Jump to content
akaroot

Vreau sa vad cum ganditi

Recommended Posts

Haideti sa va spun ceva eu de vreo 3 ani in coa urmaresc fiecare eveniment care se petrece pe pamant, desi am vazut multe cutremure si tsunami-uri se intampla ca in Biblie(acum poate va intrebati de unde stiu, eh am tras si eu putin cu ochiul prin ea :D). Cand am citit am vazut ceva foarte naspa din punctul meu de vedere.., Los Angeles sub apa si ma refer la tot orasul si aproape toata America de Nord, asta vestind avertizarea lui Dumnezeu ca sfarsitul este foarte aproape, iar dupa aceasta catastrofa in care eu cel putin cred ca se va intampla o sa "vina" Dumnezeu pe pamant cu foc si ne va "prajii" ca niste oua ochiuri.

Unii poate nu ma credeti si stiu asta dupa cate am citit mai sus, altii poate da :).

Edited by UnderKode
Link to comment
Share on other sites

Fiind student la Ecologia si Protectia mediului ce vrei sa-ti zic? Ca exista?

Eu consider ca oamenii sunt multe prea ingamfati sa accepte ca si noi la randul nostru suntem niste animale si nu suntem mai presus de nimic. Nu suntem nici de prea mult timp pe acest "pamant", in schimb am reusit sa-l distrugem prin lacomia si foamea de putere si cucerire. Acum e usor sa dai vina pe un basm, ca se intampla totul ca acolo, vine sfarsitul lumii, Dumnezeu ne pedepseste, etc; e mai greu sa iti accepti vina evident si ai constiinta mai curata daca totul se intampla pentru ca asa vrea cineva sus.

Continuati sa distrugeti si sa exploatati ce a mai ramas, Dumnezeul vostru nu o sa vina.

P.S.: Biserica e cea mai mare mafie.

Link to comment
Share on other sites

Religia a fost inventata pentru a manipula masele de argati, adica credinciosii denumiti mai civilizat!

Cei slabi de inger inca isi cumpara bilete la 6/49 si se duc in fiecare sambata la biserica. ( ma abtin sa spun din ce categorie fac parte ).

Iar o discutie anti-pro religie care nu isi are rostul!

Toti cei care cred si se bat cu pumnii in piept au si alte argumente care sa le sustina credinta de argati? sau sunt pur si simplu teleghidati de ce au invatat cand erau mici ca: "ii bate doamne-doamne" ?

Link to comment
Share on other sites

Daca incercam sa ne explicam existenta, ajungem sa credem intr-un Dumnezeu ca si creator, atunci pe Dumnezeu cine l-a creat ? un alt Dumnezeu ?

Astfel, potrivit intrebarii " cine a creat pe cine ? " ajungem la nimic.

Nu poti sa justifici existenta lui Dumnezeu prin faptul ca tu nu iti poti intelege provenienta. E ca si cand tu cauti o scuza pentru o intrebare, la care e clar ca nu ai un raspuns. Nerecunoscand incapacitatea de a intelege, creezi o entitate supranaturala.

Mie-mi pare simplu, la inceput, neintelegand fenomenele naturii, omul a creeat cate o zeitate pentru fiecare: zeul fulger,zeul soare, zeul pulii etc.

Odata cu aparitia stiintei, cand s-au explicat o parte din fenomene, s-a incetat sa se mai creada in zeitati. Si treptat, numarul zeilor s-a redus. Pana azi, cand a ramas numai unul, Dumnezeu (ma refer doar la crestinism). Probabil cand o sa avem capacitatea de a iesi din dilema existentei, atunci se va termina odata si capitolul Dumnezeu. Din pacate, nu cred ca voi mai prinde si asta, asa ca nu mai am sa va spun decat : noapte buna !

Link to comment
Share on other sites

O sa imi iau libertatea sa critic mai multe posturi, desi e obositor echivoc.

Ca o nota, consider postul meu mai stiintific decat al altora din cauza spiritului critic folosit.

Urmaresc de 4 ani si ceva acest forum, iar in intervalul acesta de timp am vazut multi oameni prosti si multi oameni pe care pot spune ca ii respect foarte mult pentru stilul lor de gandire.

De cateva zile caut materiale pro si contra unei entitati supranaturale sau cum ii spun multi Dumnezeu. As vrea sa imi spuneti daca credeti ca exista asa ceva si cateva argumente.

PS. NU MA REFER LA RELIGIE!

Primul pas in rezolvarea unei probleme e intelegerea deplina a problemei. Si acum sa luam textul tau pe bucati ca apoi sa il sintetizam.

