Jump to content
bruttus139

Antena mini-parabolica pentru internet wifi in 2,4Ghz

Recommended Posts

Antena este construita din materiale reciclabile,sau ciordite din bucataria nevestei.

Capacul de inox care joaca rol de reflector este de la o oala sub presiune (inca mai ma intreaba nevasta daca nu l-am vazut cumva prin casa,raspunsul este acelasi mereu,nu imi place ciorba de burta,prefer una de cartofi care nu are nevoie de capac)

Tabla de cupru este de la un panou electric pe care l-am dezmontat mai demult,avea rol de placa de impamintare.

Discul mare de cupru are 13cm diametru,urmatorul 6,5cm,apoi 5,4cm si ultimul cel mic are 3,1cm.

Dimensiunile acestor discuri pot fi usor modificate in functie de canalul wifi in care se doreste cea mai mare putere si cea mai buna calitate.

Antena poate fi modificata pentru banda de 5Ghz care stiu ca este oarecum folosita in Romania.

Distanta dintre reflector si primul disc de cupru,cel mare de 13cm este de 1cm,urmatoare distanta dintre primul disc de cupru si al doilea este de 8mm,intre al doilea si al treilea este de 3cm,si intre al treilea si ultimul este de 1,5cm

Tabla de cupru are 2mm grosime,de preferat sa fie cit mai subtire,chiar sub 1mm.

Cablul de antena a fost lipit direct de discuri,nu am folosit mufe N si nici alt model.(nu apare in poza,dar se vede unde a fost cositorit)

Cistigul unei astfel de antene montat la o placa normala de wireless,poate ajunge pina la 24db iar cu una de putere de 1w ajunge pina la 33db.

Toate masuratorile au fost efectuate cu software free,Netstumbler,Inssider,Vistumbler,in functie de sistemul operativ pe care il are fiecare.

Cablul de antena este special de 50ohmi.

index.php?action=dlattach;topic=1486.0;attach=2895;image

index.php?action=dlattach;topic=1486.0;attach=2897;image

index.php?action=dlattach;topic=1486.0;attach=2899;image

index.php?action=dlattach;topic=1486.0;attach=2901;image

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...