Jump to content
ZeroCold

Cel mai simplu mod de a creea aplicatii android. MIT App Inventor

Recommended Posts

Am promis mai demult ca o sa fac un tutorial pe tema asta. L-am facut mai in graba, "mecanic" pentru site-ul meu, cine este interesat si vrea sa invete cauta singur. Luati-l mai mult ca pe un "teaser".

_____

Am citit mai demult intr-o revista (chip din cate imi aduc aminte), despre cum sa creezi o aplicatie android. Initial ma gandeam ca trebuie sa stiu programare, ma gandeam ca trebuie sa am cunostinte avansate java sau alte chestii de genu. De fapt nu trebuie sa stii foarte multa programare, cu un minim de cunostinte poti sa iti creezi propria aplicatie foarte usor.

Voi scrie un “tutorial mecanic”, in sensul ca nu voi mai explica ce face x, y, de ce asa si nu asa. Va voi arata cum se face un hello world pas cu pas dar fara a explica anumite chestii, nu am nici timp si nici chef. Daca va intereseaza subiectul veti incerca sa invatati mai multe singuri.

In primul rand intrati aici, si va logati cu contul dvs. google, daca nu aveti unul, va faceti.

Dupa login va arata asa:

print110.png

In cazul vostru, nu veti avea nici un proiect. Dati click pe new, in partea stanga sus, va trebui sa dati un nume proiectului. Eu il voi numi Hello_BetaCode:

print29.png

Imediat ce ati dat ok se va deschide o interfata ce va permite sa va creeati aplicatia vizual, pt cei ce au mai folosit VisualBasic sau Visual C va fi foarte simplu.

print31.png

Am zis de la inceputul articolului, voi incerca sa fiu cat mai concis, daca doriti sa invatati mai multe, google is your friend.

Din partea stanga tragem butonul Label peste screen1, ca in imaginea de mai jos:

print41.png

Dam click pe Text for Label1 iar in partea dreapta avem mai multe proprietati:

print51.png

Putem seta culoarea de fundal, putem seta daca textul va fi bold, italic, dimensiunea textului etc. La text putem modifica continutul label-ului, eu am scris Hello BetaCode!, veti observa ca imediat ce am terminat de scris si am dat un click in afara casetei, textul din stanga se va modifica cu textul vostru. Va puteti juca cu mai multe chestii, puteti adauga imagini, linkuri, puteti face liste, desene si multe alte lucruri.

Am mai adaugat un label in care am scris www.betacode.info si am modificat numele ecranului in BetaCode. Pt a modifica numele ecranului (acolo un scrie Screen1) dati click pe aplicatie (partea din mijloc) iar la proprietati aveti la fel ca la Label, unde puteti scrie orice vreti.

print61.png

Codul sursa al aplicatiei arata ca un puzzle, pentru al deschide trebuie sa aveti instalat java, il descarcati gratuit de aici si de aplicatiile astea ce va vor instala emulatorul pt android, editorul si alte lucruri esentiale pt dezvoltarea aplicatiilor.

Dupa ce ati descarcat si instalat java, dati click pe Open the Blocks Editor in partea dreapta sus a aplicatiei.

Se va descarca un fisier AppInvaentorBlaBla, dati click pe el si se va deschide automat daca ati instalat kitul java si cel de la appinventor. Va arata asa:

print71.png

“Codul sursa” va fi gol, deoarece avem doar 2 label-uri, in momentul in care veti vrea sa creeati o aplicatie mai complexa, cu butoane, mai multe ecrane, animatii si alte lucruri va trebui sa lucrati mai mult de aici decat din partea vizuala.

In partea stanga avem o lista cu categorii, unde gasiti functii ce arata ca piesele de puzzle (de asta ziceam mai inainte). Pentru a folosi o functie, tineti click pe ea si o trageti in partea goala, cea unde veti lucra.

Asa arata un cod sursa ceva mai complex (l-am luat de pe google):

app-inventor-legos-small.png

Dupa ce ati terminat aplicatia, pentru a o salva ca .apk deschideti iar iterfata de la inceput si dati click pe Package for Phone si modul in care vreti sa o salveze (barcode, in pc, direct pe telefon):

print81.png

Asta este tot.

Mai multe tutoriale gasiti pe google sau pe site-ul lor.

Daca aveti intrebari, lasati reply.

#Sursa, aici.

Edited by ZeroCold
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai a lasat el mai sus fisierele necesare pentru emulator.

"Codul sursa al aplicatiei arata ca un puzzle, pentru al deschide trebuie sa aveti instalat java, il descarcati gratuit de aici si de aplicatiile astea ce va vor instala emulatorul pt android, editorul si alte lucruri esentiale pt dezvoltarea aplicatiilor.

Dupa ce ati descarcat si instalat java, dati click pe Open the Blocks Editor in partea dreapta sus a aplicatiei.

Se va descarca un fisier AppInvaentorBlaBla, dati click pe el si se va deschide automat daca ati instalat kitul java si cel de la appinventor"

Daca nu reusesti o sa iti fac eu un tut video.

Edited by K1d0r3L
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...