Jump to content
CristianRoflmao

Permis ECDL bun de ceva?

Recommended Posts

Salut ne tot aburesc profesori pe la scoala cu ECDL-u asta.. ca nush ce diploma iti da ca nu mai dai bacu din competente etc..

vreau sa particip la asta dar e contra cost.. intrebarea mea are rost sa particip?imi e bun la ceva certificatu ala sau e doar de forma o foaie inutila..Am intrebat-o pe profa dar nici ea nu stie ca e bota..

O seara faina va urez :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea: o sa-ti foloseasca in viata daca o sa ramai vreodata fara hartie igienica. In rest sunt numa' bani aruncati degeaba.

Competentele alea de utilizare a calculatorului sunt o laba trista...pentru alea nici nu trebuie sa te stresezi. Si mie imi f**ea profa capu sa dau ecdl-ul, ca ala e "permis de conducere a calculatorului" (aici am citat-o ), dar n-am ascultat-o. Ma indoiesc ca puteam sa fac ceva cu diploma aia...daca vrei sa urmezi studii in domeniul calculatoarelor/programarii, diploma aia chiar nu vad la ce ti-ar putea fi de folos.

Edited by Play4Fun01
//am mancat un cuvant.
Link to comment
Share on other sites

Play4Fun01--->Parerea mea: o sa-ti in viata daca o sa ramai vreodata fara hartie igienica. In rest sunt numa' bani aruncati degeaba.

nici de hartie igienica nu ii bun ca ieste prea aspra hartia :)

si daca mai cer si banii pe deasupra nu are rost ca la nimic nu ieste bun

Link to comment
Share on other sites

Nu, din pacate sunt multi care dau ca sa scape de competente la informatica la bac, dar ca de obicei alea sunt cele mai usoare, si oricum le treci, depinde de profil, daca esti la mate-info(etc) te-ar conveni sa dai, daca esti la stiinte-sociale(etc) nu ar avea rost, competentele sunt cele mai usoare...

Dupa mine nu as da(asa cum am si facut), si in plus, nu stiu dupa cat timp expira diploma aia si tre sa mai dai inca odata, e valabil numai 4 ani, sau 2, nu tin minte exact...

Link to comment
Share on other sites

Nu iti arunca banii pe fereastra. Permisul ala era util celor care nu aveau studii de specialitate si voiau sa gaseasca un job. De ex secretara sau asistant manager unde tre sa stii sa folosesti un pc iar acel permis facea oarecum dovada ca si si astfel de competente pe langa specialitatea ta de baza.

Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput , DA E DE FOLOS , nu lua inseama toti amatorii de pe forum ( no ofence ) , asculta profesori si ia-l , in al2a rand ar trebuii sa fie gratis , sau cel putin la mine in italia a fost gratis. Cat despre ECDL , daca stii sa folosesti suite-ul microsoft office nu o sa ai probleme daca vrei sa te angajezi la o firma , plus ca o sa iesi in evidenta cu un asemenea certificat valid in toata Europa ! Bafta.

P.S : Iti pun din propria experienta ca un prieten a vrut sa se angajeze la o firma de avocatii si legislatie pentru a lucra cu nu stiu ce decumente , si nu a putut pentru ca nu avea nici un certificat care demonstra ca stie sa foloseasca excel sau word. Pare banal dar e de folos.

P.S2 : Cat costa in romania un astfel de certificat ? ( ar trebui sa fie gratis pentru studenti )

Link to comment
Share on other sites

bun deci am sa-l dau.. oricum si mie se pare o prostie sa platesti avand in vedere ca trebuie sa fie gratis .. oricum nu e tare scump doar 250-300 ron asa a zis profa..

fuck off sper sa-mi foloseasca :)

Intreaba si spunele sa dovedeasca unde se duc acei 250-300 ron , daca esti student intrun liceu ar trebui sa fie gratis . ( Nu am idee cum este in Romania , dar cel putin in Italia nu sa platit nici o data ca student )

Link to comment
Share on other sites

Intreaba si spunele sa dovedeasca unde se duc acei 250-300 ron , daca esti student intrun liceu ar trebui sa fie gratis . ( Nu am idee cum este in Romania , dar cel putin in Italia nu sa platit nici o data ca student )

da sunt la liceu pe a 11.

dracu stie pentru ce se duc.. pe profesori sa ne predea cred? oricum nu e nu stiu ce plm de invatat acolo ca officeul e in romana si e floare la ureche.. oricum profesori de tic din ziua de azi is mai prosti ca elevi..

