Jump to content
olimpiulucian

Misterul unei calatorii in timp - John Titor

Recommended Posts

Un personaj misterios, pe nume John Titor, aparea pe un forum de Internet din SUA, in perioada 2000-2001, socand intreaga lume prin declaratia sa, din care reiesea ca este un calator care vine din viitor, mai exact din anul 2036.

El afirma ca este un soldat recrutat pentru un proiect care se ocupa cu calatoriile in timp si ca atare a fost trimis in trecut (mai exact in 1975) pentru a recupera un exemplar din seria de computere IBM 5100, care continea solutia unei probleme a sistemului de operare UNIX.

Se pare ca aceasta problema este asemanatoare unui defect cunoscut deja astazi: computerele cu arhitectura 32 bit si sistem de operare UNIX pot functiona pana in 2038, dat fiind faptul ca pe 19 ianuarie 2038 variabila folosita in sistem pentru a reprezenta data va depasi 32 bit lungime (overflow).

Computerul recuperat de John Titor ar fi folosit pentru a traduce limbajul sistemului IBM cu UNIX si astfel rezolvarea problemei ivite in viitor.

Interesant este faptul ca Titor a afirmat ca si-ar fi vizitat familia in anul 2000 si s-ar fi vazut pe sine insusi, copil fiind.

Totodata el a deschis o discutie pe un forum cu scopul (aparent) de a verifica reactiile oamenilor. Primul sau post este pe data de 2 noiembrie 2000 si numele folosit initial era Timetravel_0, apoi schimbat in John Titor. Se pare ca era incantat sa inceapa o discutie intrebare-raspuns pe durata sederii sale in timpul nostru.

Multi considera ca aspectul provocator din istorisirea lui Titor este acela ca povestirea sa este insotita de amanunte detaliate in ceea ce priveste fizica necesara realizarii calatoriilor in timp, impreuna cu impactul filozofic pe care l-a avut crearea masinii calatoriilor temporale in viitorul de unde venea el.

Pe data de 24 martie 2001, Titor a anuntat ca se intoarce in timpul sau si de atunci nu a mai fost vazut pe Internet.

Cercetarile asupra afirmatiilor lui Titor sunt foarte dificile si asta din cauza ca nu se pot face verificarile de rigoare. Totusi, afirmatiile sale au avut un mare efect asupra persoanelor care le-au citit.

Titor a furnizat date importante legate de masina sa de calatorit in timp, date care se puteau obtine doar prin studii avansate ale fizicii "gaurilor negre".

Titor a spus ca CERN (Organizatia Europeana pentru Cercetare Nucleara) va face un anunt la inceputul secolului tocmai cu privire la posibilitatea de creare a "gaurilor negre" si folosirea acestora in calatoriile temporale.

Surpriza a venit catre sfarsitul lui 2001 (dupa disparitia lui Titor), cand CERN a anuntat aceasta posibilitate. Daca excludem faptul ca Titor ar fi fost un cercetator de la CERN (incognito), coincidenta este greu de explicat.

Titor a mai spus ca acel model de computer IBM 5100 are capacitati pe care IBM nu le-a facut niciodata publice. Numerosi ingineri de la IBM au confirmat acest lucru.

Titor a mai facut numeroase comentarii referitoare la Constitutie si drepturile civile care se vor schimba in Statele Unite in urmatorii ani.

Parerile sunt in continuare impartite: multi internauti sustin ca totul a fost doar o farsa si vin cu argumente in acest sens, in timp ce altii cred cu tarie in existenta lui Titor si ii urmaresc "profetiile".