In primul rand, e adevarat ca pe acest forum sunt multi oameni prosti. Din cauza varstei. Forumuri de IT, calculatoare, mai ales hacking, programe, sunt frecventate de "copii" (atentie, din start exclud staff-ul si prietenii acestora). Adica, de persoane foarte tinere, cu o medie, parerea mea, sub 18 ani. Adevaratii hackeri sau adevaratii IT-isti, nu au timp de forumuri, exceptie facand, marketurile de pe forumuri, pe care le putem exclude, deoarece posturile de acolo nu reflecta inteligenta lor. Exista si o statistica. Puteti observa, daca excludem ultimul rand, avem un varf a varstei 16-17-18 ani. Eu cred in excluderea ultimului rand. Ar fi cam obositor sa insir argumente, dar oricum, ideea de baza a mea este: de regula cei din varful 16-17-18 ani posteaza mult mai des decat cei cu varsta peste >=21 de ani, si implicit posteaza cu mult mai multe prostii. Din asta deriva ca pe orice forum sunt multe posturi cretine si multi cretini. Sunt, de asemenea, si oameni inteligenti, care nu se compromit in multe posturi, posteaza foarte rar, insa obiectiv si folositor, iar ei sunt apreciati. De fapt, ei tin pe spatele lor forumul cu cele cateva topicuri bune. Sunt foarte foarte putine topicuri bune pe forum-uri care merita citite si dezbatute. Asta este o caracteristica a oricarui forum. Introducerea ta e concluzie de mult stiuta. edit: nu vreau sa jignesc persoanele aflate in 16-17-18 ani. Doar e parerea mea personala ca aproape toti dintre ei nu scriu bine, nu se exprima bine si nu judeca rational. Pt ca nu sunt maturi.

In al doilea rand, trebuie sa corelam "oameni prosti" cu problema ta. E de subinteles ca dupa introducerea ta si numele topicului te astepti la pesoane inteligente sa iti raspunda. Dar aici ne poticnim de ce inseamna prost, inteligent si ce tip de problema este cea pe care ai pus-o? Bineinteles ca nu o sa filozofam pana in strafundurile ideilor ce inseamna prost, destept etc, dar putem observa ca problema ta nu este neaparat o problema de stiinta, la care sa poata raspunda NUMAI clasa inteligentilor. Mai mult decat atat, tind sa cred ca problema ce ai pus-o nu prea poate fi rezolvata cu ajutorul stiintei, si cu argumente rationale, etc, ba chiar din cauza asta, e lasata la atitudinea sentimentelor fiecarui individ. Iar asta putem vedea din istorie: Einstein credea in Dumnezeu. Asta inseamna ca exista? Dirac era anti-Dumnezeu. Asta inseamna ca nu exista? Sunt foarte foarte multi oameni de stiinta, cercetari, premianti Nobel chiar, care aveau convingeri rasiste, antisociale, idei pseudo-stiintifice si credinte irationale. Gasesti un articol delicios aici, foarte stiintific intocmit care dovedeste ca chiar premiantii Nobel aveau... prostia lor si faceau lucruri prostesti.

Al treilea la mana, asa cum am mai spus, problema ta este (tradusa de mine): argumente rationale contra ori pro a unei entitati supranaturale. Orice om inteligent (nota bene mai sus), sau cel putin, cu simt critic, va observa ca este un non-sens in problema ta. Aceasta este definitia supranaturalui din dexonline: "Care pare mai presus de for?ele ?i legile naturii sau în contradic?ie cu acestea; care pare în afara naturii, a lumii percepute prin sim?uri; care este atribuit unor for?e miraculoase; miraculos, fantastic." Intrebarea mea este cum sa cunosti stiintific cu metode stiintifice ceva ce nu poate fi cunoscut stiintific sau supus experimentelor si metodelor stiintifice? Asa cum am mai spus mai sus, intrebarea ta iese din aria stiintei si a rationalului: solutia ramane la nivelul partii spirituale a fiecarui individ, INDEPENDENT de inteligenta sa. Ca fapt divers, in lumea stiintifica in zilele noastre, exista un procentaj de peste 90% de cercetatori care sunt atei si nu cred intr-o entitate supranaturala - Dumnezeu. Dar asta nu constituie argument rational contra existentei Lui. In incheiere: nu exista argumente rationale pro sau contra exsitentei Dumnezeu. Exista doar argumente pro si contra credintei in Dumnezeu, care e total altceva. De ex, argumente pro credintei in Dumnezeu: 1. ai un stil de viata apreciat, 2. ai satisfactie sentimentala si sociala (apartii unui grup religios) 3. iti faci prieteni etc. Argumente contra credintei in Dumnezeu: 1. ai prea multe prejudecati, 2. iei unele decizii irationale 3. simti "golul" spiritual etc.

