Jump to content
bajetzashu89

Website index html

Recommended Posts

salut,

Sa incepem povestea:

Am un website html,insa e creat tot untr-un singur index.html,intrebarea mea este - cum as putea separa paginile din acel index.htm astfel incat sa pot avea ex www.exemplu.ro/pagina2 in loc de doar /index.html

Sau daca exista vreo posibilitate sa accesez adresa ceva de genul www.exemplu.ro/index.html/pagina2 din interiorul acelui index.html - preferential !

Am o problema cu refreshul la pagina si trebuie sa am adresa functionala la fiecare pagina in parte.

P.S. Probabil nu m-am exprimat corect ,dar neavand cunostiinte sper sa intelegeti intrebarea mea !

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Copiezi de vreo 2-3 ori index.html in fisiere ce le denumesti pagina1.hmtl si pagina2.html etc.

Apoi faci legaturile intre pagini: pe index pui un link catre pagina 1 si pagina 2, si, respectiv, pe paginile noi pui link-ul catre index.html.

Nu poti sa accesezi www.exemplu.ro/index.html/pagina2.html din simplul fapt ca accesul nu se face in cascada, ci se face pt fiecare fisier in parte, adica:

www.exemplu.ro/index.html sau

www.exemplu.ro/pagina1.html sau

www.exemplu.ro/pagina2.html.

Insa, poti sa te folosesti de link-uri interne care sa te duca la o anumita pozitie pe pagina, cum ar fi mijlocul paginii. Citeste mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa cum spune si fulminator ca poti copia de mai multe ori index-ul si il redenumesti si dupaia stai sa re-modifici index-urile copiate ai putea incerca ceva nou cu css3 , mai bine spus un feature care se cheama " page transition " ( eu personal il folosesc si e foarte cool ) Uite iti las un link : Page Transitions with CSS3 | Codrops

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...