Cine va reusi sa stabileasca daca povestea lui John Titor a fost reala sau nu? Cu siguranta, timpul. :))

Sursa: Misterul unei calatorii in timp - John Titor

Link to comment
Share on other sites

Sa spunem ca e adevarat, forumul mai exista. Daca da, poate dovedi vreun Administrator ca acel cont a existat vreodata? Practic, posibilitatea ca aceasta poveste sa fie o farsa este foarte mica deoarce, presupun, un cercetator de la CERN ar avea ca tinta un forum din Europa. Alta chestie ar fi ca daca multi ingineri au confirmat ca modelul dat avea capacitati angelice, ce treaba ar avea un cercetator de gauri negre (stiti voi la ce ma refer) cu capacitatile IBM-ului.

Imi miroase a dinozauri.

le:

John Titor is the name used on several bulletin boards during 2000 and 2001 by a poster claiming to be a time traveler from the year 2036.[1] In these posts he made numerous predictions (a number of them vague, some quite specific[2]) about events in the near future, starting with events in 2004. However, as of 2013, these events have not taken place; he described a drastically changed future in which the United States had broken into five smaller regions, the environment and infrastructure had been devastated by a nuclear attack, and most other world powers had been destroyed.

-Wikipedia.

Deci daca a reusit cu descoperirea celor de la CERN, a dat gres cu celelalte ipoteze.

le2:

Predictive failures

The posts were met with skepticism when they were being posted, but it was impossible to prove beforehand that the predicted events would not happen. Because Titor claimed the many-worlds interpretation of quantum physics was correct, effectively meaning that his travel was from a parallel universe and that things could occur differently than he had predicted, the details he presented were unfalsifiable.

Wikipedia sugereaza ca vine dintr-un alt univers si asta ar sugera greselile din preziceri. Dar, exista un univers pt fiecare secunda daca el vine din viitor intr-un alt univers sau tehnologia lui combina calatoriile in timp cu calatoriile in alte dimensiuni?

Edited by trollophile
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant subiectul asta, pacat ca website-ul unde se centralizeaza majoritatea informatiilor (johntitor.com) este total neprofesional si urat.

Da.., cred ca cineva pasionat si intuziasmat de cele auzite in legatura cu John Titor a creat site-ul cu acelasi nume, numai ca design-ul lasa de dorit si subiectul este foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Mda, foarte interesand subiectul cu toate ca ma fascineaza foarte mult sunt si realist in subiectu asta si il abordez mai mult ca SF hai sa fim seriosi eu unu nu cred ca se va intampla asa ceva nici in 10.000 de ani sau mai putin cum credeti voi. Ori cat de mult ar face astia cercetari nu credca se va ajunge la asa ceva veci! :)

Link to comment
Share on other sites

Mda, foarte interesand subiectul cu toate ca ma fascineaza foarte mult sunt si realist in subiectu asta si il abordez mai mult ca SF hai sa fim seriosi eu unu nu cred ca se va intampla asa ceva nici in 10.000 de ani sau mai putin cum credeti voi. Ori cat de mult ar face astia cercetari nu credca se va ajunge la asa ceva veci! :)

Se vorbeste de 2038 nu 12013.

Link to comment
Share on other sites

Mda, foarte interesand subiectul cu toate ca ma fascineaza foarte mult sunt si realist in subiectu asta si il abordez mai mult ca SF hai sa fim seriosi eu unu nu cred ca se va intampla asa ceva nici in 10.000 de ani sau mai putin cum credeti voi. Ori cat de mult ar face astia cercetari nu credca se va ajunge la asa ceva veci! :)

Stii cum e vorba aia: "Niciodata sa nu spui niciodata", tehnologia deja este avansata cat crezi ca v-a mai dura pana ca noi "bipedele" nu vom mai face nimic si vor face totul numai robotii.

Edited by UnderKode
Link to comment
Share on other sites

Stii cum e vorba aia: "Niciodata sa nu spui niciodata", tehnologia deja este avansata cat crezi ca v-a mai dura pana ca noi "bipedele" nu vom mai face nimic si vor face totul numai robotii.

