Jump to content

Recommended Posts

As avea nevoie de informatii despre cum se realizeaza analizarea, implementarea de strategii de keywords ?i campanii de link building, generarea rapoartelor seo, etc.

Orice informatie care ma va ajuta sa am bazele solide pentru a invata seo in viitor. Ma gandeam ca asta ar fi inceputul.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

eu am 11 site-uri in mai multe tari si ce am invatat eu in aproape 4 ani jumate de cand am inceput pe drumul asta este ca nimic nu este sigur.. Am incercat campanii de link building (platite cu o gramada de bani) 10k de link`uri in 12 luni, toate din directoare, blog`uri (posturi nu comment),linku-uri de la site-uri relevante cu site`urile mele etc si rezultatul.. dupa aprox 5 luni se vedea o imbunatatire a traficului organic si a continuat sa creasca.. pana la ultimul update de la gogu' cand mi-am luat ban/sandbox.

pe romania iti recomand cu incredere sa cumperi un advertorial la minim 5 zile diferenta si dupa 100 de zile cumperi un pachet de inscriere in directoare cu cuvinte cheie cat mai diversificate ca sa nu ridici nici un fel de 'steag' catre gogu.

conteaza f f f mult si optimizarea on-page a site-ului

Link to comment
Share on other sites

Benny da mi un reper de unde sa incep.

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/www.google.com/en/us/webmasters/docs/search-engine-optimization-starter-guide.pdf

Altceva? Ma intereseaza mult bazele, accentul pe seo offpage si nu onpage!

Inveti SEO prin diferite 'experimente' nu citind, inainte de a face 'seo' trebuie sa ai bani de investit(ca in orice domeniu), ai bani de investit atunci o sa reusesti, nu ai...zici ca faci seo si fraieresti lumea.

Link to comment
Share on other sites

Ok, dar pot citi parerile celor care au investit bani. Sau macar sfaturile lor. Tocmai deasta te am intrebat pe tine, cateva sfaturi daca esti bun sa mi oferi, ele provin din experienta ta.

Ar fi pierdere de timp, zilnic cred ca 50 de romani se apuca de 'SEO', nu vad cu ce esti tu mai diferit de ei.

Cand ai sa strangi macar 1k E de investit in viitorul tau ca 'seoist', imi spui si vedem atunci, pana atunci...pa pa si o zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Sunt doar curios, daca vrei sa-mi zici. Pentru ce ai nevoie de 1000E?

Multumesc

Daca ai 1k E poti sa investesti in ce ai nevoie incat sa iti indeplinesti partea de offsite care dupa parerea mea reprezinta 65-70% din seo.

Ai nevoie de tool-uri, servere,etc, 1000E e suma minima incat sa ai succes.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai 1k E poti sa investesti in ce ai nevoie incat sa iti indeplinesti partea de offsite care dupa parerea mea reprezinta 65-70% din seo.

Ai nevoie de tool-uri, servere,etc, 1000E e suma minima incat sa ai succes.

Am 1000 E si as vrea sa investesc, sunt cat se poate de serios. Poti sa ma ajuti?

Link to comment
Share on other sites

Inveti SEO prin diferite 'experimente' nu citind, inainte de a face 'seo' trebuie sa ai bani de investit(ca in orice domeniu), ai bani de investit atunci o sa reusesti, nu ai...zici ca faci seo si fraieresti lumea.

Te referi la bani pt investin in servere si in programe gen xrumer? Ca am citit mai de mult ca inchiriezi astfel de servere cu programe cu licenta instalate...

O intrebare: De ce unele siteuri cu pagerank 2 sau chiar page rank 1 sunt peste altele cu page rank 3-4 in google? Contin backlinkuri de la siteuri cu autoritate mare? Conteaza mai mult autoritatea decat page rankul?

Link to comment
Share on other sites

Te referi la bani pt investin in servere si in programe gen xrumer? Ca am citit mai de mult ca inchiriezi astfel de servere cu programe cu licenta instalate...

O intrebare: De ce unele siteuri cu pagerank 2 sau chiar page rank 1 sunt peste altele cu page rank 3-4 in google? Contin backlinkuri de la siteuri cu autoritate mare? Conteaza mai mult autoritatea decat page rankul?

Ti-ai raspuns singur la intrebare

Link to comment
Share on other sites

Si atunci solutia ar fi atunci cand se doreste obtinerea unui backlink verificarea atuoritatii siteului respectiv si nu page rankul?

Alte criterii care ar favoriza pozitia in google care ar mai fi?

Mai seoistule, scoate-ti linkul din semnatura, nu te ajuta cu nimic

Link to comment
Share on other sites

Lasa ma advertorialele, asta nu e seo, e frectie la piciorul de lemn.

pai bine ma 'seoistule' mai bine ne spui si noua cum se face seo daca tot esti atat de zeflemist pe thread`ul asta, mai bine faci si un tutorial la cat de important te dai pe aici DAR NU AI ZIS NIMIC la subiect (adica cum drq se face seo) nu faci decat sa insulti userii care scriu si citesc pe aici si sa te dai rotund..oval..patrat.

Eu i-am spus omului cu ce am avut rezultate destul de bune pe keywords cu concurenta mare, deci lalasong cumpara cu incredere advertoriale!

incepe cu un pachet de inscrieri in directoare ca sa te cunoasca gogu si dup-aia cumpara advertoriale.