De aceea postul este in sectiunea offtopic. Intrebarea e simpla , crezi sau nu si cateva argumente. Si spun inca odata nu vreau sa includeti biserica si religia aici.

Asa cum am spus la punctul 3, ceea ce scapa ratiunii ramane la atitudinea sentimentelor si conceptiei fiecarui om. Bineinteles, este un grup care "ghideaza" individul catre o mai buna cunoastere. Acel grup este biserica. "Stiinta" ei se regaseste in religia specifica. Pt. ca vezi tu, faptul cum e construita o religie (sau cel putin cele 3 mari religii) este unul uimitor de stiintific: se face afirmatia si se presupune a fi adevarata ca exista Dumnezeu. Restul, adica apologetica, doctrinele, canoanele, legile, regulile, sfaturile, mai cuprinzator zis, ideile, sunt toate rationale, in sensul ca se bazeaza pe prima afirmatie, iar ele deriva si au sens intre ele. E exact cum se intampla in stiinta: se presupune ca exista universuri paralele. Perfect. Acum urmeaza teoria lor, calculele lor, viata lor cuantica etc etc care este logica si rationala. Insa se bazeaza pe prima presupunere. Religia (exceptie facand cultele) are multe in comun cu stiinta. In concluzie, problema ta necesita "argumente" provenind de la biserica si religie, confruntate cu antigonistele lor din lumea rationala.

Bun, acum v-am auzit parearea la multi si vin cu o alta intrebare. Cum v-a explicati "minunile" create de-a lungul timpului pe conceptia ce exista "Dumnezeu" ?

Simplu. E stiinta prost inteleasa de altii. Plus o doza de hasis sau amanita muscaria sau vin sau cu ce draci se drogau de cap cei din vechime. Sau no, hai sa nu fiu rau: extazul religios. Care s-a dovedit a fi asemanator cu starile de drogaciune. Exista sau nu exista minuni, sincer, nu prea conteaza daca studiem problema cu simt critic. Stii de ce? Pentru ca un om de stiinta cu simt critic isi pune problema: dar oare sunt minuni omologate? Minuni recunoscute in istorie? Pana acum, NU. La momentul actual nu s-a recunoscut nicio minune, din punct de vedere rational, asa cum nu s-a anuntat nici existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Problema cu minunile e exact cea cu entitatea supranatura, e exact cea cu fantomele, cu magia, cu "talente oculte", numai ca intoarsa.

In concluzie, ti-as recomanda cel mai simplu si clar sfat posibil: sa citesti cat mai multe carti din ambele tabere. Si documentare, ca sunt misto. E plin internetul de ele si nu e greu sa cauti. Insa e clar ca nu vei gasi raspunsuri pe forumuri. Raspunsul (la problema asta) e in tine.

edit: o da, am uitat, era sa raman off-topic: eu cred in Dumnezeu, insa nu o arat deloc in public. Sunt la curent si cu ideologia crestina si cu cea ateista, ba chiar satanica, iar paradoxul l-am rezolvat ca oricare alt om: printr-un compromis: in public ma comport ateis, cu mine insumi ma comport teist. Intrucatva, incalca partial perceptele ortodoxiei, insa nu poti fi si cu poolla-n cur si cu sufletul in rai. Sincer sa fiu, ba chiar as renunta bucuros la religie, insa nu pot, pt ca eu sunt de asa natura incat am nevoie sa imi vehiculez sentimentele cu ceva.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

fulminator nu ai inteles defapt ce am vrut eu sa fac. Dar sper sa iti dai seama...uitate la postul tau si poate mai sunt cateva dar foarte putine si comparale cu posturile celorlalti. Dupa ce ai facut asta sper sa intelegi scopul topicului. Pe langa asta am vrut sa vad cata atentie obtine acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Din acelasi motiv din care se preda limba romana si nu limba maghiara sau turca: satanismul nu este religia oficiala a tarii, nu este impartasita de catre majoritatea populatiei.

Desi consider ca material Religie ar putea fi inlocuita cu o Istorie a religiilor. O materie folosita pentru dezvoltarea cunostintelor, nu pentru indoctrinare.

Link to comment
Share on other sites

Din acelasi motiv din care se preda limba romana si nu limba maghiara sau turca: satanismul nu este religia oficiala a tarii, nu este impartasita de catre majoritatea populatiei.

