Jump to content
Nytro

Limbaje de programare

Ce limbaje de programare cunosti (ai scris peste 2000 de linii)?  

170 members have voted

  1. 1. Ce limbaje de programare cunosti (ai scris peste 2000 de linii)?



Recommended Posts

PHP - sapt trecuta

C++ - cu 1 luna in urma (trebuie sa incepem si la liceu c++)

javascript - 3 luni in urma (nu prea ma pasioneaza)

c# - 3-4 luni in urma (lucrand la o retea neurolana) (nici asta nu ma pasioneaza)

VB.NET - acum

Deci in ultimele 3 luni ai scris peste 10000 de linii de cod in 5 limbaje diferite?

Link to comment
Share on other sites

@cristynel: HTML si CSS nu sunt limbaje de programare iar jQuery si AJAX sunt librarii pentru JavaScript. Plus ca simplul fapt ca nu stii asta ma face sa cred ca nu stii nimic din ce ai notat acolo.

Ai dreptate(in mintea me erau clasificate ca si limbaje de programare...dar nu-i nimic omul invata)...am editat postul

-si crezi ce vrei, eu nu te oblig sa crezi ce am scris acol

Link to comment
Share on other sites

Daca tot discutam despre asa ceva, de ce nu postati si niste proiecte facute de voi?

PHP:

- VL Download CMS (script pentru descarcari)

- Selenity CMS (un mic portal)

- Site-ul "clasei" (mi-a iesit o grafica acceptabila)

- Lucrarea de licenta a unui baiat

Visual Basic 6:

- Yahoo! Manager v1.2

- Digital Keylogger v3.0/4.0

- Royal Crypter v3.0

- Multe alte porcarii (IP locator si mai stiu eu ce...)

C#:

- Vreo 3 proiecte pentru munca

C++:

- DarkyBinder v2.0 (primul si singurul binder pentru Linux)

- FileDownloader (WinAPI)

- DataKiller (sterge tot ce apuca)

- Chestii de liceu/facultate (liste inlantuite, clasa pentru BigInt si alte prostii)

+ Sunt programator C++ (Linux), deci am scris ceva linii de cod

Aproximez undeva la 50.000 de linii de cod scrise in total (in toate limbajele pe care le cunosc, mai mult sau mai putin), ceea ce mi se pare cam putin, dar este timp.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

PHP (azi am lucrat la un alt shop)

-Sistem de boostare pentru servere de jocuri. (Le baga playeri pe server)

-un shop cu activari automate/ticketing/interfata de admin

-site-ul ip2hostfinder

-alte cateva proiecte mai mici

C++(2 months ago last code)

-ce faceam in liceu + un scanner de ipuri

Link to comment
Share on other sites

Cu PHP ?i JavaScript lucrez activ în fiecare zi (mai pu?in de la sfâr?itul lui decembrie c?ci angajatorul e plecat în „??rile calde”, iar eu m? ocup lini?tit din proiectele personale). Nu cred c? a? putea calcula num?rul total de linii de cod scrise folosind aceste limbaje de programare. Îns? în 2012 sunt sigur c? am scris mai mult de 100k linii pentru PHP ?i 20k pentru JavaScript.

De exemplu, în luna decembrie (+/- câteva zile) numai pentru un proiect din domeniul financiar am scris mai mult de ~15k linii PHP ?i foarte pu?in JavaScript (pân? la 300 linii). De asemenea, din cele curente — un proiect (de tipul unui director de site-uri) scris în PHP ?i JavaScript la care lucrez din luna octombrie (?i înc? nu e terminat) num?r? mai mult de 25k linii în PHP ?i 30k de linii în JavaScript.

Cu Python ultima oar? (nu m? refer la <100 linii de cod) am lucrat prin luna septembrie, când am scris o aplica?ie de tipul testelor online pentru Google App Engine ce num?r? pu?in peste 2000 linii de cod. Trebuie s? men?ionez c? Python-ul nu îl cunosc atât de bine cum a? vrea, îns? e îndeajuns ca s? pot crea aplica?ii Web mai pu?in sau nu complexe. Unul dintre acestea este ?i www.cybersecco.com pe care îl pot prezenta publicului.

