Jump to content
trif

Eroare mysql

Recommended Posts

Salut, in site-ul meu de cateva zile nu imi mai afiseaza anumite date chit ca are aceeasi structura cu afisarea altor date si am pus

or die(mysql_error())

la

$result=mysql_query($query)

si imi da mesajul de jos

The SELECT would examine more than MAX_JOIN_SIZE rows; check your WHERE and use SET SQL_BIG_SELECTS=1 or SET MAX_JOIN_SIZE=# if the SELECT is okay

Eroarea imi este data la linia cu cod

$num=mysql_num_rows($result);

iar mai sus de linia asta este

$query="SELECT * FROM cantari_ppt 
INNER JOIN categorie
ON cantari_ppt.categoria = categorie.cheie
INNER JOIN utilizatori
ON cantari_ppt.autor = utilizatori.utilizator
WHERE denumire LIKE '$litera%' AND aprobare = 1 ORDER BY denumire ASC";
$result=mysql_query($query);

am intrebat in alta parte si a zis ca este o problema la INNER JOIN dar problema este ca imi merge in alte parti iar aici cand ii dau sa aleg categoria sau litera imi afiseaza eroarea aceea iar daca nu pun

or die(mysql_error())

nu imi mai arata nimic.

Nu stiu ce sa ii fac.

Astept raspuns. Multumesc anticipat.

Cu stima Trif Alex

Link to comment
Share on other sites

Oamneni buni, am incercat variantele de mai sus si nu imi merge, ce nu se intelege din ce am zis.

NU astept sa imi dati codul gata facut ci doar sa va uitati si sa imi ziceti ce sau unde am gresit eu sau ce am omis, sunt om si eu si gresesc si poate nu imi vine nu stiu ce ideie atunci cand dau de o anumita problema de aceea exista forum-uri, nu mai fiti asa rai.

Eroarea era nu de la INNER JOIN ci de la ORDER BY.

Problema este alta referitoare la ORDER BY.

Daca ii pun ORDER BY denumire ASC nu imi mai afiseaza nimic, chit ca denumire este numele coloanei din bd, chiar daca pun orice nume de coloana care exista nu imi mai apare rezultate. Pana acum 3-4 zile nu era asa, mergea totul foarte bine si dintr-o data obs ca nu imi mai merge INNER JOIN si l-am facut pe bucatele si l-am verificat pe bucatele si am ajuns la ORDER BY.

FAZA TARE ESTE ca daca pun ORDER BY RAND() merge foarte bine numai cand ii dau un nume de camp nu mai merge.

Oare de ce?

Astept raspuns. Multumesc anticipat.

Cu stima Trif Alex

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...