Jump to content
oul

Oare unde sa mai traim?

Recommended Posts

Salut, sunt un nefericit rezident in Spania (tara aia unde pleaca toti romani la cules de portocale, pentru ca in romania nu se poate trai decent -- exceptie fac cei care se ocupa cu magarii -- )

Am plecat din romania pentru ca am vrut un viitor mai bun, un viitor altfel, din cauza tiganilor imputiti din cauza parlamentului jegos si tot ce tine de conducere, in lume mai nimeni nu ne vrea, decat in cazurile cand vin si ne iau ei din romania (cazul in care suntem buni la ceea ce facem, dar am crescut in mizerie si saracie, cazul in care din romania se iau doar roadele) datorita tuturor acestor factori romanii si bulgari au restrictie pe piata muncii in Spania, si in alte tari europene (BA IN PULA MEA, VREAU SA MUNCESC NU ITI IAU DIN BUZUNAR SAU ITI MANANC DIN FARFURIE) deci daca pe planeta asta unde suntem inchisi, sa facut autorizatia de a muncii, DE A MUNCII deci sa poti trai, e condamnare la furt/moarte, ca apoi sa ne umilieasca la Brussels ca romanii sunt hoti si etc.

Nu am ce sa mai zic, toate vorbesc de la sine, se pare ca suntem o natie data dracu.

Aici e un link cu stirea in spaniola: Los trabajadores rumanos continuarán teniendo restricciones para trabajar en España :: euroXpress :: Portal de noticias de la Unión Europea

folositi google translate spaniola > engleza (are mai multa coerenta decat spaniola > romana)

Sper ca si cei 40.000 de spanioli din romania sa se simta la fel cum se simt romanii in spania. Dar stai in romania spaga rullezz..

Poate se mai postaza pe blogurile pe care le aveti, macar sa se mediatizeze putin chestia chiar daca nu produce nici un efect..

-No rasism, no violence!

Link to comment
Share on other sites

pentru ca in romania nu se poate trai decent -- exceptie fac cei care se ocupa cu magarii -- )

Aici gandim in acelasi fel. Totusi, iti trebuie si ceva minte sa faci magariile ele. Si ceva obraz gros. Acum, e la alegerea contiintei fiecaruia daca le faci sau nu.

Am plecat din romania pentru ca am vrut un viitor mai bun, un viitor altfel, din cauza tiganilor imputiti din cauza parlamentului jegos si tot ce tine de conducere,

E adevarat, marea vina e a conducerii, cred ca undeva pe la 80%. Restul o poarta oamenii.

in lume mai nimeni nu ne vrea, decat in cazurile cand vin si ne iau ei din romania (cazul in care suntem buni la ceea ce facem, dar am crescut in mizerie si saracie, cazul in care din romania se iau doar roadele) datorita tuturor acestor factori romanii si bulgari au restrictie pe piata muncii in Spania, si in alte tari europene (BA IN PULA MEA, VREAU SA MUNCESC NU ITI IAU DIN BUZUNAR SAU ITI MANANC DIN FARFURIE) deci daca pe planeta asta unde suntem inchisi, sa facut autorizatia de a muncii, DE A MUNCII deci sa poti trai, e condamnare la furt/moarte, ca apoi sa ne umilieasca la Brussels ca romanii sunt hoti si etc.

Nu am ce sa mai zic, toate vorbesc de la sine, se pare ca suntem o natie data dracu.

Mare adevar in ce priveste ultima fraza! SUNTEM o natie data dracu, parerea mea personala. In ultimul timp am ascultat un audiobook despre istoria romanilor, se pare ca parerea proasta a strainilor despre romani nu este ceva nou, din ultimele decenii, cand s-a emigrat mult. Se pare ca tine de ceva veacuri, chiar. Si in trecut romanii erau priviti nefavorabil. Cred ca in ultimul timp insa, datorita si nr mare de romani si tigani emigrati, cat si datorita dezvoltarii media (tv, radio, ziare) s-a accentuat foarte mult parerea proasta a strainilor despre noi, cred chiar ca a ajuns la apogeu. Zic, apogeu, pentru ca se iau masuri sa limiteze emigrarea noastra, ceea ce nu este un lucru negativ pe de-a intregul.

Ceea ce spui despre strainii care vin la noi in tara, iarasi din fapte istorice, pot spune despre regula de dezvoltare a unei tari. O tara vlaguita, corupta, la pamant, niciodata nu se va putea ridica din mocirla. Intotdeauna a fost o influenta si forta straina care au venit, au "descalecat" si au inceput un nou capitol in viata acelei tari. Iarasi, nu e un lucru rau pe de-a intregul sa vina strainii in tara la noi. Aduc bani, aduc locuri de munca. Aduc ameliorari.