Desi consider ca material Religie ar putea fi inlocuita cu o Istorie a religiilor. O materie folosita pentru dezvoltarea cunostintelor, nu pentru indoctrinare.

Materia se numeste "Religie", nu "Religia romanilor", la fel cum istoria se numeste "Istorie", nu "Istoria romanilor". Si la istorie se preda si istoria altor state.

Link to comment
Share on other sites

Ce experimente faci si tu. Eu in 2000 din toate 2500 posturi ale mele am scris ce credeam pe moment, dupa cateva minute/ore eram in stare sa ma contrazic singur. Nu stiu cati scriu pe aici chiar ce au in cap, majoritatea scriu de umplutura. Nu ai cum sa faci o statistica din posturile de pe un forum. Veridicitatea lor depinde de cat de plictisiti sunt autorii posturilor in momentele in care le scriu.

Despre dumnezeu, prietenul vostru imaginar, am compus niste intrebari mai demult la care nu mi-am putut raspunde si mi-a fost prea lene sa ma documentez mai departe.

De ex:

Daca oamenii ajung in rai/iad pentru ca fac pacate, cu animalele ce se intampla? Ele sunt prea proaste si sunt lasate in pace? Cu alte cuvinte, animalele au voie sa se manance intre ele ca sa supravietuiasca, dar daca noi ne omoram intre noi suntem nebuni? E o doctrina idioata dar necesara pentru ca toata lumea s-ar omora pentru nimicuri.

||

Daca noi suntem instruiti sa credem ca existam pentru ca CEVA ne-a creat si nu pentru ca ceva s-a intamplat, fara autor, pe dumnezeu cine l-a creat? El de ce are voie sa fie prima entitate superioara dar noi nu?

||

Daca beneficiem de liberul arbitru, de ce a simtit nevoia dumnezeu sa ne viziteze ca sa ne spuna ca nu facem bine ceea ce facem?

||

Daca beneficiem de liberul arbitru, de ce pentru a ajunge in rai, ceea ce se presupune a fi scopul nostru in viata, trebuie neaparat sa respectam niste reguli scrise in biblie sau alte carti asemanatoare? Asta e discriminare 101. Shame on you, god. :/

||

De ce unele popoare au alte povesti despre zeitatile lor fata de noi? Inseamna ca noi, crestinii sau catolicii, suntem mai inteligenti si ne-am dat seama ca dumnezeu e suprem si ca ceilalti sunt prosti, sau... ce? Sau, care dintre noi are dreptate? Da, stiu ca alah si dumnezeu sunt practic acelasi lucru, dar de ce exista doua povesti diferite? Biblia si coranul, sau cum plm ii zice?

ma repet, conteaza oare cat de imaginar este, sau ca fiecare popor are proprile sale entitati superioare? https://rstforums.com/forum/65645-vreau-sa-vad-cum-ganditi-5.rst#post426374

Link to comment
Share on other sites

Eu intotdeauna am considerat ca bisericile si manastirile si invataturile propavaduite de aceste respective institutii au fost si inca sunt un mijloc de manipulare in masa a populatiei.Priviti inapoi, acum 2-3 sute de ani cand cea mai mare suma de bani/bunuri/averi/pamanturi erau detinute de acestea.Asta ar fi o parere in legatura cu biserica&religia etc...

Pe de alta parte, Dumnezeu, hm, as avea cateva "nelamuriri": Daca Dumnezeu este cel care a creat viata, practic a creat omul, si, asa cum zice Sf. Scriptura, El este infaptuitorul a tot ceea ce exista? Adica este si Dumnezeul posibilelor alte forme de viata din acest univers aparent infinit? Este Dumnezeul meteoritilor, pietrelor, al materiilor prime, a tot ceea ce ne inconjoara? Si daca da, atunci care e rolul acestora? Sa stimuleze gandirea omului spre a-l cultiva in toate domeniile? Nu cred.Eu unul sunt crestin, botezat crestin, desi tind sa fiu "ateu", nu aspir catre divinitate, este ceva abstract, nepalbabil.

Revenind la oamenii de acum 2-3 sute de ani(nu stiu sigur daca aceasta e perioada), LEGEA SUPREMA dupa care era guvernata o tara era : "Crede si nu cerceta!".Incalcand acest principiu erai intemnitat, torturat etc. De ce? Pentru ca oamenii de la acea vreme s-au folosit de "frica de Dumnezeu" pentru a supune in masa populatia, si nu numai oamenii din aceasta perioada, cam toti zeii si divinitatile aveau acest scop.

