Jump to content
BiT.NeT

Visual Basic sau Java

Recommended Posts

Vreau niste sugestii/pareri in legatura cu titlul "Visual Basic sau Java"

Ce poti face in java sau VB ?

De ce java si nu VB , viceversa .

Aveti carti, tutoriale pentru programare java/VB incepator care le pot downloada (multe carti de download de pe forum nu mai exista unde ai fost uploadate) .

PS : Am dat un "search" pe forum si nu am gasit asemenea postare . Daca este, un link va rog.

Multumesc

Edited by BiT.NeT
Link to comment
Share on other sites

Java e cross-platform, adica poti face o aplicatie care sa ruleze si pe Windows si pe Linux.

Problema principala este ca pentru a putea rula e nevoie de JRE (Java Runtime).

Ca sa poti face aplicatii in Java trebuie sa cunosti clasele pe care le ofera.

O alta problema cu Java este ca incepe sa nu mai fie foarte apreciat deoarece au aparut foarte multe exploit-uri.

Visual Basic e strict marca Microsoft, si cred ca te referi la VB.NET deoarece nu cred ca e cazul sa se ramana la VB6.

Daca vrei sa programezi strict pentru Windows, atunci poti folosi VB.NET insa iti recomand mai degraba C#.

.NET Framework este un framework extrem de puternic si care iti ofera multe avantaje pentru scrierea rapida a unei aplicatii, insa ca si JRE este o dependinta necesara pentru a putea rula aplicatiile ce il folosesc.

Link to comment
Share on other sites

Java, mult peste VB dupa parerea mea, ai mai multa mobilitate, chiar si limbajul in sine e mai puternic, VB.net fiind mai mult ceva GUI.

Mai bine te uiti aici si iti alegi singur ce ti se potriveste:

Comparison of programming languages - Wikipedia, the free encyclopedia

Vorbesti prostii! .NET e un framework matur. Nu inteleg de unde zici tu ca vb.net e "mai mult ceva gui".

On: Poti sa le incerci pe ambele. Sunt tutoriale pe net cu gramada pentru ambele tehnologii.

Poti sa decizi singur care iti place mai mult.

Daca esti incepator iti recomand si eu ca si nytro sa incepi cu C# in loc de VB. Motivul fiind ca o sa te obisnuiesti cu o sintaxa asemanatoare cu cea de la C++. Sintaxa pe care se bazeaza majoritatea limbajelor de programare.

Cu alte cuvinte, daca te obisnuiesti cu sintaxa C# iti va fi mai usor sa inveti un alt limbaj de programare mai rapid.

Totul depinde de tine.

Eu as zice sa te uiti peste ambele limbaje si sa vezi care ti se potriveste mai mult.

De asemenea o sa fii nevoit sa inveti OOP. (programare orientata obiect)

Pentru java iti recomand aceasta carte in romana: JAVA De la 0 la Expert[RO][stefan Tanasa][Cristian Olaru][stefan Andrei][Ed. Polirom - 2003].pdf

Sau aceasta, in engleza:http://www.mediafire.com/view/?cyb22o2wded7a6k

Pentru C# nu stiu ce sa iti recomand pentru ca l-am invatat "din mers" citind ce aveam nevoie si avand un background in alte limbaje.

Link to comment
Share on other sites

Principalul avantaj Java e ca poti mai apoi sa treci la crearea aplicatiilor native pentru Android. Nu cred ca o sa vrei sa programezi pentru linux...

Si eu recomand VB.net sau C#.net, o sa poti mai apoi sa treci la programare web de calitate cu ASP.Net. Dupa parerea mea, Visual Studio este cel mai bun framework disponibil pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor de sfaturi/pareri .

Incer cu VB.NET sa vad cum ma descurc, imi pare putin "chineza" C# , nu am mai programat pana acum, nu m-a fascinat pana in prezent programarea in sine.

Daca aveti tutoriale/carti pe net si ma puteti ajuta pentru VB.NET pentru incepatori, "booti" cum spun unii :) . O sa-l mai intreb si pe nea Google.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, Visual Studio este cel mai bun IDE disponibil pe piata.

Corect.

Daca aveti tutoriale/carti pe net si ma puteti ajuta pentru VB.NET pentru incepatori, "booti" cum spun unii :) . O sa-l mai intreb si pe nea Google.

Multumesc

Încep?torii în ale VB.NET-ului se dau direct pe stimabilii "booti"? Aflu ?i eu lucruri noi.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca necesar este sa stii mai intai programare si dupa o sa poti sa te orientezi spre un anumit limbaj.

Ce rost are sa stii toate detaliile unui limbaj,daca in momentul in care trebuie sa programezi cauti pe google modele sau algoritmi asemanatori.

Fiecare limbaj are plusurile si minusurile sale.Cel mai bine e sa incerci sa inveti programare,chiar si in pseudocod si dupa daca chiar iti place poti sa incerci sa te orientezi spre un limbaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...