Link to comment
Share on other sites

pai bine ma 'seoistule' mai bine ne spui si noua cum se face seo daca tot esti atat de zeflemist pe thread`ul asta, mai bine faci si un tutorial la cat de important te dai pe aici DAR NU AI ZIS NIMIC la subiect (adica cum drq se face seo) nu faci decat sa insulti userii care scriu si citesc pe aici si sa te dai rotund..oval..patrat.

Eu i-am spus omului cu ce am avut rezultate destul de bune pe keywords cu concurenta mare, deci lalasong cumpara cu incredere advertoriale!

incepe cu un pachet de inscrieri in directoare ca sa te cunoasca gogu si dup-aia cumpara advertoriale.

Sunt secretos ;):)))))) LOL

De ce naiba mi-as pierde timpul sa spun una/alta cand nu se merita, de ce sa ajut persoane care o sa faca 'seo' pe 5$ paypal ?

Pierdere de timp...cand tu esti 'guru' seo, invata-l pe baiat cu directoarele, chestii... :)))))))

Link to comment
Share on other sites

Sunt secretos ;):)))))) LOL

De ce naiba mi-as pierde timpul sa spun una/alta cand nu se merita, de ce sa ajut persoane care o sa faca 'seo' pe 5$ paypal ?

Pierdere de timp...cand tu esti 'guru' seo, invata-l pe baiat cu directoarele, chestii... :)))))))

prietene daca toate posturile le-ai facut la fel ca asta e clar ca s-a saturat lumea de tine. daca nu vrei sa ajuti mai bine stai frumos si uite-te la un film, nu mai incurca lumea sau incerca sa ii demoralizezi.

Tu cand erai la inceput si dadeai de unu ca tine pun pariu ca iti lua cheful de a face ceva..

cat despre 5$ .. tu stii mai bine..

in fine, sper ca urmatorul tau reply sa contina si un sfat pt cel care a initiat thread`ul.

scz de off.

Link to comment
Share on other sites

Am citit peste tot pe forum cand era vorba de seo si se dadea unu, altu rotund si venea ElChief si va ducea cu nasu la cur pe toti pe rand ! =))=)) :)))

Nu stiu ce va e asa greu sa il intrebati printr-un pm (private message) pe EL ca vedeti in pula mea ca stie, nu se da rotund, oval, patrat cum a zis duku602 ! Sau il rugati sa va ajute ma ca doar stie si el ca viata ii grea, totul costa, ma gandesc ca va intelege si va ajuta pe suma X de bani care o aveti, sau va face ce poate pentru suma aia, frate atata tam-tam si cacat.

Uitati-va si la MARKET ca avea de inchiriat ceva chestii pentru SEO daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

prietene daca toate posturile le-ai facut la fel ca asta e clar ca s-a saturat lumea de tine. daca nu vrei sa ajuti mai bine stai frumos si uite-te la un film, nu mai incurca lumea sau incerca sa ii demoralizezi.

Tu cand erai la inceput si dadeai de unu ca tine pun pariu ca iti lua cheful de a face ceva..

cat despre 5$ .. tu stii mai bine..

in fine, sper ca urmatorul tau reply sa contina si un sfat pt cel care a initiat thread`ul.

scz de off.

SEO nu se invata intr-o zi/saptamana/luna, nu este o formula magica care se aplica oricarui site/cuvant cheie, SEO se invata din greseli/teste.

SEO nu inseamna doar tag-uri html si structuri interne sau backlink-uri, tot spun de foarte mult timp ca SEO inseamna research, inainte de a te apuca de ceva trebuie sa vezi ce si cum si chestiile astea nu le vezi in vrun program dand 2 click-uri.

Niciodata nu o sa fie un plan perfect pentru optimizare ONPAGE, e posibil mai tarziu chiar eu sa nu fiu de acord cu anumite chestii trecute intr-un raport anterior din cauza ca sunt foarte multe criterii de tinut cont(care variaza in timp).

Ca idee cel mai profi raport facut de mine a durat 7 zile si avea 57 de pagini si cuprindea de la tema html pana la locatia diferitelor informatii, nu am facut rapoarte de genu pentru toti clientii(unora le faceam superficial) dar uite ca pentru 25% am facut.

Mie nu mi sa oferit totul pe tava, nu am stat sa ascult barfele din bransa IM, chiar daca am ajuns sa cunosc foarte multe persoane, mi-am vazut frumos de treaba mea si am invatat singur tot ce stiu(cu cateva exceptii din alte nise decat cele obisnuite).

Vreti sa faceti SEO, ok, aveti nevoie de :

- cunostiinte programare web si webdesign

- bani

- timp liber

- minte

Asta e tot ce aveti nevoie, in timp o sa vedeti cum sta treaba, nu vi se ofera nimic gratis in viata, trebuie sa invatati sa platiti si nu ma refer mie.

Industria 'SEO' e ca oricare alta industrie, lucrurile prospera daca se invart bani, vrei sa afli tot felu de informatii atunci apeleaza la un serviciu de coaching, vrei optimizare pentru site-ul tau ...apeleaza la cineva care face asta... exemplele pot continua.....

dar marea idee este "Vrei un serviciu...plateste", romanii trebuiesc invatati sa cheltuie, nu totul se ofera gratis si este timpul sa intelegeti asta.

Stiu ca ma repet dar vad ca nimeni nu intelege, nu toti putem fi programatori/seoisti/hackeri/sau ce naiba o mai fi, mai este nevoie si de maturatori, muncitori pe santier....

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...