Cam atat am avut de zis, as dori sa vad si alte "argumente", nu pot fi numite argumente, ci doar pareri personale asupra unui lucru, in vederea mea, abstract !

Edited by kreplace_
Link to comment
Share on other sites

Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul. zisa de Pascal.

Considerati ca invatatura crestina te mustra cand faci binele sau cand faci raul?

Daca o porunca este " SA nu furi / sa nu ucizi " , de ce in constitutie gasim ca astea sunt fapte penale?

Propun sa faceti un Test cu privirea existentei lui Dumnezeu.

Inainte sa va puneti in pat asta seara, sa spuneti cu voce tare " Doamne, daca existi cu adevarat, fa ca maine dimineata sa ma trezesc orb " Sa vad care din astia fara credinta aveti curajul sa faceti asta ;)

Link to comment
Share on other sites

Daca Mos Craciun nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul. zisa de Pascal.

Considerati ca invatatura lui Mos Craciun te mustra cand faci binele sau cand faci raul?

Daca o porunca este " SA nu furi / sa nu ucizi " , de ce in constitutie gasim ca astea sunt fapte penale?

Propun sa faceti un Test cu privirea existentei lui Mos Craciun.

Inainte sa va puneti in pat asta seara, sa spuneti cu voce tare " Mos Craciun, daca existi cu adevarat, fa ca maine dimineata sa ma trezesc orb " Sa vad care din astia fara credinta aveti curajul sa faceti asta ;)

Edited by Cryo
Link to comment
Share on other sites

Pariul lui Pascal e o cretinitate. Daca ar exista, Dumnezeu si-ar da seama ca tu crezi in existenta lui doar ca sa nu ajugi in iad( si sa pierzi totul). E absurd, pe divinitate nu o poti pacali. Consider ca Dumnezeu, in probabilitatea existentei lui, ar aprecia mai mult sinceritatea mea, decat falsa credinta.

Din cauza acestui pariu al credintei, multi indivizi se tem sa recunoasca faptul ca intr-adevar ei nu cred in divinitate si prefera sa traieasca intr-o credinta iluzorie, sperand ca poate asa vor primi mantuire vesnica.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea dintre cei care au postat aici nu au citit biblia. Deci vorbiti degeaba. Toti aveti concepte partial sau total gresite asupra divinitatii(nu spun ca eu stiu care e treaba).

Din experienta personala: Nu incercati niciodata sa il descoperiti pe Dumnezeu sau aceasta "entitate spirituala" folosindu-va inteligenta. E o pierdere de timp. Singurul mod prin care poti sa intelegi divinitatea e sa crezi.

Vorbiti cu oamenii crestini-penticostali, sau cum le spuneti voi, "pocaiti", dar nu va duceti la javrele care sunt "pocaiti" cu numele si mai apoi spuneti ca toti sunt la fel. Cautati un om cu adevarat "pocait" si stati de vorba cu el. Cel mai bine ar fi sa va sacrificati 2 ore intr-o duminica si sa mergeti la o biserica a "pocaitilor". S-ar putea sa "pierzi" 2 ore, dar s-ar putea sa castigi raspunsuri.

Daca vrei cu adevarat sa afli care e treaba cu Dumnezeu nu intreba doar oameni inteligenti, care nu cred in El. Intreaba-i si pe cei care cred si care L-au cunoscut.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred în Dumnezeu ?i credin?a s-a înt?rit prin mai multe „evenimente” din trecut, dar asta nu prea conteaz?. În trecut, a?a zisele r?zboaie în numele lui Dumnezeu, au fost doar ni?te manipul?ri în mas?... ca s? moar? pro?tii pentru ?ia cu ceva cerebel ?i cum se întâmpl? ?i azi... ?i de sus s? ajung? ?i mai sus, iar cei cu pu?in s? ajung?-n pula goal?. Nu prea cred în biseric?( m? refer la astea ap?rute de unu, dou? decenii încoace ), sunt multe construite pe principiul „Bag?-ne euroi în cont, iar Dumnezeu te iart?”.

Link to comment
Share on other sites

e la moda acum sa fii hipster bisexual si ateu,sa va futa atunci dragonu

suntem romani,suntem crestini-orthodocsi!aveti ma mandrie de roman si o credinta! nu fiti fututi!

Deci daca niste oameni au decis ca romanii sa fie ortodoxi (nu orthodocsi) atunci tu faci exact cum vor ei, fara sa pui intrebari?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...