Jump to content
io.kent

Craciun fericit...

Recommended Posts

Pula mea, pacat ca multi nu intelegeti ce inseamna craciunul. Credeti ca daca imi spune cineva craciun fericit o sa fiu fericit? Romani sunt cretini, idioti, nicaieri in lume carucioarele din magazin nu sunt pline cu alcol cum este la romani. Sa-ti bagi pula in ele de televiziuni ca nu fac altceva decat sa arate cum cretini dau navala in magazine si cumpara ca idioti cantitati industriale de alcol si mancare. Pula mea, romani sunt nemancatii puli.

Link to comment
Share on other sites

@ inteleptul, te rog frumos, craciunul este o sarbatoare, si nu ceea ce zici "tu" aici, nasterea domnului este bucuria noastra, acum ca tu intelegi gresit, nu am ce face, dar nu trebuie sa crezi ca alcoolul e totul, inpacate cu tine insusi si vei intelege craciulul de alta forma, de forma adevarata ceea ce reprezinta, de secole intregi..

absurd este ca cineva sa se gandeasca numai la prosti, asta ar insemna ca si colindele, ca si obiceiurile as in zarad la gandirea ta.. gresesti frate..!

Link to comment
Share on other sites

@inteleptul : Pe viitor straduieste-te mai mult ! Deocamda nu dai dovada ca ti-ai merita nick ul.

Nu toti romanii fac la fel. Nu te mai lua dupa ce e la tv, tv ul intoxica si nu ne invata prea multe lucruri bune.

La mine in familie se merge pe traditia de la tara, obiceiuri sanatoase si cumpatate. La oras....deh societatea moderna trebuie sa se dea in stamba ca sa arate lumii cat de lunga si de lata o au.

Toti ar trebui sa dam dovada mai mult ca oricand de maturitate si de bun simt in perioada asta.

Hai Craciun fericit ! si ma duc ca asteapta sarmalele pe linia de productie.. :)

Link to comment
Share on other sites

@ inteleptul, te rog frumos, craciunul este o sarbatoare, si nu ceea ce zici "tu" aici, nasterea domnului este bucuria noastra, acum ca tu intelegi gresit, nu am ce face, dar nu trebuie sa crezi ca alcoolul e totul, inpacate cu tine insusi si vei intelege craciulul de alta forma, de forma adevarata ceea ce reprezinta, de secole intregi..

absurd este ca cineva sa se gandeasca numai la prosti, asta ar insemna ca si colindele, ca si obiceiurile as in zarad la gandirea ta.. gresesti frate..!

Nu traiesti in romania, craciunul nu mai este o sarbatoare a devenit un brand. Vine popa cu craciunul, 5 ron, mai vine cu botezul inca 5 ron.

Craciunul este cu totul altceva, dar este trist ca multi din noi nu il inteleg. Craciunul nu inseamna caltabos, sarmale si alcol cat cuprinde. Asa isi exprima romani bucuria craciunului.

Nu sunt frustrat, dar pur si simplu te enervezi la cata prostie se promoveaza in preajma sarbatorilor de iarna.

Link to comment
Share on other sites

"inteleptul, daca asa face popa, asta nu face parte din craciun, noi ne referim la minunata sarbatoare, nu la ce "cere" sau face "popa"

stiu ca e nasol, multi nu au ce sa pùna pe masa, la copi, si plang, datorita prostiei din guverne.. dar trebuie sa mergem inainte

cu speranta ca se va termina prostiile astea, cat mai repede..

te inteleg ferfect si ai perfecta dreptate cu preotii..

have fun day..

Merry cristmas all ..

Link to comment
Share on other sites

Isus nu s-a nascut pe 25 decembrie. Nu scrie nic?ieri în biblie a?a ceva.

S?rb?torile de iarn? sunt s?rb?tori p?gâne.

Pe 25 dec în Persia se sarbatorea ziua zeului Mithra. Mithra era un zeu care se spune ca s-a luptat cu soarele ?i a capturat taurul divin.

Din sângele acestui taur per?ii credeau ca au luat na?tere toate animalele.

Credin?a în Mithras a ajuns in Imperiul Roman prin intermediul solda?ilor ?i a cunoscut un mare succes pana când împ?ratul Constantin cel Mare s-a convertit la crestinism. Odata cu asta cultul zeului Mithra a disparut si crestinii au transformat 25 dec în s?rb?toarea craciunului .

Mo? Cr?ciun nu are nicio leg?tur? cu Isus sau cu na?terea lui Isus.

Cre?tinilor le place distrac?ia, popilor cre?tini le plac banii ?i uite a?a nu pierdem nicio ocazie de a s?rb?torii ceva ?i popii nu pierd nicio ocazie de a ne arde la ca?caval. O meritam.

Link to comment
Share on other sites

abia astept in pula mea sa treaca toate si sa am un pic de liniste

mi s-au sterpezit coaiele de atata agitatie si balamuc...parca mananc o data pe an

iti mai invadeaza si toate neamurile casa si futeaza linistea

nu mai e un loc in care sa ma refugiez...si futaiu smecher ca mai am un craciun pe 7 ianuarie...alt balamuc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...