Poate se mai postaza pe blogurile pe care le aveti, macar sa se mediatizeze putin chestia chiar daca nu produce nici un efect..

Nu se produce niciun efect, e timp pierdut si o prostie sa postezi pe bloguri asa ceva.

-No rasism, no violence!

Asta e foarte interesant in raport cu ce ai spus tu de tiganii "imputiti" mai sus.

Ce zic eu... Fata de mine, sa zicem, ai totusi un atu, faptul ca esti in alta tara. Tot trebuie sa fie ceva de facut bani acolo. Este somaj mare? Poate reusesti sa transformi asta intr-un avantaj, printr-un antreprenoriat. Un fel de P.F. care aduce servicii, nu stiu, de amenajari interioare, montare cabluri electrice, site-uri web, livrare pizza etc. Numai nu sta prea mult pe ganduri, momentan accepta orice oferta de lucru si ocupa-ti toata ziua!

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce imi place cel mai mult la Uniunea Europeana este faptul ca se contrazice singura. Se proclama aparatoarea drepturilor si a altor ineptii, dar fac si ei discriminari.De exemplu, la Comisia Europeana s-a organizat un concurs pentru ocuparea unor functii de pe acolo la care aveau acces numai cetatenii tarilor membre UE numai ca din aceste tari membre UE lipseau Romania si Bulgaria. E bine sa fii structura suprastatala nu are nimeni ce sa iti faca daca tu conduci tot..Alta faza tare mi se pare libera circula?ie a for?ei de munc? în spa?iul UE unde exista restrictii aplicate pe o perioada de maxim 7 ani de la aderare statelor care au aderat dupa 2004. Din moment ce sunt stat membru si am drepturi egale ca oricare altul de ce plm mai am restrictii pentru cetatenii mei? Din moment ce ma duc sa muncesc si nu sa fur ar trebui sa mi se permita sa ma duc oriunde si daca sunt bun sa raman sa muncesc. Ca sa fac o analogie a libertatii de circulatie a fortei de munca, cu importul si exportul, ar trebui si Romania sa renunte sa mai importe produsele din UE( ma refer aici la alimente ) ca aveam doar capacitatea sa ne decurcam si fara ele daca s-ar face un mic efort ca doar Romania are potentialul de a hrani 80 de milioane de oameni daca s-ar folosi tot terenul agricol si s-ar tehnologiza un pic agricultura.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce imi place cel mai mult la Uniunea Europeana este faptul ca se contrazice singura. Se proclama aparatoarea drepturilor si a altor ineptii, dar fac si ei discriminari.De exemplu, la Comisia Europeana s-a organizat un concurs pentru ocuparea unor functii de pe acolo la care aveau acces numai cetatenii tarilor membre UE numai ca din aceste tari membre UE lipseau Romania si Bulgaria. E bine sa fii structura suprastatala nu are nimeni ce sa iti faca daca tu conduci tot..Alta faza tare mi se pare libera circula?ie a for?ei de munc? în spa?iul UE unde exista restrictii aplicate pe o perioada de maxim 7 ani de la aderare statelor care au aderat dupa 2004. Din moment ce sunt stat membru si am drepturi egale ca oricare altul de ce plm mai am restrictii pentru cetatenii mei? Din moment ce ma duc sa muncesc si nu sa fur ar trebui sa mi se permita sa ma duc oriunde si daca sunt bun sa raman sa muncesc. Ca sa fac o analogie a libertatii de circulatie a fortei de munca, cu importul si exportul, ar trebui si Romania sa renunte sa mai importe produsele din UE( ma refer aici la alimente ) ca aveam doar capacitatea sa ne decurcam si fara ele daca s-ar face un mic efort ca doar Romania are potentialul de a hrani 80 de milioane de oameni daca s-ar folosi tot terenul agricol si s-ar tehnologiza un pic agricultura.

Bre, intr-un anume fel se contrazice singura, pentru ca principiile de baza sunt cu mult evoluate fata de unele tari componente. Trebuie un pic de discriminare, din simplu fapt ca daca nu ar fi, nu ar fi UE practica. Ar ajunge la haos, deci trebuie un pic de pragmatism in ce priveste tarile mai sarace. Egalitate si libertate, frate, insa, stai, tu nu ca esti tigan. Mai asteapta. Corect? Nu. Practic? Foarte.

Insa, principiul de libertate si egalitate al tuturor este unul evoluat si civilizat. Nu UE e de vina pt incosistenta asta; pur si simplu... noi. Romanii. Suntem prea inapoiati ca sa intelegem asta.

Exemple sunt multe, dar cel mai izbitor e cel de pe acest topic, primul mesaj! NO RACISM, NO VIOLENCE, culmea, si el zicea inainte ce imputiti sunt tiganii...

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...