Link to comment
Share on other sites

da sunt la liceu pe a 11.

dracu stie pentru ce se duc.. pe profesori sa ne predea cred? oricum nu e nu stiu ce plm de invatat acolo ca officeul e in romana si e floare la ureche.. oricum profesori de tic din ziua de azi is mai prosti ca elevi..

E un pic cam ciudat faza cu plata , cat despre partea ca profesori sunt mai prosti decat elevi , ai dreptate , dar si elevi sunt mai prosti , in clasa mea doar 3 din 18 au luat 9 in info , restul doar 4 si 5.

Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput , DA E DE FOLOS , nu lua inseama toti amatorii de pe forum ( no ofence ) , asculta profesori si ia-l , in al2a rand ar trebuii sa fie gratis , sau cel putin la mine in italia a fost gratis. Cat despre ECDL , daca stii sa folosesti suite-ul microsoft office nu o sa ai probleme daca vrei sa te angajezi la o firma , plus ca o sa iesi in evidenta cu un asemenea certificat valid in toata Europa ! Bafta.

Nu mai pot =)). =))

Nu mi-o lua în nume de r?u, dar habar n-ai ce vorbe?ti. În domeniul IT ECDL e fix un rahat ?i nimic mai mult. Dac? e?ti în afar? lui pari cool, c? ?ia oricum nu ?tiu ce înseamn?. Po?i pune ?i alte 4 litere c? tot wow o s? li se par?. Domeniul IT nu prea are leg?tur? neap?rat cu diplomele. Aici se discut? de câ?i bani, ce ?tii s? faci, cât de repede faci ?i cam atât. Restul e doar pentru H&R ca s? ajungi la interviu, dar acolo sunt de obicei ni?te retarzi care habar n-au ce înseamn? ECDL, CCNA sau oricare alte 3-4 litere de certificate. Apropo, Google arunc? direct CV-urile în care exist? certificate, deci yeyyy :D. Mult? baft?... ?i "plus ca o sa iesi in evidenta cu un asemenea certificat " =)))

ps: vroiam s? devin instructor pentru ??tia de la ECDL, dar dup? câteva discu?ii am zis c? nu merit? efortul.

@Play4Fun01: La FEAA sau altele care n-au treab? cu IT-ul prea mult te scap? de un examen care oricum îl iei.

În alt? ordine de idei. Zici c? e floare la ureche. Afl? c? nu e. Modulul expert nu cred c? îl vor lua prea mul?i. Sau nimeni. Sunt multe chichi?e ?i e vorba de timpul limit?, nu de faptul c? po?i rezolva pân? la urm? c? umbli prin meniu. Trebuie s? le ?tii deja.

Link to comment
Share on other sites

Salut ne tot aburesc profesori pe la scoala cu ECDL-u asta.. ca nush ce diploma iti da ca nu mai dai bacu din competente etc..

vreau sa particip la asta dar e contra cost.. intrebarea mea are rost sa particip?imi e bun la ceva certificatu ala sau e doar de forma o foaie inutila..Am intrebat-o pe profa dar nici ea nu stie ca e bota..

O seara faina va urez :)

Nu te lasa manipulat de saraci care stiu sa abureasca. Invatamantul romanesc e cladit pe salarii mici, iar, ca o compensatie, le permite profesorilor sa marketizeze educatia:

- nu predau bine sau predau inaccesibil pt a-i primi pe elevi la ore particulare

- scot pe piata o gramada de manuale, culegeri, "caiete speciale" de culegeri, care, daca nu ati observat, nu mai sunt pe tot anul scolar, ci pe SEMESTRU! care se distribuie intr-o retea foarte profunda: de la capi pana la profesorii marunti

- culegeri si caiete vandute la copii fara chitanta, bineinteles

- foarte multe olimpiade (insa pe bani)

- diplome, cat mai multe, insa pe bani.