Mai sunt:

  1. AutoIt — care este folosit la greu pentru automatizarea diferitor procese
  2. Perl — pe pare l-am folosit, ?i îl cunosc de altfel, foarte pu?in (nu cred c? mai mult de 5k de linii)
  3. VBScript — ca ?i AutoIt, folosit pentru diferite chestii de automatizare ?i configurare

Link to comment
Share on other sites

Sa vedem:

-> C/C++, incepand cu liceul

- implementarea unui numar destul de mare de algoritmi;

- doua dictionare, un GPS rudimentar, simulator de trafic cu interfata grafica, simulator absorbitor mecanic, simulator tomograf (cu toata matematica din spate) - teme pentru mine sau pentru altii.

-> Lotus Notes (Lotus Script, Formula Language), invatat la primul serviciu

- aplicatie de gestionare a licentelor software ale unei companii, bilingva;

- aplicatie de ticketing pentru suport HR;

-> Java, detest acest limbaj, invatat de nevoie la facultate

- o imitatie dupa paint;

-> C#, dragoste la prima linie de cod!

- x si 0, sah, fara AI - nu pentru mine

- program de automatizare a unor sarcini in browser, pentru mama.

- EyeEye Capitain - programel de editare photo, cand voiam sa invat cate ceva despre imagini.

- KeyMemo - program de salvare a parolelor proprii intr-o baza de date, prima versiune am aratat-o si pe aici.

- Simulator de crestere a unor populatii de microalge in photobioreactoare, construit pe baza unor experimente biologice realizate de o universitate din Franta ce vrea sa promoveze combustibilul bio obtinut din microalge;

- Aplicatie de management al pacientilor pentru o doamna doctor - stomatolog de profesie;

- JigSaw Game, nu intrebati...

- Joculet Rosu sau Negru, alaturi de multe alte proiecte in care m-am jucat cu randomul;

- Tetris 2D - epic fail;

- Yahoo Mail Scanner - publicat pe forum, al naibii de simplu de creat, foarte eficient, nesperat de popular;

- mai multe aplicatii de interfatare a unor baze de date;

-SmartStart - utilitar ce l-am creat pentru a-mi ucide anumite procese din windows la startup.

-> ASP.net (C#, VB.net + javascript + mssql)

- Aplicatie de inserare a ofertelor pe care agentii de vanzari le fac clientilor;

- management de comisioane;

- aplicatie pentru managementul contractelor incheiate cu clientii.

- tentativa de creare a unei platforme de eLearning, another epic fail...

- un convertor valutar.

Urmeaza:

- aplicatie pentru managementul reclamelor intr-o revista - homework;

- aplicatie de vizualizare a videoclipurilor de pe youtube pentru oameni cu dizabilitati locomotorii severe - homework ce se doreste a fi pus in folosinta in spitale;

- Sistem de logare prin OpenID folosind credentialele din Active Directory - work.

Nu prea conteaza cat cod ai scris pana acum, conteaza cu adevarat ce o sa scrii de acum inainte!

Edited by TheTime
Link to comment
Share on other sites

Java:

-Biblioteca virtuala

-Joc diamonds

-Program devize

-Program culegere + actualizare legislatie

-Joc tip arcanoid

C/C++:

-Joc X si 0

-Joc tetris

-scanner de ip cu multithread

-cateva rahaturi minuscule gen: program care sa-mi curete desktop-u si sa organizeze fisierele pe categorii(extensii) in foldere(sunt un om foarte dezordonat).

PHP:

-5 Site-uri

-Fel de fel de tampenii inutile(majoritatea fiind crawlere)

AJAX (chiar daca intra la PHP il scriu separat):

-Un joc de poker cu 5 carti online

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...