saturat de toti ratati care dau ddos si deface la site-uri fara motiv doar ca sa posteze pe forum ce au facut iei. Incercati in plm sa limitati accesul la unele persoane.

Multumesc

AI DE PULA TA CE E LA VIP! Cum crezi ca mi-am luat eu vila-n Dorobanti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...