Ceea ce e si mai rusinos e ca profesorii isi vand moralitatea si demnitatea pe preturi de 2-3 lei, sau cat le iasa 10% dintr-o culegere pe care a reusit sa o distribuie la elevi aburiti. De-asta au si scazut in ochii oamenilor profesorii in ultimul timp.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai pot =)). =))

Nu mi-o lua în nume de r?u, dar habar n-ai ce vorbe?ti. În domeniul IT ECDL e fix un rahat ?i nimic mai mult. Dac? e?ti în afar? lui pari cool, c? ?ia oricum nu ?tiu ce înseamn?. Po?i pune ?i alte 4 litere c? tot wow o s? li se par?. Domeniul IT nu prea are leg?tur? neap?rat cu diplomele. Aici se discut? de câ?i bani, ce ?tii s? faci, cât de repede faci ?i cam atât. Restul e doar pentru H&R ca s? ajungi la interviu, dar acolo sunt de obicei ni?te retarzi care habar n-au ce înseamn? ECDL, CCNA sau oricare alte 3-4 litere de certificate. Apropo, Google arunc? direct CV-urile în care exist? certificate, deci yeyyy :D. Mult? baft?... ?i "plus ca o sa iesi in evidenta cu un asemenea certificat " =)))

ps: vroiam s? devin instructor pentru ??tia de la ECDL, dar dup? câteva discu?ii am zis c? nu merit? efortul.

@Play4Fun01: La FEAA sau altele care n-au treab? cu IT-ul prea mult te scap? de un examen care oricum îl iei.

În alt? ordine de idei. Zici c? e floare la ureche. Afl? c? nu e. Modulul expert nu cred c? îl vor lua prea mul?i. Sau nimeni. Sunt multe chichi?e ?i e vorba de timpul limit?, nu de faptul c? po?i rezolva pân? la urm? c? umbli prin meniu. Trebuie s? le ?tii deja.

Omul a întrebat dac? e bun ECDL-ul , nu a spus ca vrea sa lucreze la google , eu i-am r?spuns ca e bun pentru orice dac? costa putin ?i e gratis ! ECDL este bun în orice eventualitate ( firme mici sau mari mai ales in sectorul marketing ) , e recunoscut pe tot globul ca ICDL , eu anu asta o sa iau ECDL Advanced ?i i?i pot spune ca nu strica dac? îl am în buzunar. Bafta sa intri tu la Google prietene :)

EDIT :

Am eu 'ECDL'-ul asta; Avansat, ultimul nivel, miezul din gogoasa.

E degeaba. Pana acum, nu mi-a folosit la nimic. Nici in CV nu il treceam daca nu-mi amintea o cunostinta de el, la modul: "Trece ba acolo si ECDL-ul, ca doar ai advanced-ul vietii".

Nu am idee cum merge in Romania treaba cu ECDL-ul dar i?i pot spune ca eu lucrez vara la o libr?rie juridica unde prima chestie care m-au întrebat a fost daca am ECDL.

Edited by DanyHardMatrix
Link to comment
Share on other sites

Nu am idee cum merge in Romania treaba cu ECDL-ul dar i?i pot spune ca eu lucrez vara la o libr?rie juridica unde prima chestie care m-au întrebat a fost daca am ECDL.

Depinde nivelul la care vrei sa te angajezi.

Daca eu vreau sa ma duc sa lucrez ca si programator/sysadmin/tester, ma gandesc ca angajatorul s-ar putea pisa, relativ usor, pe competentele mele legate de pachetul Microsoft Office.

Dar daca vreau sa ma duc si sa muncesc ca si 'redactor' pentru ziarul X, probabil vor ramane fascinati si umeziti acolo jos cand vor auzi ca eu stiu toate dedesubturile lu' Microsoft Word.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca orice certificare ai ,degeaba o ai daca nu ai experienta in domeniu.Aviz amatorilor care iau certificarile fara sa cunoasca ,cu ce se mananca domeniul in care da certificarea.

Aici ai dreptate , MARE DREPTATE , cunosc prieteni care au terminat liceul de programator IT ( php , pascal , c++ , mysql ) si nu au gasit nimic de munca , acuma ghici ca ce lucreaza ? Barman la un bar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...