Asta e clar ca sa si intamplat deja dupa cum vedem in fabricile astea mari etc ... dar e vorba de calatoriile in timp, mi-se pare prea "ireal" desi cu toata tehnologia asta care avanseaza pe zi ce trece, nu prea cred ca se va ajunge cat de curand la asa ceva. Dar hai ca nu zic ca nu e posibil! :)

Link to comment
Share on other sites

viteza luminii, calatoria in spatiu, e tot calatorie in timp... dar din pacate doar in viitor, cat despre trecut nu stiu nici eu ce sa zic

Mai e mut si pana la viteza luminii, gandeste-te ca lumina parcurge vre`o 300.000 km/s corectatima daca gresesc iar noi abea am ajuns sa mergem cu vre-o 0.3% din viteza luminii nici macar 1%.

Link to comment
Share on other sites

Daca esti fumat bine si mai ai si un funky porcini in alt tab, ajungi chiar sa crezi povestea, ba chiar si sa te infiori putin.

Calatoria in viitor nu are sens, domnu fizician teoretician.

esti foarte priceput din cate vad, dai pe afara

ia vezi tu ce zice aici

Mai e mut si pana la viteza luminii, gandeste-te ca lumina parcurge vre`o 300.000 km/s corectatima daca gresesc iar noi abea am ajuns sa mergem cu vre-o 0.3% din viteza luminii nici macar 1%.

nu iti pot zice exact ca a calatorit cineva cu viteza luminii. dar daca ai putea sa o faci, esti constient ca daca ai face-o, nu doar logic ci si practic ai calatori in timp.

l.e. faster than light speed is possible

l.e. 2

iti explica mai pe scurt Edited by makav3li
Link to comment
Share on other sites

Interesant! Cand zici ca "noi" am ajuns la viteza de 0.3% din viteza luminii, te referi la ceva cu un om in el?.. pentru ca protonii au fost accelerati la cern, cu pana la 99.9% din viteza luminii.. (nu imi amintesc foarte bine, am citit de mult). tot ce vezi/auzi/simti este in trecut (chiar daca sunt cateva nanosecunde E TIMP!) ex: viteza luminii in vid e de 300.000 km/sec, monitorul tau este la aproximativ 1 m de ochii tai asta insemnand ca lumina de la monitor la ochii tai face aprox 1/(3x10^8) secunde (aprox 3.1 nanosecunde), ne mai contand timpul in care impulsul electric de la ochi ajunge la creier pentru interpretare si etc.

Deci ochii tai vad schimbarile de pe monitorul tau cu 3.1 nanosecunde intarziere.

Noi vedem cea mai indepartata planeta care se afla la 90 milioane de ani lumina, cum era acum 90 milioane de ani.. acolo ar putea fi deja planete artificiale si colonii spatiale, dar o sa aflam abea peste 90 milioane de ani :)

Sa nu vorbim de viteza sunetului care e a fost oricum depasita de avioanele super sonice.

Apropo, lectura de seara ( am gasito acum ): Viteza luminii, dep??it? din nou. Un nou test a stabilit c? neutrinii merg cu 6 kilometri pe secund? mai repede ca lumina

Hmm.. nu stiu ce sa zic despre poveste. in 50 de ani nu mai caram hdd-u de 5 mb cu avionu, si avem insutit mai mult spatiu in microSD-ul de la telefon (care e cat o unghie). nimeni nu credea ca o sa se ajunga chiar asa, dar uite ca sa ajuns (sa nu uitam ca si in ziua de azi, calculatorul este considerat de unele persoane "un obiect al diavolului", multi cred ca e o cutie magica, etc.), daca ziceai de antimaterie, acum 15 ani, te catalogau retardat, dar uite ca exista... daca acum 5-10 ani ziceai ca exista un tip de materie care e invisibila (search discovery) si poti face din ea haine care despica fascicului de lumina, erai nebun. Tesla tot nebun era catalogat si uite ca ai wifi din cauza lui. daca prind 2038, poate o sa imi aduc aminte de postu asta cand o sa vad la tv stirea... in schimb timpul le face pe toate :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...